Φροντίδα Περιστέρι που δε πετάει

Κικακι

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2022
Μηνύματα
11
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Τρίτη πρωί βρήκα ένα μαύρο περιστέρι που μου έμοιαζε βρεγμένο και δε μπορούσε να πετάξει..το πήρα στη βεράντα μου μέσα σε κούτα να το βοηθήσω να τα καταφέρει καθώς είχε γάτες που παραμόνευαν εκεί που το βρήκα.. τελικά εξακολουθεί να φαίνεται βρεγμένο. Τι μπορεί να έχει πάνω του? Πίνει νερό και τρώει σιτάρι.προσπαθησα να ανεβάσω βίντεο ή φωτογραφίες αλλά μου λέει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο..οι κουτσουλιές του είναι πρασινωπές και δε μου δείχνει ότι είναι άρρωστο( δε κουρνιάζει, είναι οκ τα μάτια)..τι μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Ανέβαζε μια φωτογραφία να δούμε τι εννοείς. Το βρεξιμο είναι μόνο οπτικό; Όταν πιάνεις το φτέρωμα του πως είναι; Ακόμα δεν πετάει; Έχει κάποια μυρωδιά; Μήπως έπεσε πάνω του κάποιο υγρό; Αλλιώς ίσως έχει κάποια ασθένεια που επηρεάζει το φτέρωμα
 
Το πιάνω μόνο με γάντια και στα γάντια δεν αφήνει κάτι.. μυρίζει άσχημα ναι.. κάτι έχει πάνω του αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι.. προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία αλλά όλες λέει ότι είναι μεγάλες.. όταν το κρατάω από το σώμα ανοίγει να φτερά του και κάνει να πετάξει, οπότε δε φαίνεται κάτι σπασμένο . θεωρώ ότι δε πετάει επειδή έχει κάτι στο φτέρωμα.θα προσπαθήσω πάλι να ανεβάσω φωτογραφία
 
Πριν λίγο βγήκε από την κούτα οπότε το περιόρισα στη μισή βεράντα να δω τι θα κάνει.. μακάρι να νιώσει έτοιμο να πετάξει
 

Συνημμένα

  • IMG_20220908_202923.webp
    IMG_20220908_202923.webp
    248,6 KB · Προβολές: 16
@MARY58 ναι ναι.. τρώει από την πρώτη μέρα απλά δεν ήξερα και την πρώτη μέρα του έδωσα τροφή για καρδερίνα.. μετά μου είπαν και αγόρασα σιτάρι.. τρώει και τρώει με όρεξη. Και νερό πίνει.. και ενεργείται
 
Προφανώς το πουλάκι ¨τρίφτηκε¨ στα σκουπίδια και λερώθηκε με λάδια ή με κάποια λιπαρή ουσία . Τάισε το και όταν συνέλθει από το στρές και σε συνηθίσει το περιποιήσαι με κάποιο σαμπουάν (σκύλου) και χλιαρό νερό . Το κυριόυερο είναι να τρωει και πίνει ώστε να συνέλθει . 'βαλε και λίγο στάρι και τριμμένο ψωμί .
 
Δε σας φαίνεται άρρωστο ε? Μου είπαν ότι μπορεί να έχει σαλμονέλα γι'αυτό να μη πετάει.. επίσης μου είπαν ότι κάποιοι τα λαδωνουν για να μη πετούν και να είναι δολώματα για σαινια βάζοντας τα πάνω τους δηλητήριο για να σώσουν τα υπόλοιπα από τον περιστερώνα.. είμαι άσχετη τελείως και δε ξέρω τι ισχύει και τι όχι.. φοβάμαι να μη πάθω τίποτα στα καλά καθούμενα
 
@MARY58 απλά δε ξέρω τι από αυτά ισχύει..τι έχει πάνω του και αν είναι επικίνδυνο και για μας.. φαντάζομαι ότι αν ήταν δηλητήριο και το ίδιο δε θα είχε αντέξει.. σκέφτηκα ότι πρέπει να το καθαρίσω για να το βοηθήσω να πετάξει αλλά ξέρω ότι τα πουλιά φοβούνται και η καρδιά τους είναι μικρή και ίσως να μην αντέξει.. οπότε προς το παρόν ταιζω για να δυναμωσει
 
Μήπως είναι πετρέλαιο αυτό πάνω του; Πολύ μαύρη μαυρηλα και στα πόδια κτλ. Εγώ θα έλεγα να του βάλεις μια μπανιέρα ( κάποιο τάπερ ) μήπως μπει μέσα και το βοηθήσει λίγο αν και οι λιπαρές ουσίες θέλουν σαπούνι
 
@meniam ναι.. λιπαρό είναι..το νερό δε θα βοηθήσει..θα πρέπει πρώτα σαπούνι έτσι στεγνό και μετά νερό για να καθαρίσει..ας εξοικειωθεί λίγο παραπάνω μαζί μου και θα το δρομολογήσω κι αυτό.. ευχαριστώ πολύ
 
@Κικακι ρώτησε τους για οδηγίες ειδικότερα όσον αφορά τον καθαρισμό του γιατί έχουν γνώση επί του θέματος.
Αρχική | ΑΝΙΜΑ - Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής https://www.wild-anima.gr/
Ψάχνοντας έπεσα πάνω σ'αυτό
 
Η αλήθεια είναι ότι στην ΑΝΙΜΑ είναι πιο αρμόδιοι για να σου πουν τι να κάνεις για να καθαριστεί το φτέρωμα, και ότι το να περάσει το πουλί λίγο καιρό μαζί σου, προκειμένου να τρέφεται επαρκώς και να ανακτήσει δυνάμεις, θα ήταν επίσης επιθυμητό, προτού πετάξει και φύγει.
Από την άλλη, αν αυτό το λιπαρό που υπάρχει είναι κάτι εξωγενές (δεν παράγεται δλδ από το ίδιο το πτηνό) και αποτελεί επιβάρυνση για την υγεία του, όσο μένει στο πτέρωμα, θα πρέπει να κινηθείς συντομότερα ως προς τον καθαρισμό του. Απλά για το "ελαιώδες / λιπαρό" της υπόθεσης αναρωτιέμαι αν θα είχε νόημα λίγο πριονίδι ώστε να απορροφηθεί ένα μεγάλο μέρος, αλλά πριν σου πουν και άλλοι πιο σχετικοί, μην προβείς σε τέτοια ενέργεια.
 
@ianos μου είπαν από την ΑΝΙΜΑ και το κάνω καθημερινό μπάνιο..ελπίζω να το βοηθήσει να καθαρίσει και να μπορέσει να πετάξει!! Από Τρίτη πρωί το έχω. αύριο θα είναι η 5η μέρα.. υπάρχει περίπτωση να είναι μικρό και να μη ξέρει καν να πετάει? Πώς σας φαίνεται στις φωτογραφίες?
 
Back
Top