Ασθένειες Περιστατικο με lovebird lutino peachfaced

επομένως θα πρέπει να τσεκάρω και τα υπόλοιπα εάν είναι φορείς του συγκεκριμένου ιού και δεν έχουν νοσήσει ακόμα και όχι μόνο αυτά που βρίσκονταν στο μαζί του.
Πειράζει αν τον κρατάω και τον ψεκάσω στην πλάτη του ή θα πρέπει να είναι στο κλουβί και να τον ξεκάσω δεδομένου ότι θα έχω απομακρύνει τις τροφές και το νερό;
 
νομιζω πως δεν υπαρχει προβλημα... Οτι θες κανε. απλα να ψεκαστει καλα..
 
Ευχαριστώ Αναστασία. Φανταστική η rosella. Τέλεια είναι. Είδα τις φωτος χτές και την έφτυνα.
 
επομένως θα πρέπει να τσεκάρω και τα υπόλοιπα εάν είναι φορείς του συγκεκριμένου ιού και δεν έχουν νοσήσει ακόμα και όχι μόνο αυτά που βρίσκονταν στο μαζί του.
Tha kaneis tora proto to test gia afton. An einai POSITIV, tote kaneis to Test gia ta ala.

Πειράζει αν τον κρατάω και τον ψεκάσω στην πλάτη του ή θα πρέπει να είναι στο κλουβί και να τον ξεκάσω δεδομένου ότι θα έχω απομακρύνει τις τροφές και το νερό;
Kalitero einai na ton kratas. Den einai kala an einai sto kloubi ta psekas kai afto girisi kai fai ola sti moutra.

Alexandros
 
οκ Αλέξανδρε σ' ευχαριστώ. απλά σκεφτόμουν να τσεκάρω και τα αλλά γιατί μπορεί κάποια από τα άλλα να είναι ο φορέας και να μην έχει νοσήσει ακόμα.
 
νεα για την πορεια του lutino.
αν και εχουν περασει αρκετες μερες απο την εφανιση των συμπτματων και των ολων εξετασεων σας ενημερωνω για το τι εγινε.
το τεστ για pbfd βγηκε αρνητικο. του εκανα εξετασεις κοπρανων καθως και εξετασεις επιχρυσματος απο την περιοχη που φαινοταν να εχει φαγουρα.
οι εξετασεις εδειξαν οτι δεν εχει καποιο ενδωπαρασιτο αλλα κατι στο δερμα του.
Η θεραπεια που του εδωσα ηταν "αλοθφη κορτιζονης για 5 ημερες με μια επαληψη την ημερα στο σημειο που ειχε την φαγουρα και την απωλεια των πουπουλων. αυτο εγινε για να περιορισουμε οποιαδηποιτε μορφη φλεγμονης αλλα και μολυνσης σε συνδιασμο με την αντιβιωση στο νερο την οποια πηρε για 5 ημερες. αφου τα εκανα ολα αυτα τι αποτελεσματα πηρα; σταματησε το ραμφισμα στα πουπουλα του. συνεχιζει και ειναι ζωηρος και με ορεξε για φαγητο και ψανχει για παρεα μιας και ειναι ακομα μονος του. εχουν αρχισει και βγαινουν δειλα δειλα τα νεα πουπουλα και ειμαι περιεργος να δω αν θα τα αφησει να μεγαλωσουν, βεβαια του υποσχεθηκα οτι θα του βρω ενα ταιρι να ειναι μαζι στο κλουβι οταν με το καλο δυναμωσει περισσοτερο.
κατα τη διαρκεια που λαμβανε αντιβιωση μου εμφανισε διαροια (λογικο) και τωρα τον παρακολουθω για την εξελιξη της και την δευτερα θα μιλησω με τον γιατρο του για να μου δωσει οδηγιες να σταματησουμε την διαροια η οποια δεν φαινεται να τον ενοχλει ιδιαιτερα. η διατροφη του συνεχιζει να ειναι με σπορους και χτες του εδωσα pellets και αμυγδαλα... Τα βρηκε ομως παιχνιδι.
η αντιβιωση που του εδωσα ειναι ενροφλοξασινη 0,5%.
στο νερο του βαζω πολυβιταμινες γνωστης εταιρειας.
αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο για την διατροφη του 'η για βιταμινες με χαρα περιμενω να σας ακουσω.
μια συμβουλη πιεστε τους κτηνιατρους να ασχολουνται με τα pet. σπουδασαν αρκετα χρονια και αυτη ειναι η δουλεια τους.
 
Σ'ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση και ΜΠΡΑΒΟ σου που το φροντισες με το παραπανω! 🙂 Αυτο που εκανες ειναι το σωστο και ενα καλο παραδειγμα για ολους μας! Τυχερο το πουλακι που βρισκεται στα χερια σου! 😉
 
ευχαριστω Ανεστη ειναι το λιγοτερο που μπορουσα να κανω αλλα θεωρω υποχρεωση μου να κανω οτι περνα απο το χερι μου για αυτα τα πλασματα. Δεν αντεχω στη σκεψη οτι μπορει να υποφερουν και εγω απλα να κοιταζω και να περιμενω αν θα γινει καλα ή... Τα κατοικιδια δεν ειναι μονο για να μας κανουν συντροφια και να παιζουμε μαζι τους
 
... Δεν αντεχω στη σκεψη οτι μπορει να υποφερουν και εγω απλα να κοιταζω και να περιμενω αν θα γινει καλα ή... Τα κατοικιδια δεν ειναι μονο για να μας κανουν συντροφια και να παιζουμε μαζι τους

Μακαρι να σκεφτοτανε ετσι ολοι οι ανθρωποι...
 
Τελος καλο... Ολα καλα λοιπον!
χαιρομαι πολυ! Κ που ημουν ετοιμος να ποσταρω για να δω τι γινεται με το πουλακι σου!
μπραβο!
 
ευχαριστω Γιωργο, ειναι στην αναρρωση τωρα και υπαρχει ο κινδυνος υποτροπων αλλα τωρα ξερω τι να του δωσω. ειμαι περιεργος να δω ποτε θα βγουν τα νεα πουπουλα. και παλι ευχαριστω
 
Καλή ανάρρωση και απο εμένα. Παρακολούθησα με πολυ ενδιαφέρον αυτο το post μιας και εχω και εγω Lovebirds ετσι ώστε να ξέρω πως θα πρέπει να δράσω σε μια παρόμοια περίπτωση. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
 
Back
Top