Ασθένειες Περνάει πτερόρροια το ringneck μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tasos1984
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tasos1984

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2019
Μηνύματα
7
Καλησπέρα. Σας ευχαριστώ για την αποδοχή. Είμαι καινούριος εδώ κ γενικά καθώς έχω ένα Ρινγκνεκ εδώ κ ενάμιση μήνα. Έχω ανησυχήσει καθώς χάνει πούπουλα αρκετά. Θέλω να σας ανεβάσω φωτογραφίες αλλά μου γράφει ότι είναι πολύ μεγάλο το αρχείο. Ευχαριστώ.
[automerge]1567947565[/automerge]
Ξέχασα να σας πω ότι είναι αρσενικός και γεννημένος 24/3/2019.
 
Καλώς ήρθατε και να τον χαίρεστε!
Πόσα πολλά πουπουλακια χάνει; Έχει δηλαδή κενά στο πτέρωμά του; Πιθανόν να περνάει την πρώτη του πτερορροια οπότε είναι φυσιολογικό. Έχει και καρφακια (νέα πουπουλακια έτοιμα να βγουν);
 
Θέλεις να μας ανεβάσεις φωτογραφίες του πουλιού ή /και από σημεία του στα οποία (αν) εντοπίζεις ότι έχει έντονη πτώση φτερών - πούπουλων;
Πάντως η εποχή αυτή είναι τυπική περίοδος πτερόρροιας παπαγάλων
 
Θέλεις να μας ανεβάσεις φωτογραφίες του πουλιού ή /και από σημεία του στα οποία (αν) εντοπίζεις ότι έχει έντονη πτώση φτερών - πούπουλων;
Πάντως η εποχή αυτή είναι τυπική περίοδος πτερόρροιας παπαγάλων
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Πώς θα ανεβάσω; Μου γράφει ότι είναι πολύ μεγάλο το αρχείο.
 
Mια χαρά φαίνεται και τωρα. Εγώ φαντάστηκα ότι βλέπετε κενά. Θα αλλάξει τα πουπουλακια του και τα νέα θα είναι πιο λαμπερά και πιο ομορφα. Πειτε μας αν θέλετε δύο λόγια και για τη διατροφή του.
 
Όχι δεν έχει κενά. Ωστοσο έχω βρει κ δύο φτερά από την ουρά του μακρυά. Η διατροφή του είναι με αρκετά φρούτα κ λαχανικά και η συσκευασμένη τροφή της Μανιτοβα για μεσαίους παπαγάλους. Μίλετ ως σνακ κ σπάνια ως ανταμοιβή ένα φυστίκι αράπικο.
[automerge]1567950593[/automerge]
Αν είναι μια φυσιολογική διαδικασία πόσο διαρκεί; Σε ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σου. Όλη η οικογένεια μου τον έχουμε αγαπήσει πολύ κ ανησύχησα αρκετά.
[automerge]1567950758[/automerge]
 

Συνημμένα

  • IMG_20190908_105134_2-2250x4000-600x1067.webp
    IMG_20190908_105134_2-2250x4000-600x1067.webp
    30,2 KB · Προβολές: 34
Καλοπερναει 😁
Μπορείτε να του δίνετε μια - δύο φορές την εβδομάδα και σφιχτοβρασμενο αυγουλακι με το τσόφλι. Κατά την περίοδο της πτερορροιας βοηθάει πολύ. Δεν ξέρω συγκεκριμένα σε αυτό το είδος πόσο διαρκεί. Στα παρροτλετ πάντως διαρκεί περίπου δύο μήνες. Υποθέτω ότι θα ισχυει πάνω κάτω το ίδιο σε όλα.
Επίσης το μπάνιο βοηθάει πολύ. Κάνει μπάνιο;
Μια χαρά φαίνεται. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 🙂
 
Μπανάκι κάνουμε μέρα παρά μέρα. Του αρέσει πολύ. Αυγουλάκια του δίνω μια φορά στις δέκα μέρες.
[automerge]1567951325[/automerge]
Δηλαδή μετά το δίμηνο μπορεί να επανέλθει στην αρχική του εικόνα; Επίσης το ότι είναι 5μιση μηνών δεν θεωρείται νωρίς για πτεροροια ε;
 
Μια χαρά ειστε τότε 😀
Αργότερα θα τον δείτε και με καρφακια

IMG_20190704_105734_0~2.jpg

Νομίζω πως δεν είναι νωρίς. Ας μας πει και ο Άγγελος που ασχολείται με το συγκεκριμένο είδος @seemsfunny
 
Νομίζω πως δεν είναι νωρίς. Ας μας πει και ο Άγγελος που ασχολείται με το συγκεκριμένο είδος @seemsfunny

Μικρή εμπειρία έχω κι εγώ... 2 χρόνια και κάτι τον έχω τον Λινκ αλλά απλή πτερόρροια είναι
 
Μικρή εμπειρία έχω κι εγώ... 2 χρόνια και κάτι τον έχω τον Λινκ αλλά απλή πτερόρροια είναι
Η μικρή σου τι ηλικία έχει; Πέρασε ή περνάει τώρα πτερορροια ή δεν άρχισε ακόμη;
 
Η μικρή σου τι ηλικία έχει; Πέρασε ή περνάει τώρα πτερορροια ή δεν άρχισε ακόμη;

Πρέπει να είναι 4 μηνών. Εμένα πέρασε ο μεγάλος αλλά η μικρή όχι ακόμη. Βλέπω κάθε τόσο μερικά πούπουλα αλλά δεν μου δείχνουν σημάδια αν άρχισε ή όχι η πτερόρροια. Στον ένα μήνα περίπου που την έχω 3 πούπουλα.
[automerge]1567954778[/automerge]
Δεν ξέρω αν είναι χαζό αλλά τα κρατάω σε κάθε πτεροροια. Φαίνονται τα δύο της Ίνας
 

Συνημμένα

  • received_2345279962397782.webp
    received_2345279962397782.webp
    238,7 KB · Προβολές: 26
Καλωσηρθες και να το χαιρεσαι Τασο!
Για τα φτερακια οτι σου ειπαν τα παιδιά αλλα εγω θα ηθελα να ρωτησω αν ατμιζεις στον ιδιο χωρο με το πουλακι.
Πότε μέσα στο σπίτι καθώς έχω και δύο παιδάκια. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 
Πότε μέσα στο σπίτι καθώς έχω και δύο παιδάκια. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μπραβο σου και να χαιρεσαι και τα αγγελουδια σου :)
 
Back
Top