Ασθένειες Περνάει πτερόρροια;

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Βλέπω κάθε μέρα εδώ και αρκετό καιρό άσπρα πούπουλα μικρά που βγάζει. Λογικά πρέπει να περνάει πτερόρροια. Δεν φαίνεται πάνω της να λείπει σε κάποιο σημείο κομμάτι μεγάλο. Δεν έχω ιδέα βέβαια πως θα είναι η εικόνα της αν όντως περνάει πτερόρροια αλλά βλέπω διαφορά στο χρώμα που έχει στο κεφάλι και στο στήθος σε σχέση με τις φτερούγες.

Νομίζω φαίνεται καθαρά και στην φωτογραφία η διαφορά χρώματος.

tinypic-no-longer-available.jpg


Αρχίζει και κάνει διχρωμία. Δεν ξέρω αν αυτό είναι η πτερόρροια ή όχι.
 
παρατηρησες να αλλαζη φτερα. εαν εβρισκες φτερα πεσμενα ναι πολη πιθανο.
 
Είναι από το google αυτή η φωτογραφία αλλά βλέπω καθημερινά τέτοια άσπρα πούπουλα. Σε μικρότερο μέγεθος όμως.

y4359e0x.jpg
 
πτερορια ειναι. σημερα το πρωι βρηκα και στον σενεγαλης μου. Βεβαια το βραδυ φοβηθηκε γιατι εκανε παλι σεισμο στην κω, και πανικοβληθηκαν τα μωρα μου. Ο ζακο σε λιγα λεπτα ηταν οκ, ο σενεγαλης μου ομως απ'το χτυπημα στο κλουβι εχασε μερικα φτερα.
 
Μικρα νεογιλά ασπρα πουπουλάκια λογικά θα βγαζει. Ακόμα και τώρα βγαζει ο Ερνεστο. Ετοιμασου για... Πουπουλοθύελλα στα χρόνια που έρχονται.
 
Μάζεψα μερικά και τα έβγαλα φωτογραφία. Δεν με ενοχλεί το να τα μαζεύω αλλά κοιτάζω κάθε τι καινούργιο αν είναι σημάδι για θέματα υγείας.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
θα συμφωνησω με τον διονυση, και τον ωραιο ορισμο που εδωσε για την πουπουλοθηελα. επειδη δεν το προσεξα πριν αυτο που εγραψες οτι προτιμα να κοιματε κοντα σου, θα σου πω οτι ειναι θετικο σημαδι, και μην ξεχνας εισαι η παρεα της. Βεβαια προτεινω τα βραδυα να κοιματε στο κλουβι της.

οχι δεν ειναι θεμα υγειας. τα πουπουλα απ'οτι καταλαβα πεφτουν μονα τους. Θα με ανοισηχουσε μονο εαν τα τραβαγε η λινγκ, και για μεγαλο χρονικο διαστημα. αλλα δεν νομιζω να συμβενη κατι τετοιο.
 
Χτενίζει-τραβάει συχνά τα πούπουλα (χωρίς να τα βγάζει όμως) αλλά κάθε τόσο εμφανίζονται στα κάγκελα και γύρο γύρο απο το κλουβί της. Όταν πετάει επίσης παρατηρώ ότι φεύγουν μερικά. Απλά σήμερα πρόσεξα την διχρωμία στο κεφάλι/στήθος σε σχέση με φτερούγες και λαιμό από την πίσω πλευρά.
 
οι παπαγαλοι καλοπιζουν το φτερωμα τους. αγγελε ειναι πτερορια. μην ανησηχης.
 
Όλα καλά τότε αφού είναι κάτι το νορμάλ. Σας ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση
 
Βρήκα μια φωτο στο διαδίκτυο, που μιλάει για blue ringneck. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι υπάρχει μια σχετική διχρωμία. Υπάρχει όμως και μία άλλη, δυστυχώς χωρίς φωτό.
  1. Blue
    ringneck_blue_2_small.webp
    Υπολειπόμμενη μετάλλαξη. Είναι ο παράγοντας blue σε ένα αρχέγονο πράσινο ringneck. Ο χρωματισμός του είναι ανοιχτό μπλέ. Το ράμφος είναι κόκκινο. Η ουρά και τα φτερά πτήσης είναι επίσης μπλέ. Τα πόδια και τα νύχια γκρι. Το αρσενικό εμφανίζει δαχτύλιο μαύρο με λευκό.
  2. Aqua
    Υπολειπόμενη μετάλλαξη. Δρα ως συνεπικρατή μετάλλαξη στα blue ringneck όπως ακριβώς και το turquoise. Ο παράγοντας aqua είναι εμφανής μόνο στην σειρά των blue ringneck. Ολόκληρο το πτέρωμα έχει ένα χρωματισμό γαλαζοπράσινο. Το αρσενικό εμφανίζει δαχτύλιο μαύρο με αχνό ροζ.
 
Πάντως Άγγελε να ξέρεις ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να βρίσκεις πούπουλα ακόμη και κάθε μέρα.. Αν αρχίσουν να πέφτουν και τα φτερά τότε ναι περνάει πτερροροια. Γνωρίζεις πόσο είναι;
 
γνωρίζεις πόσο είναι;
Εμένα μου ήρθε χωρίς δαχτυλίδι στο λαιμό που λογικά σημαίνει κάτω του ενός έτους. Το δαχτυλίδι άρχισε να το εμφανίζει την δεύτερη εβδομάδα που την είχα. Για αυτό νόμιζα ότι είναι και αγόρι στην αρχή. Επίσης το δαχτυλίδι στο πόδι από ότι είδαμε σε άλλο θέμα λέει ότι γεννήθηκε φέτος το 17. Οπότε υπολογίζω ένα χρονών και 3 μήνες
 
Άγγελε, κάτι δεν κατάλαβα, αφού το δαχτυλιδι στο πόδι γράφει για το 2017, δεν θα έπρεπε το πουλακι να ειναι κάτω του ενός έτους;
 
Άγγελε, κάτι δεν κατάλαβα, αφού το δαχτυλιδι στο πόδι γράφει για το 2017, δεν θα έπρεπε το πουλακι να ειναι κάτω του ενός έτους;
Βάση λογικής ναι. Βάση δαχτυλιδιού υποθέσεις κάνουμε αν ισχύει. Το δαχτυλίδι στο λαιμό το βγάζουν από ένα μέχρι δύο χρόνων από ότι μου είπαν και έχω διαβάσει. Οπότε δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει για την ηλικία
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα διευκολύνω τη συζήτηση αν σας πω, πως κάποιος εκτροφέας πέρασε προσφατα σε καναρίνια, δαχτυλίδια του 2018 ή θα την μπερδέψω περισσότερο;

Και θεωρείται σωστό αυτό?
Λες και μιλάμε για "ακαδημαϊκό έτος" !
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ενταξει, σωστό δεν ειναι, αλλά τουλάχιστον ο Γιαννης μας λέει οτι και αυτή μπορει να ειναι μια πρακτική κι επομένως μπορει και να ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση.
 
@seemsfunny είναι ανοιχτού ή κλειστού τύπου το δαχτυλίδι;

Με βάση την εικόνα από το θέμα που είχα ανοίξει δεν είναι κλεστού τύπου νομίζω. Μπορείς να δεις την συζήτηση εδώ μήπως και κάνω εγώ λάθος. https://community.petbirds.gr/threads/Απορία-σχετικά-με-το-δαχτυλίδι.31023/#post-399147

Έριξα πάλι μια ματιά γενικά στις αναζητήσεις του γοογκλ και λέει πως θέλει τουλάχιστον 1 χρόνο ώστε να αρχίσει να εμφανίζεται το δαχτυλίδι μέχρι 3 σύνολο. Αν ισχύει αυτό τότε δεν ισχύει το δαχτυλίδι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top