Ιθαγενή Πετροπέρδικα (Alectoris graeca)

Από μικρός έχω στα αυτιά μου έναν παράξενο ήχο πουλιού, σαν δυο κέρματα να χτυπάνε μεταξύ τους. Ήταν το κελάηδημα της πετροπέρδικας. Ενός αρχοντικού, καμαρωτού και αξιοσέβαστου πουλιού.

Μορφολογία της Πετροπέρδικας​

πέρδικα-alectoris-graeca.jpg

Η πέρδικα είναι ένα εδαφόβιο πτηνό που πετά σπάνια ενώ τρέχει πολύ γρήγορα, εκτός από περιπτώσεις που απειλείται η ζωή της.

Η Πετροπέρδικα (ορεινή πέρδικα) έχει μήκος 30-35 εκατοστά και βάρος 600-900 γρ. Στα πλευρά έχει εναλλασσόμενες άσπρες και μαύρες ραβδώσεις, οι παρειές και το μπροστινό μέρος του λαιμού είναι χρώματος λευκού και περιβάλλονται από στενή μαύρη λωρίδα η οποία αρχίζει από το ράμφος και κατεβαίνει προς το λαιμό δημιουργώντας ένα είδος περιλαίμιου.

Ζει σε θαμνώδεις εκτάσεις, κράσπεδα δασών σε σχετικά μεγάλα υψόμετρα.

Διατροφή​

Η τροφή της πετροπέρδικας είναι κυρίως φυτική και κατά ένα μικρό μέρος ζωική. Αποτελείται από σπόρους φυτών, γράστεων, χυμώδεις καρπούς, σκουλήκια, έντομα, σαλιγκάρια κλπ. Μαζί με την τροφή καταπίνει και χαλίκια που βοηθούν στο άλεσμα αλλά γίνεται έτσι και πρόσληψη ασβεστίου.

Είναι ενδημικό είδος (δεν αποδημεί), είναι κοινωνικό και ζει κατά οικογενειακές ομάδες 10-15 ατόμων ενώ κατά τη διάρκεια του χειμώνα μπορούν να συνενωθούν δύο οι περισσότερες τέτοιες ομάδες και να φτάσουν τα 40 άτομα.

Η μονογαμία το διακατέχει και τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο οι ομάδες διαλύονται και σχηματίζονται τα ζευγάρια.

Η διαφορά ανάμεσα στα 2 φύλα εντοπίζεται στον αστράγαλο των ποδιών τους, στο αρσενικό φαίνεται έντονα ο αστράγαλος ενώ στο θηλυκό καθόλου. Συνηθίζεται να ονομάζεται το αρσενικό ''Κώτσος απο την ιδιομορφία του (κότσι).

Αναπαραγωγή​

Το θηλυκό φωλιάζει στο έδαφος κάτω από θάμνους ή σε κοιλότητες του εδάφους στρώνοντας ξερά φύλλα χόρτα και λίγα πούπουλα. Το Μάρτιο με Απρίλιο γεννά 10-15 αυγά και τα επωάζει 20-21 μέρες.

Οι νεοσσοί βαδίζουν αμέσως και τους φροντίζουν και οι δύο γονείς. Μπορούνε να τραφούν μόνα τους αλλά συνήθως οι γονείς συμπληρώνουν την διατροφή τους.

Οι κυριότεροι εχθροί της πετροπέρδικας είναι οι αλεπούδες, κουνάβια, τα γεράκια, οι αγριόγατες και ο άνθρωπος. Ο πληθυσμός της στην Ελλάδα διατηρείται σε μειωμένο επίπεδο σε σχέση με παλαιότερα χρόνια.

Κύριοι λόγοι για τη μείωση της είναι η παύση των σπόρων από γεωργούς, η αλόγιστη θήρα και η συνεχής ενόχληση της από διανοίξεις δρόμων κτλ.

Σας παραθέτω 2 φώτο με 1 ζευγάρι που κατέχω εδώ και 6 χρόνια περίπου.

perdika.jpgperdika2.jpg

Ονομασία: Πετροπέρδικα
Αγγλική ονομασία: Rock Partridge
Λατινική Ονομασία: Alectoris Graeca
Τάξη: Ορνιθόμορφα
Οικογένεια: Φασιανίδες
 
Πολύ όμορφα πλάσματα, τέλειες οι πέρδικες και έχουν υπέροχα χρώματα!

Δεν γνωρίζω αν οι πέρδικες κλωσάνε στην αιχμαλωσία, οι φασιανοί πάντως από ότι φαίνεται όχι.

Τι τις ταΐζεις; Μην τους δίνεις τροφή για κοτόπουλα, έχουν διαφορετικές ανάγκες. Χρειάζονται τροφή για φασιανούς ή τροφή για ορτύκια, πέρδικες, παγόνια και φασιανούς είναι σχεδόν η ίδια.

Αν δεν τις ταΐζεις ζωντανά έντομα και άλλες τροφές με πρωτεΐνη ζωικής προσέλευσης τότε πρέπει να τους δίνεις καλαμπόκι και σόγια τα οποία σε συνδυασμό έχουν όλα τα αμινοξέα του κρέατος εκτός από τη μεθιονινη (χρειάζεται για όμορφα και γερά φτερά).

Οπότε αν βάζεις το καλαμπόκι και τη σόγια σε συνδυασμό με περίπου 5 γραμμάρια μεθιονινη στα 4 κιλά πρακτικά φτιάχνεις την αναλογία αμινοξέων που έχει το κρέας.
 
Τι τις ταΐζεις;
Προσωπικά δίνω καλαμπόκι, σιτάρι, βρώμη, φρέσκο τριφύλλι (το καλοκαίρι) και ανάλογα την εποχή σαλάτες μαρούλια κτλ. και παράλληλα αποξηραμένα έντομα. Κατά διαστήματα και εποχή δίνω αυγοτροφή της orlux (για πέρδικες και φασιανούς).

Σόγια δεν έχω δώσει ποτέ αλλά θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. Το ζευγάρι γεννά και κλωσάει κανονικά, ίσως αυτό να οφείλεται ότι έχει γεννηθεί στην αιχμαλωσία (σε κλωβό απελευθερώσεως).
 
Είχα και εγώ μια τέτοια πέρδικα για λίγο καιρό.

Είχαμε πάει για κυνήγι περδικών και είχα χτυπήσει μια στο φτερό και την κράτησα μέχρι να γίνει καλά. Μόλις έγινε καλά σε περίπου 1 μήνα την ξανάφησα ελεύθερη εκεί που την βρήκα φορώντας της ένα κόκκινο σχοινάκι στο πόδι.
 
Γεια σου Γρηγόρη. Διάβασα με προσοχή το άρθρο σου για τις πέρδικες στο petbird και αμέσως έψαξα να σε βρω. Θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο στην περιοχή μου για να εμπλουτίσω αλά και να βοηθήσω τον πληθυσμό να ανακάμψει και να επανέλθει στην περιοχή μου. Βρίσκουμε στην Λοκρίδα (Αταλάντη) έναν από τους σημαντικότερους βιότοπος τις Γκρέκα. Από τους 7 βιότοπος μόνο σε δύο συναντάται η γκρέκα και σε έναν λεν ότι επανέρχεται. Αν ξέρεις πού μπορώ να βρω ή μπορείς να μου δόσεις ένα ζευγάρι για να συμβάλω στην επανένταξη της θα σου είμαι υποχρεωμένος.
 
Παιδια, εδω στην Φωκιδα ο πλυθισμος ειναι αυξημενος, εχει τυχει να δω πολλες φορες πετροπερδικα στις εξορμισεις μου στην φυση. Πανεμορφα πουλια!
 
Παιδια, εδω στην Φωκιδα ο πλυθισμος ειναι αυξημενος, εχει τυχει να δω πολλες φορες πετροπερδικα στις εξορμισεις μου στην φυση. Πανεμορφα πουλια!
Μακάρι να ήταν έτσι παντού...
 
Εσύ για πιο λόγο θέλεις να ανακάμψει ο πληθυσμός;
Γιατί είναι χαρακτηριστικό πανέμορφο ζώο τις περιοχής μου και μεγαλοσα με την λαληατου
 
Πρεπει να ανακαμψει, γιατι ρωτησα τους παλιοτερος της περιοχης μου και μου ειπαν οτι παλιοτερα υπηρχαν παρα πολλες εδω και εμπεναν και μεσα στα χωρια!
 
@Kfotis4, Καλησπέρα καλό θα ειναι να έρθεις σε επαφή με τον κυνηγετικο σύλλογο της περιοχής σου ώστε να πάρεις σωστά πτηνά.
Μίλησα με τον ΚΣ και με το δασαρχείο και μου ήταν ότι δεν απελευθέρωνουν πουλιά γιατί δεν καταφέρνουν να επιβιώσουν
[automerge]1587050317[/automerge]
@Kfotis4, Καλησπέρα καλό θα ειναι να έρθεις σε επαφή με τον κυνηγετικο σύλλογο της περιοχής σου ώστε να πάρεις σωστά πτηνά.
 
Μίλησα με τον ΚΣ και με το δασαρχείο και μου ήταν ότι δεν απελευθέρωνουν πουλιά γιατί δεν καταφέρνουν να επιβιώσουν
Εγω νομιζω οτι δεν θελουν να ασχολιθουν στο δασαρχειο. Αν γινει σωστη διατροφικη προετοιμασια για την επανενταξη τους μια χαρα επιβιωνουν.
 
Μίλησα με τον ΚΣ και με το δασαρχείο και μου ήταν ότι δεν απελευθέρωνουν πουλιά γιατί δεν καταφέρνουν να επιβιώσουν
[automerge]1587050317[/automerge]
Φυσικά και δεν θα επιβιώσει κάτι το οποίο το πέρνουμ το μεγαλώνουμε με φύραμα και το προσαρμόζουμε σε κλωβούς κτλ κτλ. Απλά δεν θέλουν ή δεν μπορούν να ασχοληθούν. Τόσα χρόνια πιο παλιά τουλάχιστον γινόντουσαν εμπλουτισμοί και μια χαρά τα κατάφερνε η φυση.
 
Όσοι ενδιαφέρονται πραγματικά πρέπει να βρουν καθάρισμα πουλιά και να ασχοληθούν με την διατροφή και την συμπεριφορά των νεοσσών
[automerge]1587162211[/automerge]
Εγώ είμαι διατεθειμένος δεν μπορώ να βρω πουλιά όμως...
 
Αν υποθέσουμε ότι ο @Kfotis4 , βρει σε κάποια στιγμή τους κατάλληλους γεννήτορες, υπάρχει γνώση πως να ταΐζει και που να διατηρεί (εννοώ σε τι κλούβα, συνθήκες κλπ) τα μικρά, ώστε να έχουν σημαντικές πιθανότητες επιβίωσης κατά την απελευθέρωσή τους;
 
Αν υποθέσουμε ότι ο @Kfotis4 , βρει σε κάποια στιγμή τους κατάλληλους γεννήτορες, υπάρχει γνώση πως να ταΐζει και που να διατηρεί (εννοώ σε τι κλούβα, συνθήκες κλπ) τα μικρά, ώστε να έχουν σημαντικές πιθανότητες επιβίωσης κατά την απελευθέρωσή τους;
Έχω ασχοληθεί αρκετά με τις διατροφικές συνήθειες της κγρεκα αλά και με τις συνθήκες της εκτροφής...
 
Έχω ασχοληθεί αρκετά με τις διατροφικές συνήθειες της κγρεκα αλά και με τις συνθήκες της εκτροφής...
@Kfotis4 , το ερώτημα δεν απευθύνεται σε εσένα αποκλειστικά, είναι γενικό και αναζητά συγκεκριμένα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν, ώστε μια πέρδικα εκτροφής να μπορεί να απελευθερωθεί στη φύση με σχετικές πιθανότητες επιβίωσης.
Έχεις υπόψη σου τι χρειάζεται για τα παραπάνω;
 
Back
Top