Διατροφή Πηγές ασβεστίου για καναρίνια

koskos

PB Member
Εγγραφή
4 Απρ 2009
Μηνύματα
166
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά διάβασα κάποια θέματα του forum σχετικά με τα σκευάσματα ασβεστίου που χρειάζονται τα καναρίνια κατά την διάρκεια του χρόνου και ψιλομπερδευτικα. Έχω πάρει το minerals της Cede. Είναι αρκετό σαν μοναδική πηγή ασβεστίου για όλο το χρόνο; Χρειάζεται να πάρω και κάτι άλλο σε στερεα μορφή (σουπιοκόκαλο αλλα όστρακα) η και σε υγρή μορφή στο νερό; Αν ναι σε ποίες περιόδους του χρόνου;

Ευχαριστώ εκ των προτερων για την βοήθεια και συγγνώμη αν σας κούρασα.
 
Φίλε μου το σουπιοκόκκαλο ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για τα καναρίνια. Εμενα που βρόμησε απο την κουτσουλιά το πέταξα μα συντομα θα το αναπληρώσω. Τωρα τα σκεβάσματα ασβεστείου δεν είναι και τοσο χρησημα κατα τη γνώμη μου αν βαίβαια υπάρχει σουυπιοκόκκαλο στο κλουβί. Επείσεις μπορεις να αναπληρώσεις αυτά τα υγρα σκεβάσματα με φυσικόταρτα προϊόντα όπως τσόφλια αυγου (εγω το αυγό με τα τσοφλια τους το δίνω) και αν θες και παραπάνω ασβέστειο βάλε ενα μικρο κομματάκι ασβεστόλιθου μες στο κλουβί. Αλλα σου λέω αν δεν έχεις σουπιοκόκκαλο στο ψαράδικο της γειτονιάς γρήγορα.
 
Εγώ τους έχω βάλει σουπιοκοκκαλο τώρα 5 μέρες άλλα δεν πάνε να φάνε, να πάω να τους πάρω πέτρα μπας και πάνε η να τρίψω το κόκκαλο στον τρίφτη και να το βάλω σε μια αυγοθήκη;
 
Οχι, οχι μην το τρίψεις το τρων σταδιακά. Με ένα κόκκαλο περνάς 4-6 μήνες. Το καναρίνι ακωνίζει και το ράμφος του τρώγοντάς το. Το δικό μου θυλικό προέξεχε το ράμφος επάνω βαίβαια του το κώβω αλλα το σουπιοκόκκαλο το βοήθησε να μηνμεγαλώνει το πανω ράμφος άλλο. Αστο όπως είναι.
 
τοσο αυτο που εχεις ηδη αγορασει οσο και το σουπιοκοκκαλο ειναι απαρατητα και πρεπει να υπαρχουν σαν πηγες ασβεστιου και οχι μονο.υγρη πηγη (αν τα πουλια τρωνε το αυγο με το τσοφλι μαζι) θα χρειαστεις μονο σε περιπτωση δυστοκιας καποιας καναρας σε γεννα
Δυστοκία των πτηνών

σε αυτην την περιπτωση επειδη η αναγκη χορηγησης ειναι παραπανω απο αμεση, πρεπει να εισαι παντα ετοιμος. Αν δεν εχεις σκευασμα για πτηνα μπορεις (μονο τοτε για να μην μπερδεψεις τις δοσεις αν το κανεις συχνα και να δημιουργησεις προβληματα απο υπερδοσολογια) να διαλυσεις ενα μικρο κομματακι απο χαπι ασβεστιου αναβραζον που δινουν και στις εγκυους
 
Εχω παρει το minerals της cede.

Είναι πολύ καλό προιόν και βοηθάει όταν προσφέρεται (σε μια αυγοθήκη) όλο τον χρόνο, όχι μόνον στον καλό σκελετό αλλά και στην πέψη. Θα δείς οτι θα υπάρχει κατανάλωση σαν να επρόκειτο για κάποιο σπόρο :).Αυτό, σε συνδιασμό με ένα σουπιοκόκκαλο, καλύπτουν πλήρως το πουλάκι όλο τον χρόνο. Μόνη εξαίρεση, η ώρα της ωοτοκίας, που το θηλυκό χρειάζεται και κάποια βοήθεια με υγρά συμπληρώματα ασβεστίου.
 
πάντως όσες φορές πήρα σουπιοκόκκαλο από pet είναι γύψος. Που μπορείς να βρεις κανονικό η και αυτό κάνει δουλειά;
 
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας καλυφθηκα πληρως. Οσο για το τελευταιο υπαρχουν και σουπιοκοκκαλα "μαιμου" στα pet? Aν ναι πως μπορουμε να τα ξεχωρισουμε;
 
Σουπιοκόκκαλο μαιμού; Οχι δεν εχω ξανακουσει. Οντως υπαρχουν σκευάσματα που εχουν σχημα καρδούλας, ή άλλα περίεργα σχήματα απο γυψο, αλλά αυτά απευθύνονται κυρίως σε παπαγάλους και όχι σε καναρινια.

Το σουπιοκόκκαλο πωλείται συσκευασμένο, αλλά μπορείς να βρείς και στο ιχθυοπωλείο της γεινονιάς σου. Με μια απλή επεξεργασία, δηλαδή καλό πλυσιμο και βρασιμο και μετα στεγνωμα στον ηλιο, είναι οτι πρέπει για τα πουλιά σου. Αλλοι παλι ριχνουν ελάχιστες σταγόνες μυλοξυδο κατα τον βρασμο.

Πληροφορίες για το σουπιοκόκκαλο μπορείς να βρεις εδω . Σουπιοκόκαλο, Κόκαλο σουπιάς
 
Σε αυτό το σημείο επειδή βλέπω οτι δίνουμε μεγάλη σημασία στο σουπιοκόκκαλο θα ήθελα να πώ κάτι, μιας και το θέμα μιλάει για πηγές ασβεστίου. Θέλω να πώ λοιπόν οτι δεν αφήνουμε τα πουλιά μόνο με σουπιοκόκκαλο και μετά με λίγες σταγόνες υγρού (ασβέστιο) είναι οκ. Είναι μεγάλο λάθος αυτό.

Πρέπει όλο το χρόνο ανα ακτά χρονικά διαστήματα να δίνουμε στα πουλιά μας διάφορα λαχανικά τα οποία περιέχουν μεγάλα ποσοστά σε ασβέστιο. (Κάπου νομίζω οτι υπάρχει ένα θέμα με τις αναλογίες). Μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον να βάζουμε αυγουλάκι βρασμένο.
Με αυτό κερδίζουμε ακόμη σε μεγάλο βαθμό την σωστότερη αφομοίωση σε αντίθεση με το βομβαρδισμό που γίνετε στην προετοιμασία. Μαζί με όλα αυτά μπορούμε να παρέχουμε και grit το οποίο όμως δεν είναι αποκλειστικά πηγή ασβεστίου.

Όλα αυτά συμβάλουν στο να βλέπουμε τα φιλαράκια μας υγιές και μειώνουμε τις πιθανότητες να έχουμε κάποιο πρόβλημα στην αναπαραγωγική περίοδο.
 
αν το πουλι εχει αναγκη απο ασβεστιο τοτε σιγουρα θα παει και θα φαι απο το κοκκαλο. Το ξυδι βοηθα παρα πολυ στο να μην βρωμα ψαριλα αν τα κοκκαλα ειναι απο ψαραγορα και οχι επεξεργασμενα απο πετ.
 
To σουπιοκοκκαλο δινεται στα πουλια για το ιωδιο του παρα για το ασβεστιο. Η καλυτερη λυση για το ασβεστιο ειναι η παροχη ενος καλου grit στα πουλια.
Πηγη ασβεστιου ειναι καποια λαχανικα, το τσοφλι του αυγου αλλα και ο σπορος καμελινα ή αλλιως gold of pleasure
Οσο για τα σκευασματα που αναφερθηκαν πολλες φορες ειναι αναγκαια
 
εδω ειναι 3 πινακες που δειχνουν την διατροφικη αξια του καθε φρουτου και λαχανικου

*καπου εδω μεσα τους ειχα δει αυτους τους πινακες
 

Συνημμένα

  • νηη.webp
    νηη.webp
    20,2 KB · Προβολές: 369
  • pinakas 2.webp
    pinakas 2.webp
    33,1 KB · Προβολές: 355
  • pinakas 3.webp
    pinakas 3.webp
    17 KB · Προβολές: 350
φαινεται οτι απο τις καλυτερες "συμβατες" με τη διατροφη του φυσικες πηγες ασβεστιου για τα πουλια μας ειναι το σουσαμι και τα αποξηραμενα συκα

για χρηση του πρωτου στη διατροφη θα εχουμε μετρο γιατι εχει πιο πολλα λιπαρα και απο το νιζερ ή το ρουπσεν ( 50% αυτο σχεδον,40% σχεδον τα αλλα). Αν δινεται ομως για καποιες περιοδους οπου η αναγκη σε ασβεστιο ειναι μεγαλυτερη και οχι συνεχως δεν θα δημιουργηθει προβλημα
 
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας καλυφθηκα πληρως. Οσο για το τελευταιο υπαρχουν και σουπιοκοκκαλα "μαιμου" στα pet? Aν ναι πως μπορουμε να τα ξεχωρισουμε;

Αν υπάρχουν λέει; Εγω σημερα το απογεμα την πατησα. Πως λενε τον γιατρο και τον χασαπη δεν τν αλλαζουν, ετσι και για τον πετσοπα. Δεν τον αλλαζουν. Επειδη το πετ που παω δεν ειχε σουπιοκοκκαλο πηγα σε ενα τυχαιο που βρηκα. Ηταν μαιμου. Γυψος δηλαδη. Γιγαντιο και μου αρεσει που εχει και τις γραμμες του σουπιοκοκκαλου. Οσο για το πως ξεχωριζονται μου τριβόταν στα χερια. Δηλαδη βγαζει ασπρο. Εγω τους το εβαλα ώμως. Και να πω ηταν μιας αιτεριας που δεν την ξερει ουτε η μανα της; Οχι, της ΚΛΟΥΒΟΤΕΧΝΙΚΗΣ ηταν. Τι να πει κανεις...
 
εχω μια ερώτηση.
μια καλή πηγή ασβεστίου είναι τα τσόφλια αυγού. Πόσο συχνά μπορούμε να δίνουμε στα καναρίνια μασ τσοφλια αυγού υπάρχει κάποιοσ περιορισμός; και πόσο καιρό μπορούμε να τα αφίσουμε μέσα στο κλουβί;
 
εχω μια ερώτηση.
μια καλή πηγή ασβεστίου είναι τα τσόφλια αυγού. Πόσο συχνά μπορούμε να δίνουμε στα καναρίνια μασ τσοφλια αυγού υπάρχει κάποιοσ περιορισμός; και πόσο καιρό μπορούμε να τα αφίσουμε μέσα στο κλουβί;
το τσοφλια αυγου δεν τα δινεις ξεχωριστα απο το αβγο, κοβεις ενα αβγο στη μεση και τους το βαζεις.
το αβγο μπορει να το αφησεις στο κλουβι 2-3 ωρες γιατι μετα αλοιωνετε.
εγω προσοπικα δινω αβγο 2 φορες την εβδομαδα μαζι με τα τσοφλια βεβαια.
 
αν το φάμε όλο το αυγό δεν μπορούμε να βάλουμε μόνο το τσόφλι;
πολύ συχνά τυχαίνει να κάνουμε κάτι με αυγά για να φάμε και μετα μένουν τα τσόφλια.
 
Στο εσωτερικό μέρος, στο τσόφλι, επικολλάται η μεμβράνη στεγανωποίησης του αυγού. Αυτή με μεγάλη δυσκολία απομακρίνεται τελείως. Ετσι υπάρχει φόβος να αλλοιωθεί, να γίνει πηγή μικροβίων. Αν θέλετε να κρατήσετε τα τσόφλια για να τα δώσετε χωριστά στα πουλιά ή να τα ψιλοτρίψετε μέσα στην αυγοτροφή τους, αρκεί να τα βάλετε στον φούρνο και να τα ψήσετε για λίγη ώρα σε υψηλή θερμοκρασία, 250 β .
 
Back
Top