Διατροφή Πηγές ασβεστίου και μεταλλικών στοιχείων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natasha

Banned
Εγγραφή
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
187
Εκτός από το κόκκαλο σουπιάς, το τσόφλι του αβγού και τα κοχυλάκια υπάρχει καμία άλλη εξίσου καλή πηγή ασβεστίου και μεταλλικών στοιχείων; Σουπιοκόκκαλο δυσκολεύομαι πάρα πολύ να βρω...
 
υπαρχουν ειδικα συμπληρωματα ασβεστιου που βγαζουν οι εταιρειες που ασχολουνται με τα πτηνα αν ψαξεις λιγο θα τα βρεις
 
Ευχαριστώ. Γενικά προσπαθώ να αποφεύγω τα συμπληρώματα όταν μπορώ να δώσω κάτι φυσικό. Και εκτός απ'αυτό έχω διαβάσει ότι τα συμπληρώματα αβεστίου που διαλύονται στο νερό δεν είναι ιδιαίτερα καλά! Δεν ξέρω τι να κάνω!
 
δεν εχουν τα πετ σοπ που ειναι στην περιοχη σου σουπιοκοκαλο;
 
Νατάσσα στειλε μου πμ με την περιοχή που μένεις και θα βρεθεί λύση!
 
Σε 3 πετ σοπ που έχω πάει μου λένε δικαιολογίες ότι έχουν τελειώσει και τέτοια! Β' λυκείου είμαι, δεν μπορώ να τρέχω!
 
και απο αυτα τα τρια που ανεφερες δεν τρωνε κανενα; 😕

εμενα ο Φοιβος το μονο που δεν θελει να βλεπει μπροστα του ειναι αυτο το grit κοχυλια τριμενα η οτι αλλο ειναι... Τον πιανει πανικος... Δεν τα πλησιαζει παρολο που ειναι σαν σκονη χοντρη και δεν εχει λογο να τα φοβηθει, κανει λες και ειδε κανενα τερας, μιλαμε για φοβο ομως...
και μια φορα που τα εριξα στα λαχανικα του να ανακτευτουν και να κολλησουν πανω σε αυτα δεν ακουμπησε τιποτα... Τι να πω... μηπως νομιζει οτι θελω να τον δηλητηριασω;
 
Τρώνε, λίγο όμως! Μόνο το τσόφλι απ το αυγό τσακίζουν! Λες ο παπαγάλος σου να νομίζει ότι όντως θες να τον δηλητηριάσεις; Μπααα! 😀
 
Εγω εκτός απο αυγό(με το τσόφλι), την άμμο με τα όστρακα, το σουπιοκόκαλο χρησιμοποιώ και το Culci-Lux που μπορείς εύκολα να το βρεις στα πετ σοπ. (εάν χρησιμοποιήσεις σουπιοκόκαλο απο παραλία-ψαράδικο θα πρέπει να το βράσεις και να το αφήσεις να στεγνώσει στον ήλιο πριν το χρησιμοποιήσεις :)
 
Back
Top