Γενικά Πηρα καινουριο παπαγαλο ρινκενκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgepap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgepap

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2009
Μηνύματα
38
Πόλη
Χαλκίδα
Εδωσα σημερα την ΡΟΖΕΛΑ μου και πηρα RINGNECK αρσςενικοσ ειναι 4μηνων φοραει δαχτυλιδι ειναι υσιχοσ προσ το παρον. Περιμενω τα σχολεια σασ και τισ γνωμεσ σασ φιλοι μου. Θα βαλω φωτο συντομα.
 
συνχαρητηρια! Να σου ζησει
Εχω καποιες ερωτησεις
Τι χρωμα ειναι; το δαχτυλιδι τι γραφει; Την Ροζελα για ποιο λογο την εδωσες;
Μην βαλεις εδω φωτο, εκει που λεει (Παρουσιασεις πουλιων) μπορεις να βαλεις το νεο σου ringneck με φωτο και αρκετες πληροφοριες να σου ευχηθουμε κτλ
 
Που ξέρεις οτι ειναι αρσενικο, αλλα καλυτερα αυτα να μας τα απαντησεις σε αλλο ποστ γιατι εδω εισαι λαθος...
 
σορι αλλα ειμαι λιγο ασχετοσ τελοσ παντον ειναι πρασινοσ ο παπαγαλοσ και στο δαχτιλιδι γραφει 2009. Την ροζελα την βαρεθηκα ηταν υπερβολικα υσιχη και δεν με χωνεβε με τιποτα προσπαθησα να την προσεγκισω αλλα τιποτα. Την ειχα απο τον φεβρουαριο αλλα αδικοσ κοποσ χρονοσ και χρημα. Πιστεβω να τα παω καλα με το ΝΕΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟ. ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΤΕ?
 
Εδωσα σημερα την ΡΟΖΕΛΑ μου και πηρα RINGNECK αρσςενικοσ ειναι 4μηνων φοραει δαχτυλιδι ειναι υσιχοσ προσ το παρον. Περιμενω τα σχολεια σασ και τισ γνωμεσ σασ φιλοι μου. Θα βαλω φωτο συντομα.
Kαλορίζικο το ringneck, να το χαίρεσαι! Τη ροζέλλα που την έδωσες, στο κατάστημα; (Aνταλλαγή έγινε;)
 
Να σου ζήσει βρε Γιώργο αλλά τι θα πει βαρέθηκες τη ροζέλλα; Όταν αποφασίζουμε να πάρουμε ένα ζωάκι το κρατάμε και με πολλή υπομονή το εξημερώνουμε... Τέλος πάντων δεν θέλω η συζήτηση αυτή να πάρει τέτοια έκταση όπως την άλλη με τον Σωτήρη. Γιαυτό απλά να το χαίρεσαι. 🙂 Αλήθεια πού την έδωσες τη ροζέλλα;
 
Να σου ζήτσει Γιώργο είναι υπέροχα τα ρινγκνεκ αλλά και οι ροζέλλες επίσης.
Συμφωνώ με την άποψη της Κωνσταντίνας καθόλου δεν αγάπησες το καημένο το ροζελλίνι; για πες μου ήταν eastern με ασπρουλή ουρά;
Εύχομαι να "δέσετε" με το νέο πουλάκι και να είστε ευχαριστημένοι και οι δύο
 
Σε φορουμ φιλοζωων.. Οταν λεμε την λέξη "βαρέθηκα" τι περιμένουμε να μας απαντησουν; Αυτη και μονο η λεξη και η ερωτηση στο καπακι. Για πλακα το θεμα σου μπορει να παει 4 σελιδες και βαλε... Εγω πιστευω οτι αν ενα ζωακι δε μας "παει" το βλεπουμε σαν προκληση να το κερδήσουμε, αλλα θέλει υπομονη...Αν πάλι δε το καταφέρουμε.. Του περνουμε ενα ταιρι αγριο, διαμορφόνουμαι το κλουβι ετσι ωστε να μοιαζει με το φυσικο τους περιβάλλον και τα αφηνουμε στην ησυχία τους...
Επειδη ομως κανενας μας δεν ειναι ιδιος.. Μας λές τωρα οτι εδωσες ενα δυσκολο πουλι και πήρες ενα δυσκολοτερο... ΝΑ με συγχωρεις αλλα οταν με το καλο το ρικνεκ περασει τη "φάση" του (που γίνεται επιθετικο).. Πιστεύω και μακάρι να βγω ψεύτης.. Αλλα θα τον δώσεις.. Και τοτε θα είνια κριμα γιατι το πουλι θα σε εχει συνηθήσει...
 
Να το χαιρεσαι!
Ειναι υπεροχα πλασματα αλλα να σε προειδοποιησω για κατι.
Μπορει να σου φανει ακομα πιο δυσκολος χαρακτηρας το ringneck απο την ροζελλα...
 
Εύχομαι ολόψυχα να τα πάτε καλά, κυρίως για τον ψυχισμό του νέου σου φίλου, ο οποίος έχει όπως και όλα τα ζωντανά του Θεού συναισθήματα, ίσως όχι όπως τα εννοούμε εμείς, αλλά δεν είναι άψυχα αντικείμενα. Τα λέω αυτά γιατί πολύ φοβάμαι ότι αν και αυτό το πουλάκι δεν σου κάνει τα χατίρια θα έχει την κατάληξη που είχαν και τα προηγούμενα. Να σου θυμίσω λίγο... https://community.petbirds.gr/threads/Συμβουλές-για-να-εξημερώσω-το-cockatiel-μου-τον-Μορφέα.9576/
https://community.petbirds.gr/threads/Ερωτήσεις-για-Ροζέλα.10935/ Μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο άλλαξες 3 πουλιά. Οι περισσότεροι από μας παλεύουν χρόνια να προσεγγίσουν τους παπαγάλους τους...
Βλέπεις και ο ίδιος ότι και με την ροζέλα ήσουν κατενθουσιασμένος! Τότε ήταν ήρεμη, τώρα δεν σε χώνευε; Δεν τα λέω αυτά για να σε κατηγορήσω, άλλωστε ο καθένας από μας έχει την ευθύνη των πράξεων και των αποφάσεών του, τ' αναφέρω όμως με την (καλή) πρόθεση να σε κάνω να δεις λίγο τα πράγματα από διαφορετική σκοπιά και ίσως τότε μπορέσεις να αγαπήσεις και ν' αφοσιωθείς πραγματικά σε κάποιο πουλάκι και τότε να είσαι σίγουρος ότι θ' ανταμειφθείς από πλευράς του για την υπομονή σου!
 
Να χαιρεσαι το νεο σου φιλαρακι! Και εγω εχω δυο Lovebirds και εδω και ενα χρονο δεν εξημερωνονται, αλλα τα εχω αγαπησει τοσο πολυ που δε θα τα αποχωριζομουν ποτε! Ειναι ιδιαιτερη σχεση και προκληση για μενα! Ελπιζω να μην το δωσεις και αυτο αν το βαρεθεις!
 
Κωνσταντινα εντελως και εγω πληροφοριακα σου λεω οτι τον 1 Τουιτι δεν τον ειχα ουτε εβδομαδα, δεν υπηρχε καν περπτωση δεσμου μεταξι εμου και αυτου, καθαρα δικαιωμα μου, και μην ξεχναμε (δεν το δωσα σε ξενο, καθε μερα τον βλεπω) τωρα οτι δεν ρωταω κατι για το Lovebird ειναι επειδη εχω 2 βιβλια και τα εχω δωσει στην κοπελα μου, επισης οτι μαθαινω ειναι και για τα δυο. Φιλικα. :)
 
Σασ ευχαριστω πολυ ολουσ. Το λαθοσ ηταν δικο μου που εμπιστεφτικα κατι ασχετουσ πετσοπαδεσ που μου πασαρανε οτι σαβουρα ειχαν για να την ξεφορτοθουν. Στο καταστημα πυ πηρα τον ΠΑΒΛΟ ετσι τον ονομασα απο εκει πηρα και το κακαρικι μου τον Θωμα εμεινα παρα πολυ εφχαριστημενοσ για αυτο ανταλλαξα την ροζελλα μου που την ειχα παρει απο αλλου και την πηραν αμεσωσ. Τωρα ο Παβλοσ κοιμαται στο διπλνο δωματιο απο το δικο μου κοντα στον Θωμα που τον κοιταει περιεργα. Θα ανεβασω φωτο σθντομα.
 
να το χαιρεσαι το καινουριο σου πουλακι αλλα δεν κρατησες καραντινα μην εχει τιποτα;
 
Oπως ειδα εισαι μελος εδω απο τον Ιανουαριο που ειχες ενα κοκατιλ το οποιο οπως λενε τα στοιχεια σου δεν εχεις πια. Την ροζελα την πηρες το Φεβρουαριο απ'οτι ειδα σε παλιοτερο σου ποστ οποτε αφου ησουν γραμμενος σε ενα τετοιο φορουμ οπως αυτο θα μπορουσες να εχεις πληροφορηθει για τις ροζελες και να ειχες παρει τις αποψεις και των μελων που φροντιζουν τετοια πουλια και δεν τα θεωρουν σαβουρες.

Λυπαμαι που μιλας ετσι για τα ζωα που πωλουνται σε μαγαζια και περισσοτερο λυπαμαι αυτα που πεφτουν σε τετοια χερια.
 
αν και θεωρητικα εισαι παλιο μελος της παρεας μας δεν πρεπει να διαβαζεις και πολλα πραγματα στο φορουμ. Οι αποψεις σου δεν συμφωνουν με το πνευμα της παρεας μας. εδω μεσα μπαινουμε και μιλαμε αγνωστοι μεταξυ αγνωστων γιατι μας δενει ενα παθος η χομπυ η βιτσιο, οπως θες παρτο... αγαπαμε τα ζωα και ειδικοτερα τα πουλια. ειτε ειναι καραφλα, ειτε εχουν μια αναπηρια ειτε μας δαγκωνουν ειτε μας ξυπνανε απο τις 6 το πρωι. Νομιζω οτι αν διαβασεις μερικα ποστ και καταλαβεις πως αντιλαμβανομαστε την εννοια φτερωτος φιλος που ακουγεται συχνα εδω μεσα τοτε και μονο τοτε θα εχεις θεση στην παρεα μας. Οχι οτι θα σε διαγραψω (δεν ειμαι ουτε admin ουτε mod ουτε advisor) απλα θα συνεχισεις να σκεφτεσαι και να γραφεις αυτα που εγραψες πιο πανω και θα μας συγχιζεις και θα χανουμε τον χρονο μας να απανταμε και και και και παει λεγοντας
 
θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω. Απ τη στιγμη που παιρνεισ παπαγαλο πρεπει να σαι ετοιμοσ ν ανταπεξελθεισ στισ σωματικεσ και ψυχικεσ του αναγκεσ, να του αφιερωνεισ χρονο, να του δειχνεισ την αγαπη σου. και ολα αυτα ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ και οχι ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ να εξημερωθει και να σ αγαπησει. Αν του φερεσαι οπωσ πρεπει το πιο πιθανο ειναι πωσ θα γινει συντομα φιλοσ σου. Το συντομα ομωσ ειναι αναλογο με το χαρακτηρα του πουλιου. Μπορει να εξημερωθει σε1μηνα, σε6, σε ενα χρονο η και ποτε. Ειναι πολυ συντομο το χρονικο διαστημα που απογοητευεσαι και τ αλλαζεισ.

οι παπαγαλοι δεν ειναι ευκολα ζωα οπωσ οι γατεσ και οι σκυλοι που απο τη φυση τουσ ειναι χαδιαρικα με τον ανθρωπο. Ειναι ζωα αγρια που ομωσ αν καταφερεισ να κερδισεισ την εμπιστοσυνη και την αγαπη τουσ, γινονται συντροφοι ζωησ. Και δε μπορουμε να καθορισουμε το χαρακτηρα τουσ. Αν τα εχουμε απο μικρα μπορει να τον διαμορφωσουμε ωσ ενα σημειο, αλλα δε σημαινει πωσ σωνει και καλα τα θελουμε δραστηρια, να μη δαγκωνουν και χαδιαρικα και ετσι θα ειναι. Ειναι οπωσ οταν καποιοσ γινεται γονεασ. Μπορει να θελει ενα καλο και υγιεσ παιδι, που να διαβαζει και να ναι ταλαντουχο και ν αποκτησει ενα παιδι που θα πεσει στα ναρκωτικα η θα ειναι αλητακοσ. Τι σημαινει, δεν το αγαπαμε πια επειδη δεν ειναι οπωσ το θελουμε και το παραταμε σε κανα ιδρυμα;

μακαρι να πανε ολα καλα με το ριγκ νεκ και να δεθειτε, ομωσ αν αυτο δε γινει αμεσωσ μη βιαστεισ να το δωσεισ παλι. Και αν το δωσεισ τουλαχιστον μην παρεισ αλλο μεχρι να σαι ετοιμοσ ν ανταπεξελθεισ στισ αναγκεσ του και καλυτερα προσπαθησε να το δωσεισ σε καποιον απ το φορουμ και οχι παλι σε πετ σοπ. Κριμα ειναι... φιλικα
 
Το λαθοσ ηταν δικο μου που εμπιστεφτικα κατι ασχετουσ πετσοπαδεσ που μου πασαρανε οτι σαβουρα ειχαν για να την ξεφορτοθουν.
Σιγουρα ειναι δικο μας το λαθος οταν φερομαστε ανευθυνα! Και κατι αλλο, ειμαστε πολλα μελη, εχουμε διαφορες αλλα οταν εμεις επιλεγουμε ενα αλλο πλασμα για να το φροντιζουμε δεν το ξεπουλαμε ουτε το βαριομαστε. Μαλλον τυχερο ηταν που γλυτωσε απο τετοια αντιμετωπιση.Ισως να γνωρισει την αγαπη που δεν ειχες να του δωσεις εσυ και σιγουρα αξιζει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
εΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΙΛΟΖΩΩΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ. Ο καθε ενασ μασ κανει τισ επιλλογεσ του οταν κατι δεν μασ ικανοποιοι πολυ απλα το ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ οτι και αν ειναι αυτο ειτε πραγμα ειτε κατοικοιδιο ειτε οτιδιποτε. ΕΦΧΑΡΙΣΤΩ για τα καλα σασ λογια.
 
Back
Top