Γενικά Πηρα σημερα την κοκατιλαρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Zelda
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πονηρό πουλάκι! Θέλει να είναι αρχηγός!
Όταν κάθεσαι, και αυτό ανεβαίνει στο κλαδί, είναι πιο ψηλά απο εσένα; Αν ναί, καλό είναι να χαμηλώσεις το κλουβί. Στην κοινωνία των κοκατίλ η σειρά κυριαρχίας συμβολίζεται απο το ύψος που στέκεται κάθε πουλί. Αυτό που κάθεται ψηλότερα είναι ο αρχηγός. Γι' αυτό τον λόγο καλό είναι να μην στέκεται το πουλί πιο ψηλά απο εσένα. Για να μην έχει ψευδαισθήσεις μεγαλείου!
 
ναι οταν ημουνα στην καρεκλα στο μπαλκονι μου ανεβαινε στο πιο ψηλο κλαδακι, α το ατιμο ωστε ετσι ε;θα το φτιαξω εγω 😀, λετε να ειναι θυληκουλι;
 
😀 ναι οντως ετσι ειναι εμενα στη αρχη καθωταν στο κουρτινοξυλο και το επαιζε βασηλιας
 
μπορεις αμα θες αυριο που θα ειναι μερα να βγαλεις φοτο ολο το κλουβι να το
δουμε
εγω θα σε συμβουλευα να βγαλεις αυτες τις τα'ι'στρες και να βαλεις ιδικα μπολ για παπαγαλους
γιατι καθως τρωει σιγα σιγα μπορει καποια στιγμη να σπασει το λοφιο του/ης
και εμενα σαν θυλικο μου φενεται γιατι εχει κατι γκρι γραμμες στην ουρα του/ης
 

Συνημμένα

  • attachment.webp
    attachment.webp
    43,1 KB · Προβολές: 55
πως να το σπασει το λοφιο αφου οταν το βαζει το κεφαλακι του στη ταιστρα για να φαει το εχει κατεβασμενο
 
Εμάς η Πουπουλένια που είναι (τελικά) αρσενικό ξεφυσάει συνέχεια...
 
πως να το σπασει το λοφιο αφου οταν το βαζει το κεφαλακι του στη ταιστρα για να φαει το εχει κατεβασμενο

ναι αλλα καθως βγαζει το κεφαλι του/ης αυτο παει προς τα μπροστα
και ετσι μπορει να σπασει!
 
Συμφωνω με την Αλκηστη. Παλια τετοιες ταιστρες τους ειχα κι εγω και του αρσενικου του κοπηκε το μεγαλο φτερο του λοφιου. Τωρα ομως το ξαναβγαλε.

νομιζω αυτο απο την μυτη το κανουν πιο πολυ τα θυληκα αλλα οκ φυσηκο ειναι να το κανει πρωτη μερα ειναι και θα το κανει για καιρο ακομα αλλα εμενα μου αρεσει οταν το κανει 😀

Και τα δυο φυλλα το κανουν αυτο. Ειτε ειναι αρσενικα ειτε θηλυκα.
 
Να το χαιρεσαι το κιτρινουλι κοκατιλακι! Ειναι πανεμορφο! Να περνατε ομορφα μαζι! Τι τροφη του εχεις παρει;Να προτιμας τις συσκευασμενες μειγμα σπορων για κοκατιλ. Θα βρεις σε πολλα πετ.
 
αμα κανει ενα μονοτονο δυνατο "τσουρ" ποιο συχνα ειναι θυλικο, αμα κανει κ αλλες μελωδιες ειναι αρσενικο:)
 
πολυ ομορφουλι το νεο σου κοκατιλ! Και φαινεται και ζωηρουλι
και απο οτι καταλαβα θα σου παρει τον αερα 😀
να το χαιρεσαι
 
πανεμορφο κοκατιλακι! Μπραβο! Και παιζει απο την πρωτη μερα με τα παιχνιδια! Πολυ καλο! Κατι μου λεει πωσ θα περασετε πολυ ομορφα τα δυο σασ..χεχε:)
 
. Μονο παπαγαλινη του εχεις βαλει;
Να τον χαίρεσαι. Βαλε καλή συσκευασμένη τροφή σαν Prestige Premium. Αμα θα του δίνεις μόνο παπαγαλινη θα αρρωστήσει. Φρούτα, λαχανικά και βιταμίνες, κόκκαλο σουπιάς, άμμο, πέτρα ή μινεραλ μπλοκ.

Για Αρσενικό το βλέπω.
 
Πολυ ομορφο το νεο πουλακι, να το χαιρεσαι!

Αφου τα εφερες ηδη σε επαφη χωρις να τηρησεις την καραντινα τοτε δεν ξερω αν εχει καμια ουσια να το κρατησεις μακρια απο τα αλλα πουλια "κατοπιν εορτης".

Εγω δεν βλεπω να εχει scally face εκτος κι αν δεν προσεξα καλα τις φωτογραφιες. Για το φυλο δεν θα πω τι νομιζω γιατι δεν νομιζω τιποα με αυτον τον χρωματισμο. Αν καταλαβεις κατι αυτο θα ειναι απο τη φωνη και τη γενικοτερη του συμπεριφορα. 😉
 
Back
Top