Αναπαραγωγή Πιάνουμε τα αυγά στην ωοσκόπηση ή τα φωτίζουμε στη φωλιά;

ΠΑΝΟΣ 1982

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ιστιαία
καλησπερα παιδια. Εχω απορια:στην ωοσκοπηση αυγων απο Lovebirds πρεπει να πιανουμε τα αυγα για να τα φωτισουμε με το φακο ή τα φωτιζουμε μεσα στη φωλα;ρωταω γιατι καποιος μου ειπε πως δεν κανει να τα πιασεις😕
 
Πάνο, το καλύτερο έιναι να αποφύγουμε να πιάσουμε τα αυγά με τα χερια μας, για να αποφύγουμε δυσάρεστες συνέπειες. Για παραδειγμα λόγω απειρίας μπορεί να ραισει ενα αυγό και ειναι κρίμα να παει χαμένη όλη η προσπάθεια. Μπορεις εναλλακτικα να χρησιμοποιήσεις ενα κουτάλι για να πιασεις το αυγό και να κανεις την ωοσκόπηση αν δεν μπορείς να την κανεις κατευθέιαν στην φωλιά. Καλη επιτυχία και ευχομαι να έχεις θετικά δείγματα
 
ευχαριστω πολυ. Με βοηθησες αρκετα. Μετα απο ποσες μερες ειναι καλο να γινει η ωοσκοπηση;
 
ευχαριστω και εγω! Την ηδια ερωτηση ηθελα να κανω..:D!βρισκομαι στην 10η μερα και εχει 4 αυγα (πρωτη της γενα) τα οποια δεν της αντικατεστησα κιολας για να την αφησω μονη της να την δω πως θα συμπεριφερθει! Μεχρι στιγμης δεν βγαινει απο την φωλια καθολου παρα μονο για να φαει 😎! Ευχαριστω και παλι :)!
 
Back
Top