Γενικά Πιάστηκε καρδερίνα στην παγίδα του γείτονα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paulpaul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θεωρητικά υπάρχουν καρδερίνες στην Αθήνα... αλλά όχι ελεύθερες... Βρίσκονται στο πίσω μέρος των καταστημάτων που τις πουλάνε...
Βρίσκονται εκεί που δεν μπαίνει ο έλεγχος... εκεί που δεν τις βλέπουν τα λάθος μάτια. Είναι εκεί και περιμένουν αυτόν που με χαλαρή συνείδηση θα πει... Να ήθελα ένα πουλάκι να μου θυμίζει τα...
Κι εκεί κλείνει ο ένας κύκλος για να αρχίσει ο άλλος.
Όμως κάπου πρέπει να κοπεί... και στο μόνο σημείο που μπορώ να δω ελπίδα είναι στον αγοραστή τους... Πουθενά αλλού...
Μακρυά λοιπόν και για κανένα λόγο αγορές πιασμένων πουλιών.
Τα πουλιά αυτά, όπως και τα περισσότερα εξαφανίζονται από τις περιοχές που σύχναζαν κατά χιλιάδες. Στην επαρχία όταν βλέπουμε κάποιο άγριο πουλί αισθανόμαστε τυχεροί. Αν μάλιστα κάποιο ζευγαράκι κάνει το λάθος και εμφανίσει και τα μικρά του αυτόματα δημιουργούνται οι εκστρατείες για την αιχμαλώτιση τους.
Έχουν και οδηγίες τώρα και μάλιστα αναλυτικές μην τυχόν και κάποιος δεν τις καταλάβει... μη μείνει με τις απορίες...
Νέα μόδα οι ανακοινώσεις στις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης...
Προσοχή προσοχή... κλιμάκιο του δασαρχείου βρίσκεται στα ΚΤΕΛ Καρδίτσας και κάνει ελέγχους...
 
Και εγώ έχω δεί καρδερίνες ελεύθερες στην Αθήνα, πολύ λίγες φορές όμως και για αυτό το λόγω θεωρώ πιθανό να έχουν φύγει από κλουβί.
 
Παιδιά, στη Ν. Σμύρνη έχει καρδερίνες. Τις ακούω πολυ συχνά και μερικές τις εχω δει από το μπαλκόνι μου. Δε μιλάω για κοπάδια, αλλά για πουλάκια που συνήθως ειναι μάλλον σε ζευγαρια
 
Back
Top