Φροντίδα Πιθανά προβλήματα στον παπαγάλο από την επίσκεψη σκύλου στο σπίτι

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Καλημέρα στην παρέα. Την Δευτέρα θα έρθει ο αδερφός μου με την Μπουμπού (το σκυλί μας) για να μείνουν ένα βράδυ εδώ. Σκέφτηκα για αρχή, να πάω την Λινκ μέσα στο δωμάτιο και στην κουζίνα να έχω την Μπουμπού. Την Λινκ δεν την έχω πάει ποτέ μέχρι τώρα και θα της είναι παράξενο το "καινούργιο" μέρος. Η Μπουμπού είναι κωφή (κουφή) οπότε σαν χαρακτήρας γενικά είναι πολύ ήρεμο σκυλί. Σε καμία περίπτωση δεν θα αφήσω την Λινκ και την Μπουμπού μαζί να παίξουν αλλά σκέφτομαι και να μην δούνε η μια την άλλη. Το πρόβλημα δεν είναι στο αν η Μπουμπού πειράξει την Λινκ αλλά τι "προβλήματα" θα δημιουργηθούν στην Λινκ από την παρουσία της Μπουμπούς. Εσείς τι προτείνετε;
 
... Σε καμία περίπτωση δεν θα αφήσω την Λινκ και την Μπουμπού μαζί να παίξουν αλλά σκέφτομαι και να μην δούνε η μια την άλλη. Το πρόβλημα δεν είναι στο αν η Μπουμπού πειράξει την Λινκ αλλά τι "προβλήματα" θα δημιουργηθούν στην Λινκ από την παρουσία της Μπουμπούς. Εσείς τι προτείνετε;

Εγώ προτείνω τις αφήσεις να δούνε η μια την άλλη, διότι η Λινκ σίγουρα θ΄αντιληφθεί την παρουσία της Μπουμπούς και καλό θα είναι να ''ξέρει με ποιον έχει να κάνει''.
Φυσικά και δεν χρειάζεται να τις αφήσεις να παίξουν μαζί, άλλωστε κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να γίνει από τη μια στιγμή στην άλλη και δεν θα υπήρχε κανείς λόγος να γίνει εκθέτοντας σε κίνδυνο το πουλί.:)
 
Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου κι αν δω ότι η Μπουμπού είναι συνέχεια δίπλα από το κλουβί τότε θα τις βάλω σε χωριστά δωμάτια.
 
Αν δεν ταράζεται το πουλι Άγγελε, και για οσο χρόνο μπορεις να εισαι στον ιδιο χώρο, alert, δεν θα ήταν άσχημη σαν εμπειρία μια τέτοια γνωριμία.
 
Εκτός από ένα 5ωρο στο σύνολο όλες τις άλλες ώρες είτε εγώ είτε ο αδερφός μου θα είμαστε στο σπίτι. Το πρόβλημα το έχω μην δημιουργήσω κάποιο θέμα στην Λινκ γιατί είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος από τον χαρακτήρα της και δεν θα ήθελα να αλλάξει ούτε στο ελάχιστο.
 
Αν δεν ταράζεται το πουλι Άγγελε, και για οσο χρόνο μπορεις να εισαι στον ιδιο χώρο, alert, δεν θα ήταν άσχημη σαν εμπειρία μια τέτοια γνωριμία.
Συμφωνώ, αυτό είναι βασικό και κύριο...
 
αγγελε κι'εγω θα συμφωνησω οτι πρεπει να γνωριστουν η μπουμπου με την λινγκ. Παντα με επιτηρηση. Νομιζω οτι θα συμπαθηθουν. τωρα αν δης κατι που δεν σου αρεσει περνεις τα μετρα σου. αλλα και παλι οτι ολα θα ειναι καλα.
 
αγγελε κι'εγω θα συμφωνησω οτι πρεπει να γνωριστουν η μπουμπου με την λινγκ. Παντα με επιτηρηση. Νομιζω οτι θα συμπαθηθουν. τωρα αν δης κατι που δεν σου αρεσει περνεις τα μετρα σου. αλλα και παλι οτι ολα θα ειναι καλα.

Την Μπουμπού την έχουμε μάθει να κάθεται στην καφετέρια ήσυχη, όπου δεν περνάει αυτοκίνητο να είναι χωρίς λουρί και γενικά να παίζει με όλα τα παιδιά με προτίμηση όσα είναι με ειδικές ανάγκες. Την έβγαζα 3-5 ώρες κάθε μέρα για περπάτημα και περνούσα από συγκεκριμένα σημεία στα Γιάννενα όπου την άφηνα να παίζει και με παιδιά στα οποία τα πλησίαζε πάντα με προσοχή για να μην τα τρομάξει. Γενικά όμως ακόμη και στις γάτες γαυγίζει μόνο για να τις διώξει. Την έχουν μάθει όμως και έχουμε φτάσει στο σημείο οι γάτες να είναι αραχτές, η Μπουμπού να γαυγίζει από το 1.5 μέτρο και να πρέπει να κατεβεί κάποιος να διώξει την γάτα αλλιώς θα γαυγίζει μέχρι το πρωί. Ελπίζω και η Λινκ να παραμείνει ήσυχη και ήρεμη.
 
Τελικά τα πράγματα είναι πιο τραγικά από ότι περίμενα. Μπήκε μέσα η Μπουμπού και δεν την κατάλαβε την Λινκ. Απ' την άλλη η Λινκ την είδε και δεν της έδωσε σημασία. Κάποια στιγμή λοιπόν που και η μπουμπού την αντιλήφθηκε ήρθε προς το μέρος μου. Μόλις πήγα να πλησιάσω το κλουβί άρχισε να γαβγίζει όχι για να τρομάξει την Λινκ αλλά για να μου δείξει ότι κάτι υπάρχει μέσα στο κλουβί. Μόλις όμως την χάιδεψα δείχνοντας της ότι είναι "δική" μας τότε σταμάτησαν να δίνουν σημασία η μια στην άλλη.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Αγγελε δε μου φαινεται και τοσο τραγικο αυτο! Απο τη στιγμη που δε δινει σημασια η μια στην αλλη ολα καλα! Απλα εχε το νου σου! Και αν φυγετε απο το σπιτι καλο θα ειναι να βαλεις το κλουβι στο δωματιο!
 
Ναι εννοείται θα τις αφήσω σε ξεχωριστά δωμάτια αλλά περίμενα λίγη φασαρία.. Έστω λίγη ζήλια. Περισσότερο άγχος είχα 1 εβδομάδα μέχρι να έρθει η Μπουμπού παρά τώρα που ήρθε. (Ξενέρωσα γιατί δεν έγινε τίποτα απολύτος χα χα)
 
αλλά περίμενα λίγη φασαρία.. Έστω λίγη ζήλια
Στα ζώα η ζήλια που σημαίνει ανταγωνισμός και μόνο, μπορεί να φέρει φοβερά άσχημες καταστάσεις.
Με δεδομένο πως δεν θα μπορείς (κανείς δεν μπορεί) να είσαι 24 ώρες το εικοσιτετράωρο σε επιφυλακή για την αποφυγή των δυσάρεστων τότε να θεωρείς την περίπτωσή σου άριστη και τα φιλαράκια σου τυχερά που αποδέχτηκαν το ένα το άλλο.
Μην επιζητάς λοιπόν "γκρίνιες" γιατί αυτές σίγουρα θα φέρουν "ζημιές".
 
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση η τόση "άνεση" μεταξύ τους στο να συνυπάρχουν.
 
Δε θεωρει το χωρο δικο της οποτε ειναι ησυχη! Οταν πας ομως το πουλι στα Γιαννενα ισως τα πραγματα να μην ειναι τοσο ευκολα!


(Τις πιο "νεκρες" μερες διαλεξε ο αδερφος σου να ερχεται! 😛)
 
Δε θεωρει το χωρο δικο της οποτε ειναι ησυχη! Οταν πας ομως το πουλι στα Γιαννενα ισως τα πραγματα να μην ειναι τοσο ευκολα!


(Τις πιο "νεκρες" μερες διαλεξε ο αδερφος σου να ερχεται! 😛)

Όλο το καλοκαίρι ήταν Πρέβεζα αυτός. Απλά τώρα πηγαίνει για σκίπερ οπότε έρχεται και κοιμάται σε εμένα. Τουρισμό μπορεί να μην έχει.. Έχει όμως ακόμη ζέστη χα χα
 
Back
Top