Αναπαραγωγή Πιθανότητες για άσπρα πουλιά από αυτό το ζευγάρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kyriako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kyriako

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2009
Μηνύματα
116
Πόλη
Πτολεμαΐδα
καναρος ασπρος με μαυρο σκουφο και καναρα κατασπρη ποσες πιθανοτιτες εχω για ασπρα πουλια;
 
Ξερω οτι δυο ασπρα μαζι δεν κανει. Για κανει να βαζουμε κοκκινα mosaic μαζι αφου ειναι σχεδον ασπρα;
 
μπορή να βγαλις κα8ε 4 καναρινακια το ένα να είναι άσπρο οπός έκανα εγώ αλλα με κίτρινα καναρινια
 
καλημερα γιατι δεν κανει να βαλει 2 ασπρα μαζι για εξηγηστετο;
 
Εγω εβαλα δυο φορες ενα ζευγαρι ασπρο-κιτρινο και τις δυο φορες μου εβγαλαν δυο κιτρινα και δυο ασπρα απο τα τεσσερα αυγουλακια που ειχαν.
Να μην ζευγαρωνουν δυο ασπρα το εχω ακουσει και εγω αλλα δεν ξερω ακριβως το γιατι; Μπορει καποιος να μας το εξηγησει;
 
Πριν απ' όλα πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός των λευκών που έχεις, Κυριάκο.
Το σκουφάτο μπορεί να είναι ένα Γερμανικό, με κυρίαρχο τον λευκό παράγοντα.
Το άλλο που λες ΚΑΤΑΛΕΥΚΟ, μπορεί να είναι ένα υπολοιπόμενο λευκό,
αλλά μπορεί να είναι και ένα κυρίαρχο πουλάκι, που απλά εσύ δεν έχεις προσέξει
τις κίτρινες αποχρώσεις στους οδηγούς των φτερών του.Αρα χρειάζονται καλές φωτογραφίες
για να καταλάβουμε για τί πουλιά μιλάμε. Μόνον έτσι θα δωθεί μια πιο σωστή απάντηση. 😉
Αν γίνει αυτό έχουμε χώρο και χρόνο να περιγράψουμε και να εξηγήσουμε τί ακριβώς συμβαίνει με αυτά τα ζευγαρώματα.
 
καλησπερα μια απαντηηση δεν δοθηκε για πιο λογο δεν κανει να ζευγαρονουν λευκα ματαξυ τους
 
Κάποια απο τα χαρακτηριστικά που μεταφέρουν οι γονείς στα νέα πουλάκια(νεοσσούς)
είναι κυρίαρχα. Τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά κάνουν την παρουσία τους
στην εξωτερική εμφάνιση του πουλιού, έστω και εάν έχουν μόνον ένα χρωμόσωμα με αυτήν
την ιδιότητα (κυρίαρχη), που έχουν κληρονομήσει απο ένα εκ των δυό γονιών τους.
Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις όπως, το σκουφί και το "θαμπό" λευκό, η παρουσία
της κυρίαρχης αυτής ιδιότητας και απο τους δυό γονείς,(αν δηλαδή ο νεοσσός έχει "κληρονομήσει"
και απο τους δυό γονείς το χρωμόσωμα που περιέχει αυτήν την πληροφορία)
τότε λειτουργεί ο λεγόμενος (lethal factor) θανατηφόρος παράγων. Το έμβρυο μεγαλώνει
μέχρι κάποια ηλικία αλλά τελικά πεθαίνει, είτε στο αυγό είτε σε μερικά 24ωρα, σε ποσοστά 100% .
Ετσι, για να μην παρουσιαστεί μια τέτοια ανεπιθύμητη περίπτωση, αποφεύγουμε να ζευγαρώσουμε
δυό πουλάκια που φέρουν σκουφί ή δυό κυρίαρχα λευκά (λευκά που φέρουν την απαλή κίτρινη απόχρωση στα φτερά τους)
 
Καλημερα! Απο οτι εχω δει σε ζευγαρι με ασπρα το αποτελεσμα ηταν. Για κλαματα!Βγαζουν κατι στα φτερα το οποιο δε γνωριζω πως ονομαζεται αλλα το σιγουρο ειναι οτι πονανε!
 
ο καναρος ειναι κυριαρχο(εχει το κιτρινακι στα φτερα)η καναρα οχι ειναι καταλευκη
 
ο καναρος ειναι κυριαρχο(εχει το κιτρινακι στα φτερα)η καναρα οχι ειναι καταλευκη

Αν λοιπόν είναι έτσι τα πράγματα, τα πουλάκια μπορούν να ζευγαρώσουν.
Οι νεοσσοί που θα προκύψουν θα είναι όλοι εμφανισιακά(φαινότυπος) ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ.
Παρ' όλα αυτά θα είναι και όλοι φορείς του υπολοιπόμενου χαρακτηριστικού.
Οι πιθανότητες του άλλου χαρακτηριστικού, του σκουφιού, θα είναι
50% ΜΕ σκουφί και 50% ΧΩΡΙΣ σκούφο.
 
red mosaic με λευκο υπολειπόμενο και red mosaic με λευκο κυρίαρχο τι παιζει;

Λαθος επιλογη. Τελειως διαφορετικες ρατσες, προσωπικα σε παρακαλω μην το κανεις, ειναι κριμα...☹
 
red mosaic με λευκο υπολειπόμενο και red mosaic με λευκο κυρίαρχο τι παιζει;
Red mosaic και λευκο ειναι δυο κατηγοριες καναρινιων. Το ενα παρουσιαζει λιποχρωμα (μωσαικο) το αλλο επισης αρα ζευγαρωνουν κανονικα.
 
Red mosaic και λευκο ειναι δυο κατηγοριες καναρινιων. Το ενα παρουσιαζει λιποχρωμα (μωσαικο) το αλλο επισης αρα ζευγαρωνουν κανονικα.

Καταρχην εχω μια απορια απο ποτε τα λευκα κυριαρχα και υπολειπομενα εχουν παραγοντα ''mosaic'';
Επισης γενικα τα λευκα εχουν μεσα τους γονιδια κιτρινου παραγοντα, πως ειναι το ιδιο;
Θελω να τονισω οτι ολα τα καναρινια ζευγαρωνουν μεταξυ τους, πραγμα που δεν το συνιστω και αλλο αυτο που λεει ο Γιωργος...Δεχομαι πειραματισμους μονο στην περιπτωση εκτροφικου στοχου μονο που στην περιπτωση αυτη δεν υπαρχει...
 
Red mosaic και λευκο ειναι δυο κατηγοριες καναρινιων. Το ενα παρουσιαζει λιποχρωμα (μωσαικο) το αλλο επισης αρα ζευγαρωνουν κανονικα.

Καταρχην εχω μια απορια απο ποτε τα λευκα κυριαρχα και υπολειπομενα εχουν παραγοντα ''mosaic'';
Επισης γενικα τα λευκα εχουν μεσα τους γονιδια κιτρινου παραγοντα, πως ειναι το ιδιο;
Θελω να τονισω οτι ολα τα καναρινια ζευγαρωνουν μεταξυ τους, πραγμα που δεν το συνιστω και αλλο αυτο που λεει ο Γιωργος...Δεχομαι πειραματισμους μονο στην περιπτωση εκτροφικου στοχου μονο που στην περιπτωση αυτη δεν υπαρχει...
ειπα κατι τετοιο;
Ειπα οτι τα λευκα εχουν παραγοντα μωζαικ?
Ο φιλος ρωτησε αν μπορει να τα ζευγαρωσει. Τωρα αν αυτο αποτελει εκτροφικο στοχο ειναι αλλο πραγμα. Οι εκτροφεις δε κανουν πειραματα αλλα ο φιλος μας ειναι απλος χομπυστας που ρωταει απλα αν μπορει να ζευγαρωσει;Εμεις μπορουμε να του πουμε το σωστο ζευγαρωμα αλλα δε σημαινει οτι θα του το επιβαλουμε δικα του πουλια ειναι.
Οπως εσενα δε σε απαγορευει κανεις να εχεις ειτε ξανθια ειτε μελαχρινη συντροφο το ιδιο ισχυει και για ολα τα ζωα του ζωικου βασιλειου
Λευκο με λευκο ζευγαρωνει με προυποθεσεις που ενα καρο φορες αναλυσαμε αλλα μωζαικ με λευκο ζευγαρωνει χωρις κανενα προβλημα

Και για να λυθει η παρεξηγηση. Η απορια σου δημιουργηθηκε επειδη στη δευτερη μου προταση δε εβαλα κομμα. Οταν λεω το λευκο το ιδιο, εννοω οτι και αυτο παρουσιαζει λιποχρωμα στους οδηγους των φτερων και οχι οτι ειναι μωσαικο επισης
 
, αλλα μωζαικ με λευκο ζευγαρωνει χωρις κανενα προβλημα

- Θοδωρή το λευκό είναι ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΟ καναρίνι
και σαν τέτοιο μπορεί να έχει πτέρωμα έντονο ή χιονέ, σκληρό ή μαλακό.
Το κόκκινο μωσαικό είναι ένα καναρίνι που το πτέρωμά του είναι μωσαικού τύπου.
Κάθε τέτοιο ζευγάρωμα δημιουργεί αφ' ενός ένα "μπέρδεμα" στην ποιότητα του
πτερώματος, αφ' ετέρου δημιουργεί τις προυποθέσεις να "χαλάσει"
το χρωματικό υπόβαθρο και να "λερώσει" πολύ η εμφάνιση του μωσαικού
σε σημεία όπως η πλάτη και το στήθος. Εχω την γνώμη οτι τέτοιου είδους ζευγαρώματα
πρέπει να γίνονται μόνον επιλεκτικά, και απο ανθρώπους με πλήρη γνώση του θέματος, που ζητούν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά να μεταφερθούν στο κοπάδι τους. Δεν είναι ζευγάρωμα που πρέπει να συστήνεται σε κάποιον που απλά έχει δυο πουλάκια για ζευγάρωμα.
 
... Οταν διαβάζω τέτοια ποστ τρελαίνομαι... Μου αρέσει τρελά να μαθαίνω πράγματα για selection & genetic... μάλλον λάθος επάγγελμα διάλεξα! Εχω όρεξη να ασχολούμαι με μικρα πουλάκια και ράτσες, ομοσ στιν Αθήνα στη πολυκατοικία ειναι λιγο δύσκολο.

Να στε καλά!
 
Back
Top