Αναπαραγωγή Πιθανότητες για άσπρα πουλιά από αυτό το ζευγάρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kyriako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πιστευω οτι με καλυψατε.Αν με το καλο πετυχει το συνοικεσιο την ανοιξη θα εκθεσω φωτογραφιες για να δειτε τα αποτελεσματα
 
Εγω εχω να πω το εξης σε αυτο το σημειο.
Πως μιλαμε για ενα Λευκο κυριαρχο αρσενικο καναρινι απο την στιγμη που ο δημιουργος του θεματος αναφερει για ενα Αρσενικο Ασπρο σκουφατο ΜΕ ΣΚΟΥΡΟ σκουφακι. Το πουλι αυτο λοιπον δεν θα πρεπει να ειναι ενα κοινο σκουφατο καναρινακι Ποικιλοχρωμο;
Δεν εχει σαν ζευγαρι ενα κυριαρχο με ενα υπολειπομενο.
Αν ο φιλος ειχε ενα Γερμανικο Λοφιοφορο καναρινι εκει θα συμφωνουσα με μερικους προλαλησαντες, για τον λογο που ολοι ξερουμε σχετικα με τα πτερωματα στα Γερμανικα Λοφιοφορα.Αν λοιπον εχει ενα κοινο καναρινι με σκουρο σκουφακι, πιστευω οτι θα πρεπει να αντιμετωπιστει ως ενα λευκο ποικιλοχρωμο πουλι. Ενω αν ειναι ενα Γερμανικο λοφιοφορο τοτε και μονο θα πρεπει να δωσουμε προσοχη στο πτερωμα.
 
Αν δε κανω λαθος στα γερμανικα σκουφατα ισχυει οτι και στα λιποχρωμικα. Δηλαδη ζευγαρωνεις εντονο με χιονε.Αρα γιατι να μην ισχυει ο κανονας για λευκα και σε αυτο το ειδος;Εκτος και αν δεν υπαρχει ο διαχωρισμος σε επικρατες και μη; Κατι σαν τα μαλινουα ενα πραγμα
 
Εγω εχω να πω το εξης σε αυτο το σημειο.
Πως μιλαμε για ενα Λευκο κυριαρχο αρσενικο καναρινι απο την στιγμη που ο δημιουργος του θεματος αναφερει για ενα Αρσενικο Ασπρο σκουφατο ΜΕ ΣΚΟΥΡΟ σκουφακι. Το πουλι αυτο λοιπον δεν θα πρεπει να ειναι ενα κοινο σκουφατο καναρινακι Ποικιλοχρωμο;
Δεν εχει σαν ζευγαρι ενα κυριαρχο με ενα υπολειπομενο.
Αν ο φιλος ειχε ενα Γερμανικο Λοφιοφορο καναρινι εκει θα συμφωνουσα με μερικους προλαλησαντες, για τον λογο που ολοι ξερουμε σχετικα με τα πτερωματα στα Γερμανικα Λοφιοφορα.Αν λοιπον εχει ενα κοινο καναρινι με σκουρο σκουφακι, πιστευω οτι θα πρεπει να αντιμετωπιστει ως ενα λευκο ποικιλοχρωμο πουλι. Ενω αν ειναι ενα Γερμανικο λοφιοφορο τοτε και μονο θα πρεπει να δωσουμε προσοχη στο πτερωμα.

Tο αρχικό θέμα του ζευγαρώματος των δυό πουλιών νομίζω οτι απαντήθηκε(κάπως ανορθόδοξα ίσως, χωρίς καμιά φωτογραφία).
Στο ίδιο Θέμα,όπως δυστυχώς συμβαίνει συχνά, υπήρξαν και άλλες ερωτήσεις που είχαν αναφορά σε ζευγαρώματα μωσαικού με λιποχρωμικό. Εκεί υπάρχει κάποια αναφορά σε ποιότητες πτερωμάτων. Δεν ξέρω αν τα διάβασες όλα Καίτη, γιατί δεν μπορώ να βρώ
άλλη αναφορά σε πτέρωμα. Μιλάς για κάτι άλλο που δεν κατάλαβα;
 
Οχι Κε Μακη, δεν αναφερομαι σε κατι αλλο αλλα στα αρχικα δυο πουλια.
Οπως ακριβως το θεσατε κι εσεις πριν, για το αν ειναι το αρσενικο του δημιουργου του θεματος, κοινο σκουφατο η Γερμανικο λοφιοφορο. Σε αυτο αναφερομαι.
 
αυτα ειναι τα πουλια
 

Συνημμένα

  • CIMG0314.webp
    CIMG0314.webp
    42,3 KB · Προβολές: 175
  • CIMG0315.webp
    CIMG0315.webp
    43,3 KB · Προβολές: 178
red mosaic με κοκκινο λιποχρωμικο; Ποια η αποψη σας;
Να σε ρωτήσω για ποιο λόγο δε θέλεις να αποκτήσεις red mosaic πουλιά ή κόκκινα λιποχρωμικά που θα προέρχονται από αντίστοιχα ζευγάρια και θέλεις να μπεις σε μια διαδικασία μέσα από την οποία δε θα πάρεις ούτε το ένα, ούτε το άλλο;

Κοίταξε και ένα σχετικό θέμα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Λαθος-ζευγαρωματα-διασταυρωσεις.17561/
 
Back
Top