Αναπαραγωγή Πιστεύετε ότι μπορεί στο μέλλον να ζευγαρώσουν τα κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stavris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stavris

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2021
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα!Επαναφέρω το θέμα που είχα ανοίξει περί ζευγαρώματος. Πλεον είμαι σίγουρος ότι είναι αρσενικο και θηλυκό. Το θηλυκό εδώ και μήνες κάνει το χαρακτηριστικό ήχο και στάση που δείχνει ότι είναι σε οιστρο. Πιο έντονα το τελευταίο μήνα.Το αρσενικο δεν έχει δείξει σημάδια ότι ενδιαφέρεται για ζευγάρωμα.Τους έχω κάνει προετοιμασία και τους έχω βάλει φωλια που δειλά δειλά απλά μπαινοβγαινουν.Μαζι τρώνε και καθαρίζονται, χαιδευονται αλλά μέχρι εκεί.Μερικες φορές το αρσενικο διώχνει βίαια το θηλυκό από τη φωλιά.
Πιστεύετε ότι μπορεί στο μέλλον να ζευγαρώσουν;
 
Δεν ειναι σιγουρο, μπορει ναι μπορει και οχι αλλα και να ζευγαρωσουν δεν ειναι σιγουρο πως θα κανουν αυγα. Τα δικα μου ζευγαρωναν αρκετα συχνα για μηνες και τιποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Μου κάνει εντύπωση, ότι το αρσενικό απο το Φεβρουάριο που το εχω,δεν έχει δείξει κανένα ενδιαφέρον για το θηλυκό .Γενικά διαβάζω ότι εύκολα γίνονται ζευγάρι και μου φαίνεται περίεργο.Το θηλυκό τον θέλει αλλά αυτός τίποτα..
 
Καλήμερα!Από χθες βράδυ το θηλυκό κοκατιλ είναι στη φωλια και σήμερα το πρωί διαπίστωσα ότι έχει κάνει ένα αβγο το οποίο το κλωσαει.Οταν πλησιάζει το αρσενικό τη φωλιά, το θηλυκό το διώχνει.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχουν ζευγαρωσει και στην ουσία είναι ασπορα.Πως να κινηθώ από δω και πέρα;Ανησυχώ, γιατί δεν βλέπω να βγαίνει για να φάει το θηλυκό για να πάρει δυνάμεις..
 
Από χθες βράδυ το θηλυκό κοκατιλ είναι στη φωλια και σήμερα το πρωί διαπίστωσα ότι έχει κάνει ένα αβγο το οποίο το κλωσαει
Φαίνεται ότι έχει μπει σε φάση αναπαραγωγής.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχουν ζευγαρωσει και στην ουσία είναι ασπορα
Αυτό δεν μπορείς να το γνωρίζεις εκ των προτέρων, μπορεί να έχουν ζευγαρώσει και να μην τα έχεις δει.
Για να δεις εάν είναι ασπορα ή όχι θα πρέπει να κάνεις ωοσκοπηση μετά την έβδομη ημέρα.

Πως να κινηθώ από δω και πέρα;
Θα περιμένεις να τελειώσει η αναπαραγωγική διαδικασία.
Συνήθως κάνουν 4 έως 6 αυγά κάθε 2 -3 ημέρες.
Αν είναι ασπορα την αφήνεις να τα επωασει για μία εβδομάδα για να ξεπυρώσει και κατόπιν τα αφαιρείς.
Αυτήν την περίοδο χρειάζεται πλούσια διατροφή, αυγό ή αυγοτροφή καθημερινά και παροχή ασβεστίου, (σουπιοκοκαλο ή ασβέστιο στο νερό)
 
Φαίνεται ότι έχει μπει σε φάση αναπαραγωγής.


Αυτό δεν μπορείς να το γνωρίζεις εκ των προτέρων, μπορεί να έχουν ζευγαρώσει και να μην τα έχεις δει.
Για να δεις εάν είναι ασπορα ή όχι θα πρέπει να κάνεις ωοσκοπηση μετά την έβδομη ημέρα.


Θα περιμένεις να τελειώσει η αναπαραγωγική διαδικασία.
Συνήθως κάνουν 4 έως 6 αυγά κάθε 2 -3 ημέρες.
Αν είναι ασπορα την αφήνεις να τα επωασει για μία εβδομάδα για να ξεπυρώσει και κατόπιν τα αφαιρείς.
Αυτήν την περίοδο χρειάζεται πλούσια διατροφή, αυγό ή αυγοτροφή καθημερινά και παροχή ασβεστίου, (σουπιοκοκαλο ή ασβέστιο στο νερό)
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Έχω τα πάντα,πλούσια διατροφή και πέτρες ασβεστίου, αβγοτροφή κτλ.
Έχω μια ερώτηση. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν βγαίνει από χθες το βράδυ από τη φωλιά.Θα βγει ενστικτωδώς όταν πεινάσει ή υπάρχει κίνδυνος να μη φάει και να χάσει δυνάμεις;Εγώ απ ότι καταλαβαίνω δεν βγαίνει γιατί δεν θέλει να πλησιάσει τη φωλιά το αρσενικό..
 
@stavris , τι γίνεται με τα κοκατίλ;
έκανε άλλα αυγά; έφαγε; δέχθηκε και την προσέγγιση του αρσενικού;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@stavris , τι γίνεται με τα κοκατίλ;
έκανε άλλα αυγά; έφαγε; δέχθηκε και την προσέγγιση του αρσενικού;
Καλημέρα!Λοιπόν είμαστε στην 6 μέρα και η μικρή μας έχει κάνει σήμερα το τρίτο αβγο.
Βγήκε τελικά στο τέλος της πρώτης μέρας για τροφή και νερό και όσο περνάνε οι μέρες βγαίνει περισσότερο. Από συμπεριφορά τώρα..Τα κλωσαει μόνη της άλλα με συνέπεια.Το αρσενικο αδιάφορο εντελώς, πλησιάζει τη φωλιά που και που άλλα η θηλυκά δεν τον αφήνει να μπει μέσα.Ειμαι σίγουρος ότι είναι ασπορα καθώς δεν έχουν ταιριαξει σαν ζευγάρι. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι κάποια στιγμή θα ήθελα να βρω ένα αρσενικο από κάποιον που αντίστοιχα το αρσενικο του είναι σε οιστρο.Εχω αδυναμία στη θηλυκά και δεν θέλω να τη βλέπω συνέχεια πυρωμένη.
Παρά τη γέννα είναι κεφάτη όταν βγαίνει από τη φωλιά,τη προσεχω πολυ. Να πω επίσης, ότι το αρσενικό πιστεύω ότι δεν πρόκειται να ζευγαρωσει ποτε.Δεν δείχνει καθόλου τέτοια ένστικτα μετά σχεδόν ένα χρόνο που το έχω.
 
Κάνε όμως υπομονή διότι κι εγώ θεωρούσα ότι ένα αρσενικό μου καναρίνι δεν ζευγάρωνε, αλλά τελικά η πραγματικότητα με διέψευσε. Οπότε, ούτως ή άλλως, είναι δεν είναι άσπορα τα αυγά, θα σε συμβούλευα να την αφήσεις όλη την περίοδο που απαιτείται να κλωσσήσει τα αυγά της.
 
Κάνε όμως υπομονή διότι κι εγώ θεωρούσα ότι ένα αρσενικό μου καναρίνι δεν ζευγάρωνε, αλλά τελικά η πραγματικότητα με διέψευσε. Οπότε, ούτως ή άλλως, είναι δεν είναι άσπορα τα αυγά, θα σε συμβούλευα να την αφήσεις όλη την περίοδο που απαιτείται να κλωσσήσει τα αυγά της.
Αυτό έχω σκεφτεί, θα την αφήσω να κάνει το κύκλο της .Είναι μαγικό όλο αυτό, η φύση και το ένστικτο που ξεδιπλώνεται.Ιδανικο θα ήταν να είχαν ταιριάξει και να ήταν γόνιμα τα αβγά..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top