Αναπαραγωγή Πλήρη αδιαφορία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natasha

Banned
Εγγραφή
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
187
Καλημέρα! Δεν ξέρω γιατί αλλά τις τελευταίες μέρες το αρσενικό και το θηλυκό αδιαφορούν! Αδιαφορούν το ένα για το άλλο. Δηλαδή ο αρσενικός κάνει σαν να μην υπάρχει η κανάρα στο κλουβί και η κανάρα το ίδιο... Δεν τσακώνονται, απλά αδιαφορούν! Μόνο ο αρσενικός αραιά και που κυνηγάει τη θηλυκιά και τίποτα άλλο. Ούτε φιλιά, ούτε ταΐσματα, τίποτα! Γιατί συμβαίνει αυτό μετά από τόσο καιρό που είναι μαζί;☹😕
 
Μπορεί να έχει συνηθίσει το ένα την παρουσία του άλλου, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και έτοιμα για αναπαραγωγή.

Πόσο καιρό τα έχεις μαζί;
Τα δικά μου τα έχω σε προετοιμασία ένα μήνα και τώρα άρχισαν την αναπαραγωγή.

Πιστεύω ότι με υπομονή και καλή διατροφή όλα θα πάνε καλά.
Όταν θα είναι έτοιμα θα ζευγαρώσουν μην ανησυχείς.
Υπομονή
 
Τα έχω μαζί 1 μήνα κ κάτι! Είχαν κάνει ένα αβγό αλλά μετά το έσπασαν γιατί μάλλον ήταν άσπορο! Η διατροφή τους είναι υπερ-πλήρης: Τους έβαζα 3 βδομάδες πολυβιταμίνες στο νερό. Τους βάζω αβγό, φρούτα, λαχανικά, άμμο και κοχύλια, μίγμα από βότανα, αβγοτροφή,τα πάντα! Στην αρχή δεν ήταν έτσι! Αυτό με προβληματίζει!
 
Αν τα πουλιά από θέμα υγείας είναι μια χαρά μη σε προβληματίζει τίποτα.
Όλα θα πάνε καλά. Δεν είναι μηχανές τα πουλιά. Όταν θέλουν αυτά θα ζευγαρώσουν.
Το ότι έκανε ένα αυγό πριν από καιρό και δεν έκανε άλλα σημαίνει ότι δεν ήταν έτοιμα για αναπαραγωγή.

Εγώ θα επιμένω και θα λέω ότι χρειάζεται υπομονή. Αν από την πλευρά σου έχει φροντίσει ώστε να τα προετοιμάσεις κατάλληλα και αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την υγεία τους τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απλά περίμενε.
 
Ξέρεις αυτό που λένε φτού κι' απ' την αρχή;
Βάλε χώρισμα, πέταξε την παλαιά φωλιά,
και καθάρισε καλά τον χώρο,
δώσε καινούργιες κλωστές στην θηλυκιά, βάλε καθαρή
φωλιά, αυγό βραστό αλλά και ασβέστιο.
Βάλε πολυβιταμίνες στον αρσενικό.
Πρέπει μέσα στην εβδομάδα να αναίβει το "θερμόμετρο".
 
Κ. Στέφανε, ευτυχώς έχω αρκετή υπομονή και δεν βιάζομαι ιδιαίτερα γιατί ξέρω πως τα πουλάκια δεν είναι ρομπότ! Απλά με προβλημάτισε η αδιαφορία τους όχι μόνο σε ''σεξουαλικό'' επίπεδο, γενικά!
 
Κ. Μάκη την φωλιά την πέταξα προχθές όταν είδα μέσα το σπασμένο αβγό και αγόρασα μια έτοιμη φωλιά για να μην ξαναταλαιπωρηθεί η θηλυκιά μου, αν και τώρα την σουλουπώνει και την έτοιμάζει! Ο αρσενικός είναι σίγουρα πυρωμένος! Η θηλυκιά είναι η ''προβληματική''!
 
Νατάσα από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο αρσενικός είναι "πυρωμένος" και η θηλυκιά προβληματική;
 
Μια έτοιμη φωλιά; για να μη ταλαιπωρηθεί η θηλυκιά;
Μάλλον έχω χάσει συνέχειες.
Δεν καταλαβαίνω για τί πράγμα μηλάς.
 
Ο αρσενικός είναι πυρωμένος εδώ και καιρό γιατί αρχικά δεν άφηνε την κανάρα σε ησυχία, την κηνυγούσε συνέχεια αλλά αυτή δεν καθόταν! Και σίγουρα οι πολυβιταμίνες και το αβγό θα έκαναν κι αυτά τη δουλειά τους! Και εκτός απ αυτό κάθε φορά που πάω κοντά νομίζει ότι θα του πάρω τη θηλυκιά και δεν με αφήνει να πλησιάσω! Μάλλον η κανάρα δεν είναι πυρωμένη, δεν ξέρω γιατί όμως, παρόλο που τρέφονται ακριβώς το ίδιο! Αλλά απ την άλλη, πώς έκανε αβγό,έστω και άσπορο, αν δεν ήταν; Στο πετ σοπ που την πήρα, επειδή αυτός που το έχει είναι γνωστός μας, μου είπε ότι είναι πολύ πυρωμένη και ότι στο πετ σοπ είχε γεννήσει μόνη της 5 αβγά χωρίς να ζευγαρώσει!
 
Κ. Μάκη η θηλυκιά παιδευόταν 2 βδομάδες για να φτιάξει τη φωλιά και ομολογώ πως την έκανε καλή! Και μετά από αρκετό καιρό έκανε ένα αυγό και το κλωσσούσε 4 μέρες συνεχόμενα αλλά μετά τελικά το έσπασε! Δεν ήθελα να ταλαιπωρηθεί άλλο και γι αυτό αγόρασα μια έτοιμη φωλιά την οποία τώρα σουλουπώνει!
 
Δεν καταλαβαίνω τί πάει να πεί έτοιμη φωλιά.
Πωλούνται έτοιμες φωλιές με νήμα;
Μήπως εννοείς τα πλαστικά "καλαθάκια" που χρησιμοποιούν
για να κτίσουν την φωλια;
Οτι και να βάλεις στην κανάρα, αυτή θα φτιάξει δική της φωλιά.
Αυτή είναι η πληροφορία που κουβαλάει μαζί της
σαν παρακαταθήκη πολλών γεννεών. Δεν αναφερόμαστε
σε κάποια νοικοκυρά που κουράζεται με τις δουλειές του σπιτιού.
Μηλάμε για ένα πλάσμα που προσπαθεί να διαιωνίσει το είδος του.
Καμμιά κανάρα δεν "ταλαιπωρείται" όταν φτιάχνει
φωλιά, ούτε κάνει ποτέ δυό εβδομάδες για να την φτιάξει.
Απο την στιγμή που θα ξεκινήσει να ασχολείται σοβαρά
με το κτίσημό της σε δύο - τρείς ώρες είναι έτοιμη.
Ολα τα άλλα είναι απλώς τελειοποιήσεις και λεπτομέριες
με τις οποίες συνεχώς ασχολείται μέχρι να έλθει το
πρώτο αυγό.
 
Ναι, σε εκείνο το πετ σοπ που αγόρασα την κανάρα είχε φωλιά με νήμα συσκευασμένη, όχι κάποιας συγκεκριμένης μάρκας. 2 βδομάδες έκανε να την τελειοποιήσει, τη γέμισε με νήμα σε μια μέρα και μετά καθόταν μέσα και την έφτιαχνε συνεχώς! Τώρα που αγόρασα την φωλιά δεν πρόκειται να την πετάξω! Θα την αφήσω και θα της βάλω λίγο νήμα ακόμη για να τη φτιάξει όπως θέλει εκείνη!
 
Ομολογώ ότι δεν ήξερα πως υπάρχουν τέτοιες φωλιές.
Πάντως θα συμφωνήσω με αυτά που είπε ο Μάκης πιο πριν. Το θεωρώ τελείως περιττό μια τέτοια φωλιά
 
Θα με υποχρέωνες αν έβαζες μια φωτογραφία της φωλιάς.
 
Έχει κάνει μια μικρή ακαθαρσία μέσα αλλά ευτυχώς πάντοτε την καθαρίζει. Το μέσα είναι το καινούριο, η θήκη για της κλωστές. Το απ έξω με τα κάγκελα είναι το προηγούμενο!
 

Συνημμένα

  • DSC00562.webp
    DSC00562.webp
    31,5 KB · Προβολές: 87
Να προσθέσω ότι μέσα έχει κλωστές και πάνω πάνω βαμβάκι. Δεν είναι τελείως έτοιμη, στρωμένη απόλυτα! Η κάθε κανάρα την αποτελειώνει και τη διορθώνει όπως εκείνη θέλει!
 
Ούτε τώρα φαίνεται καμμιά έτοιμη φωλιά.
Η γνώμη μου είναι...
Το συρμάτινο πλαίσιο και το πλαστικό καλαθάκι
τα κρατάς. Όλα τα άλλα θέλουν πέταμα.Αν θέλεις
μέσα στο καλαθάκι μπορείς να βάλεις τσόχα. Εχουν
όλα τα καταστήματα. Μάλιστα καλόν θα είναι να την "ράψεις"
στο καλαθάκι(να την πιάσεις σε δυο-τρεία σημεία.)
Δώσε κλωστές καινούργιες και ασε το πουλάκι να κάνει
αυτό που ξέρει.Βαμβάκι θα δώσεις ΕΛΑΧΙΣΤΟ αφού ολοκληρώσει
την φωλιά. Σ' αυτήν την φωλιά που βλέπω δεν μπορεί να σταθεί
αυγό. με δυό τρείς εξόδους της κανάρας θα είναι όλα έξω.
 
νατασα αμα θελεις τα καναρινια σου να τρελαθουν το ενα για το αλλο βαλε μια μερα τον αρσενικο σε αλλο κλουβι και μολις θα τον επιστρεψεις θα δεις διαφορα οσο για την φωλια το βαμβακι δεν κανει καλο αμα βγουν οι νεοσσοι γιατι ξευτιζει ευκολα και μπαινουν σκονες στα ματια των νεοσσων να προσπαθεις να το αποφευγει.Απλα βαζε λιγο μονο για κατω(στην μεση της φωλιας).
 
Back
Top