Ασθένειες Πληγές στα πόδια καναρινιού

Assyranta

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2019
Μηνύματα
5
Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα καναρίνι εδώ και 3 μήνες. Δεν είχα ποτέ ξανά στο παρελθόν οπότε δεν έχω καθόλου εμπειρία. Πριν από 3 εβδομάδες είχα παρατηρήσει στο ένα του ποδαράκι κάτι που έμοιαζε με έξτρα νύχι, δεν τόλμησα όμως να το πειράξω. Πριν από 4 μέρες είδα πληγές στα πόδια του. Για καλή μου τύχη έχω εδώ κοντά μια γιατρό που έχει γνώσεις οπότε τον έτρεξα εκεί. Ποδάγρα μου είπε και μου έγραψε epithol και επειδή είναι και λίγο νευρικός anti stress, επίσης μου είπε να του αλλάξω την τροφή του με μια πιο θρεπτική. Το θέμα είναι ότι από προχθές που ξεκίνησα την epithol, την αλλαγή τροφής και το anti stress δεν πολύ τρώει ούτε κελαηδάει. Την βγάζει στο πάτο του κλουβίου κυρίως. Το νερό δεν το άγγιξε. Ξανά πήγα στη γιατρό και έκανα κάτι αλχημείες με την τροφή του έβαλα και δεύτερη ποτίστρα με απλό νερό αλλά μου είπε ότι ίσως πονάνε τα ποδαράκια του και αυτός να είναι ο λόγος που είναι έτσι. Το έχει πάθει κάνεις; Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας γιατί ανησυχώ και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Σας ευχαριστώ
 
Antistress?!?🙄

Προτείνω να μας βάλεις μια φώτο από τα ποδαράκια του πουλιού και να επισκεφτείς άλλο γιατρό..
Περιοχή σου για να δούμε εάν υπάρχει κάποιος να σου προτείνουμε;

Κινήσου άμεσα! Το ότι κάθεται κάτω δεν είναι κάλο σημάδι!
 
Μαζί με τις φωτογραφίες που θα εστιάζουν στο πρόβλημα, βγάλε σε παρακαλώ και κάποια με ποιο ευρύ πλάνο που θα περιλαμβάνει και το πουλί.

Ποιος είναι ο γιατρός που πήγες;
 
την αλλαγή τροφής
Την αλλαγή της τροφής πρέπει να την κάνεις σταδιακά, άσε την παλιά τροφή και βάλε σε μιά 2η ταίστρα την καινούργια.
Οι τροφές που έχεις είναι επώνυμες συκευασμένες; ή χύμα;
Ανέβασε φωτογραφίες του κλουβιού και των ποδιών του.
Η γιατρός είναι πτηνίατρος;
 
Η περιοχή μου είναι νέο Ηράκλειο. Η γιατρός ονομάζεται μαντακα Βανέσα. Όσο για την τροφή του έπαιρνα συσκευασμένη και τώρα του πήρα χύμα. Σήμερα είδα ότι πήγε τελικά στο νερό του αλλά το σκέτο. Προσπαθώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες αλλά δεν τα καταφέρνω λόγο μεγέθους του αρχείου θα συνεχίσω να προσπαθώ
 
Προσπαθώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες αλλά δεν τα καταφέρνω λόγο μεγέθους του αρχείου θα συνεχίσω να προσπαθώ
Δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-εικόνας-σε-μήνυμα.9996/
 
Βάλε (κοντά του) στον πάτο του κλουβιού σε μικρά-χαμηλά κουπάκια, νερό και τροφή. Να μην χρειάζεται δηλ το πουλάκι ν΄ανέβει ψηλά ώστε να φάει στην κατάσταση που είναι...
Να βρεις γιατρό που ασχολείται με πουλιά, μπορεί να χρειαστεί να δεθούν τα ποδαράκια του ώστε η όποια κρέμα-φάρμακο να παραμείνει πάνω τους και να δράσει...
(το δικό μου υπήρξε και τυφλό)
πατουσάκια PC210644 (768 x 1024) (384 x 512).webp Αχιλλέας Ακρίβος, Κτηνίατρος
[automerge]1559300818[/automerge]
Από τις φωτογραφίες αυτές δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει ιδιαιτέρα και οι πατούσες δηλ το κάτω μέρος των ποδιών θα έπρεπε να φαίνεται
 
Η γιατρός ονομάζεται μαντακα Βανέσα

Εντύπωση μου κάνει γιατί σε αυτήν πηγαίνω κι εγώ. Είναι πτηνίατρος. Ξέρει την δουλειά της καλά και μου έχει θεραπεύσει πουλάκι..Αλλά αυτό που διάβασα από εσένα μου φάνηκε σαν λίγο επιδερμική προσέγγιση... Δεν κρίνω τον γιατρό φυσικά.. Ο επιστήμονας αυτός είναι και όχι εγώ..
 
Αναμενόμενο από την πίεση.
Πόσο συχνά σου είπε να βάζεις την κρέμα;


2 φορές την ημέρα για μια εβδομάδα, παύση μετά μια εβδομάδα και μετά άλλη μια εβδομάδα από μια φορά την μέρα.
 
Back
Top