Ασθένειες Πληγές στα πόδια του καναρινιού μου

Έχουν και αυτά ψυχή όπως εμείς, να προσευχόμαστε και για αυτά!
 
Τελικά απ' ότι φαίνεται πρέπει να είναι ποδοδερματίτιδα. Η epithol δεν βοηθά κατά πάσα πιθανότητα μιας και πέρασαν πάνω από 2 εβδομάδες χρήσης της και ευτυχώς που ο GiannisKilkis με ενημέρωσε για τη ποδοδερματίτιδα. Του βάζω Leucagel (Dr Conzo) από χθες και ελπίζω πως θα δράσει αποτελεσματικά μιας και η ασθένεια είναι επικίνδυνη και μπορεί να δρα και εσωτερικά ενώ το πόδι έχει σφίξει και εξωτερικά μπορεί να φαίνεται ότι είναι καλύτερα και ότι κλείνουν οι πληγές.
Πρέπει να προσέχουμε πολύ στη διάγνωση, γιατί αν είναι κάτι που εμφανίζεται με μικρή πιθανότητα και εμείς απλά εφαρμόζουμε λύσεις για αυτό που νομίζουμε λόγω των πιθανοτήτων και τι λένε οι πολλοί μπορεί να κάνουμε μεγάλο λάθος, δηλαδή πρέπει να το βλέπει κάποιος που έχει ασχοληθεί πολύ και επιστημονικά(ο κύριος στην ornitalia.gr φάνηκε να εμπνέει εμπιστοσύνη καθώς δουλεύει επιστημονικά).
Παιδιά στο forum παρακαλώ να φτιάξετε ένα άρθρο για την ποδοδερματίτδα γιατί είναι ύπουλη ασθένεια και επικίνδυνη.
Ελπίζω να του περάσει του δικού μου χωρίς να του αφήσει κάποιο κακό.
Δίνω και εγώ το άρθρο που μας έδωσε ο GiannisKilikis-> Η ποδοδερματίτις « Spirosnet's canaries
 
Γεια σας και πάλι. Το καναρίνι μου είναι πολύ καλά στα πόδια του πλέον και πηδάει στα κλαδιά όπως πριν αρρωστήσει. Η Leucagel έκανε πολύ καλή δουλειά. Τη χρησιμοποίησα για 3 εβδομάδες και περίπου 2 από αυτές τις εβδομάδες του την έβαζα 2 φορές την ημέρα. Επίσης και μετά από αυτή τη χρήση του την βάζω αραιότερα για να είμαι σίγουρος ότι αναρρώνει πλήρως. Μετά από 5 εβδομάδες από τις προηγούμενες φωτογραφίες σας δείχνω εδώ τις νέες φωτογραφίες των ποδιών του για να μου πείτε την γνώμη σας ειδικά όσοι ξέρετε από ποδοδερματίτιδα μιας και οι πληγές κλείσανε εννοείται, απλά έχουν μείνει σημάδια τους και το ερώτημά μου είναι αν έχει περάσει η ασθένεια εντελώς ή πρέπει να κάνω κάτι ακόμα παραπάνω. Κάποιοι χρωματισμοί στο κορμό των ποδιών του δεν είναι επέκταση της μόλυνσης, αλλά η απορρόφηση της αλοιφής που έχει αυτό το χρώμα, αυτό άλλωστε το ζήτημα το παρακολουθώ στενά. Επίσης πότε είναι επιτρεπτό να έρθει σε επαφή με άλλα καναρίνια;
 

Συνημμένα

  • Κατάσταση ανάρρωσης Αδωνούλας.webp
    Κατάσταση ανάρρωσης Αδωνούλας.webp
    49,7 KB · Προβολές: 185
  • Κατάσταση ανάρρωσης Αδωνούλας (2).webp
    Κατάσταση ανάρρωσης Αδωνούλας (2).webp
    43,2 KB · Προβολές: 671
  • Κατάσταση ανάρρωσης Αδωνούλας (3).webp
    Κατάσταση ανάρρωσης Αδωνούλας (3).webp
    38,6 KB · Προβολές: 172
ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση, αλλα δεν υπαρχει πληρης ιαση. Η αλοιφη που χρησιμοποιεις ειναι φυσικων αντιβακτηριακων παραγοντων και δεν εχεις προβλημα με την συνεχη χρηση της ( προπολη, αλοη, ελαιο τειοδεντρου αν θυμαμαι καλα)

αν και ειμαι υπερμαχος της προληψης ασθενειων, μονο με φυτικες φυσικες ουσιες, στην ιαση δεν ξερω αν τα καταφερει πληρως μεχρι τελος, σιγουρα ομως εχει κανει πολυ καλη δουλεια σε σχεση με την αρχικη κατασταση.Ειτε συνεχιζεις ειτε (κατα τη γνωμη μου ) κανεις καθε πρωι χρηση αυτη της αλοιφης και το απογευμα πριν κουρνιασει, χρηση ειτε dalacin ειτε terramycin αντιβιοτικης δερματικης αλοιφης απο φαρμακειο (επαλειψη λεπτης στρωσης μονο στην πασχουσα περιοχη ). Σε 5-6 μερες ομως να το ξαναδουμε πριν δωσεις επιπλεον μερες αντιβιοτικη αλοιφη

δεν ειχα παρακολουθησει το θεμα απο την αρχη και δεν εχω προσεξει, αν σου ειπωθηκε η αναγκη για μαλακες πατηθρες απο σχοινι. Υπαρχει σε ολα τα χρωματοπωλεια συνηθως

00399.jpg


αν μαλιστα μενεις Αθήνα και μπορεις να πας στην οδο ευρυπιδου στο κεντρο εκει κοντα στα μαγαζια με τα μπαχαρικα,υπαρχει και καποιο με σχοινια, ναυλον, μουσαμαδες κλπ που βρηκα βαμβακερο καλυτερης ποιοτητας


ενισχυσε τη διατροφη του με βιτ Α μεσω σεσκουλου, μπροκολου, σπανακιου και αλλων πηγων του. Ειναι απαραιτητη στην ποδοδερματιτιδα
 
Back
Top