Ασθένειες Πληγές στα πόδια των καναρινιών

τα δινω τροφη
Ποιαν τους δίνεις;

αυγο τα εβαλα πιο πριν
Έχουν ξεκινήσει πτερόρροια; Αν όχι, δεν το χρειάζονται.

νερο και στην 1 την ποτιστρα εχω βαλει την aidonine πολυβιταμινη
Δεν έχει νόημα αυτό. Όταν δίνεις φάρμακα ή συμπληρώματα μέσω του νερού, δίνεις μόνο από την ποτίστρα που βάζεις το φάρμακο. Επίσης απέφυγε τα συμπληρώματα που χορηγούνται με το νερό, ειδικά αυτή την εποχή με τη ζέστη και το δυνατό φως από τον ήλιο.

στην πρασινη την ταιστρα εχω βαλει αυγοτροφη σουσαμι και λιγο καναβουρι
Ποιαν αυγοτροφή; Τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται να τα δίνεις χωρίς λόγο. Επίσης, αυτή η πράσινη τροφοθήκη στο σημείο που βρίσκεται λειτουργεί περισσότερο ως τουαλέτα. Πρέπει να αλλάξει θέση, είναι επικίνδυνο να αναμειγνύεται η τροφή με τα περιττώματα.

Έχεις ελέγξει καθόλου το βάρος (το λίπος στην κοιλιά) των πουλιών;

Δεν κάνουν τα συγκεκριμένα. Χρειάζονται ξύλινες πατήθρες σε δύο διαμέτρους. Ειδικά τώρα με την ποδοδερματίτιδα.

Γενικά πάντως, οι συνθήκες που ζουν τα πουλιά δεν είναι καλές. Χρειάζονται ατομικά κλουβιά, τα οποία πρέπει να είναι χειρουργείο από άποψη καθαριότητας, καθημερινά.

Οι πληγες είναι σε οριακό σημείο. Αν καταφέρεις μέσω της καθαριότητας να βοηθήσεις να κλείσουν χωρίς να μολυνθούν, θα γλιτώσουν τα φάρμακα. Αν υπάρξει έστω και μικρή επιδείνωση, θα χρειαστεί φαρμακευτική θεραπεία.

Διατροφικά, θα χρειαστούν βιταμίνες Α και Ε. Καθημερινό καθαρό μπάνιο μπορεί να βοηθήσει επίσης.
 
Η τροφη λεγεται prestige μ ειπανε οτι ειναι η καλυτερη. Δν εχουν ξεκινησει πτερορροια(να μην τους δινω αυγο;)τα συπμληρωματα του νερου θα τα βγαλω εφοσον μου το προτεινεις. Ξυλακια να παρω 10 και 12 χιλιοστων διαμετρου;Η αυγοτροφη ειναι ειναι παραπλησια της indios για αγριοπουλια αλλα και για καναρινια μου ειπε αυτος απο το μαγαζι και οτι ειναι πολυ καλη(σχεδον ασπρη ειναι).Αν τα βαλω σε 1 ζευγαρωστρα 60.35.30 και τα 3 μαζι θα ειναι καλυτερα; Οδο για την καθαριοτητα απο αυριο θα τα καθαριζω τακτικα. Και μπανιο τα βαζω να κανουν καθε μεσημερι. Τι μου προτεινεις για βιταμινη Α και Ε.. Αυτα που μου ειπε και ο δευκαλιων;
 
Εφόσον τα πουλιά έχουν ευλογιά, εκτός των άλλων, καλό ειναι να απομονωθούν από όλα τα υπόλοιπα και μάλιστα να τύλιξε ις με τούλι όλα σου τα κλουβιά, ώστε να μην μπορεί να μπει κουνούπι που θα του μεταδοθεί και με τη σειρά του θα μεταδόσει τον ιό και στα υπόλοιπα.
 
Εφόσον τα πουλιά έχουν ευλογιά, εκτός των άλλων, καλό ειναι να απομονωθούν από όλα τα υπόλοιπα και μάλιστα να τύλιξε ις με τούλι όλα σου τα κλουβιά, ώστε να μην μπορεί να μπει κουνούπι που θα του μεταδοθεί και με τη σειρά του θα μεταδόσει τον ιό και στα υπόλοιπα.
Ναι αυτο ειναι πολυ καλο και καπου το ειχα διαβασει αν θυμαμαι καλα, αλλα θα βλεπουν καθαρα εξω απο το τουλι;δεν ειναι κριμα να τα απομονωνουμε και αλλο μεσα στο κλουβι;
 
δεν ειναι κριμα να τα απομονωνουμε και αλλο μεσα στο κλουβι;
Αυτοί είναι οι όροι του παιχνιδιού.
Η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι εύκολη.Αυτό που είναι κρίμα βρίσκεται ήδη εντός του κλουβιού, στο σώμα των καναρινιών σου.
Θα θεωρούσες παράλογη μια τοποθέτηση ενός ανθρώπου που θα έλεγε πως αν φτάσω σε αυτό το σημείο,τα παρατάω όλα και δεν ξανασχολούμαι με το άθλημα;
 
Αυτοί είναι οι όροι του παιχνιδιού.
Η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι εύκολη.Αυτό που είναι κρίμα βρίσκεται ήδη εντός του κλουβιού, στο σώμα των καναρινιών σου.
Θα θεωρούσες παράλογη μια τοποθέτηση ενός ανθρώπου που θα έλεγε πως αν φτάσω σε αυτό το σημείο,τα παρατάω όλα και δεν ξανασχολούμαι με το άθλημα;
Σωστα τα λες, ναι.Απο την μια ειναι καλυτερο να εχουν την ελευθερια τους αλλα απο την αλλη πιστευω οτι μπορουμε να τους προσφερουμε περισσοτερη φροντιδα ασφαλεια και ολα τα σιναφη(παρα να ειναι εξω χωρις καποια ιδιατερη ασφαλεια).
 
Σωστα τα λες, ναι.Απο την μια ειναι καλυτερο να εχουν την ελευθερια τους αλλα απο την αλλη πιστευω οτι μπορουμε να τους προσφερουμε περισσοτερη φροντιδα ασφαλεια και ολα τα σιναφη(παρα να ειναι εξω χωρις καποια ιδιατερη ασφαλεια).
Ενημέρωσε και τον φίλο σου και πάρτε μερικές ιδέες από το φόρουμ των κατασκευαστών.
Αν ήμουν επαρχία θα κοίταζα πρώτα να φτιάξω το εκτροφείο των Rothschild και μετά να φάω!
Προσοχή στα αλισβερίσια με τις κότες.Αλλού τα καναρίνια, αλλού οι όρνιθες.
 
δν εχουν ξεκινησει πτερορροια(να μην τους δινω αυγο;
Μια φορά την εβδομάδα, για μία ώρα το αυγό μέσα στο κλουβί. Όταν ξεκινήσει η πτερόρροια, ακολουθείς την ανάλογη διατροφή.

τα συπμληρωματα του νερου θα τα βγαλω εφοσον μου το προτεινεις
Προτείνω να δώσεις κάποιο με υψηλό ποσοστό σε Α και Ε, να αποφύγεις αυτά που χορηγούνται μέσω του νερού και να τα χορηγείς μέσω μόνο μιας πηγής (μια τροφοθήκη ή μια ποτίστρα).

μου ειπε αυτος απο το μαγαζι και οτι ειναι πολυ καλη
Δεν υπάρχει κάποιος καταστηματάρχης που θα σου πει ότι υπάρχει στο μαγαζί του κάτι που δεν είναι πολύ καλό, εκτός αν για κάποιο λόγο θέλει να σου πουλήσει αυτό που βρίσκεται στο ράφι, δίπλα στο προϊόν που θα "κατηγορήσει".

Αν τα βαλω σε 1 ζευγαρωστρα 60.35.30 και τα 3 μαζι θα ειναι καλυτερα;
Όχι όταν υπάρχει ασθένεια. Τότε το καλύτερο είναι κάθε ένα πουλάκι να βρίσκεται στο δικό του ξεχωριστό χώρο.
 
Μια φορά την εβδομάδα, για μία ώρα το αυγό μέσα στο κλουβί. Όταν ξεκινήσει η πτερόρροια, ακολουθείς την ανάλογη διατροφή.


Προτείνω να δώσεις κάποιο με υψηλό ποσοστό σε Α και Ε, να αποφύγεις αυτά που χορηγούνται μέσω του νερού και να τα χορηγείς μέσω μόνο μιας πηγής (μια τροφοθήκη ή μια ποτίστρα).


Δεν υπάρχει κάποιος καταστηματάρχης που θα σου πει ότι υπάρχει στο μαγαζί του κάτι που δεν είναι πολύ καλό, εκτός αν για κάποιο λόγο θέλει να σου πουλήσει αυτό που βρίσκεται στο ράφι, δίπλα στο προϊόν που θα "κατηγορήσει".


Όχι όταν υπάρχει ασθένεια. Τότε το καλύτερο είναι κάθε ένα πουλάκι να βρίσκεται στο δικό του ξεχωριστό χώρο.
Ενταξει οταν κατεβω στην πολη θα παρω καποια συσκευασμενη αυγοτροφη(ποια μου θα μου προτεινες) θα παρω και συμπληρωματα βιταμινων. Για τον χωρο τον κλουβιων θα δω τι θα κανω. Για το λιπος την κοιλιας και το βαρος τι μπορω να κανω πως μπορω να το μετρησω;
 
Για το λιπος την κοιλιας και το βαρος τι μπορω να κανω πως μπορω να το μετρησω;
Πιάνεις τα πουλιά και κοιτάς την κοιλιά ή το στήθος.Αν είναι κίτρινα έχουν πάχος.
Αν θέλει ο @Stavros ας εξηγήσει το σκεπτικό του, αν και πιστεύω πως έχει γίνει μια παρανόηση.
Πολλοί θεωρούν ότι το πάχος και κατά συνέπεια το βάρος ενός πτηνού το οδηγεί να πατά λανθασμένα το πέλμα στην πατήθρα. Η περιοχή που δένουν τα δάκτυλα, ακριβώς στο κέντρο του πέλματος, καταπονείται, πληγιάζει, μολύνεται και φτάνουμε στην ποδοδερματίτιδα.Αυτή τη στιγμή όμως εγώ θεωρώ πως τα πτηνά είναι μικρά για να έχουν τόσο πάχος ώστε να είναι αυτό η αιτία της ποδοδερματίτιδας. Πιστεύω πως λόγω ευλογιάς μολύνθηκαν περαιτέρω, λόγω πληγών και λοιπών συνθηκών διαβίωσης,όπως το οτι μπορεί να διαμένουν με αρκετά ήδη άρρωστα πτηνά.
Σαν πρόληψη της ποδ/δας κάποιοι δίνουν τετράγωνες πατήθρες, ακριβώς για να μην πατάει το κέντρο του ποδιού.
 
Μου ακουγονται λογικα ολα αυτα που λες θα τα κοιταξω οταν μπορεσω επειδη ειμαι στην δουλεια τωρα και θα περιμενω και την απαντηση απο τον σταυρο επισης.
 
Πολλοί θεωρούν ότι το πάχος και κατά συνέπεια το βάρος ενός πτηνού το οδηγεί να πατά λανθασμένα το πέλμα στην πατήθρα
Όχι απαραίτητα αυτό. Σε συνδυασμό όμως με την κακή διατροφή και τη μειωμένη άσκηση (ακινησία) θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ή να επιδεινώσουν το πρόβλημα.

Το πάχος είναι μια καλή ένδειξη ότι μπορεί να ισχύουν και τα τρία προηγούμενα.
 
Όχι απαραίτητα αυτό. Σε συνδυασμό όμως με την κακή διατροφή και τη μειωμένη άσκηση (ακινησία) θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ή να επιδεινώσουν το πρόβλημα.

Το πάχος είναι μια καλή ένδειξη ότι μπορεί να ισχύουν και τα τρία προηγούμενα.
Τα κοιταξα φιλοι μου. Τα 2 που ειναι αδερφια ειναι κιτρινη η κοιλια τους,το αλλο που ειναι απο αλλη καναρα ειναι λιγο κιτρινη η κοιλια του. Να τα κοψω το αυγο δηλαδη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα ήταν βέβαια καλύτερα να μπορούσες να εισαι πιο συγκεκριμένος. Θα έλεγα να :
  • Χωρίσεις τα πουλιά σε ξέχωρα κλουβιά, με τα δικά του σκεύη το καθένα και τα κλουβιά να ειναι όσο το δυνατόν πιο μεγάλα, με όσο πιο λίγες πατηθρες, ώστε να πετούν και να ασκούνται
  • Να βάλεις τούλι γύρω απο το καθε κλουβι
  • Να καθαρίζεις ενδελεχώς, οπωσδήποτε καθημερινά, ακόμα και τις πατηθρες συμπεριλαμβανομένων και αυτών των ταϊστρών
  • Να χρησιμοποιήσεις τις κατάλληλες πατηθρες που σου έχουν υποδείξει
  • Να βάζεις αυγοτροφή Τρις-εβδομαδιαίως, αλλά μικρή ποσότητα, π.χ μισό κουταλάκι του γλυκού
  • Να προσθέτεις καθημερινά πράσινα φυλλώδη λαχανικά, όπως γλιστρίδα, βλήτα, πιπεριές κλπ, εκτος αν δίνεις με το νερό βιταμίνες
  • Να βάζεις πλήρη συσκευασμένη τροφή, ένα κουταλάκι του γλυκού
  • Να συμπληρώνεις τις ημερες που δεν δίνεις αυγοτροφη, με διάφορους σπόρους, όπως κία, καμελίνα, λιναρι, κανναβούρι, περιλα, σουσάμι, αλλά σε μικρή ποσότητα, συνολικά μισό κουταλάκι του γλυκού
  • Εφόσον υπάρχουν πρόσθετοι σποροι ή αυγοτροφη, μείωνε λίγο την ποσότητα των καθημερινών σπόρων
  • Μπανιέρα καθε πρωί, όχι όμως όταν βάζεις ποτίστρα με βιταμίνες
  • Αλοιφή αντιβιοτική οπωσδήποτε στις πληγιασμενες περιοχές
  • Μπεντντιν κρέμα το βράδυ στα πόδια, και φυσικά το επόμενο πρωί, τους τα πλένεις και τα σκουπίζεις πριν βάλεις αλοιφή.
Δεν ξερω κατά πόσο ειναι εφικτά τα παραπάνω, αλλά θεωρώ ότι έτσι, αν επιζήσουν από την ευλογιά, θα μειωθεί και το βάρος τους και θα φτιάξει η ποδοδερματίτιδα.
 
Σε ευχαριστω που εκατσες και τα εγραψες ολα αυτα. Οσα πιο πολλα απο αυτα μπορεσω θα τα κανω. Μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποια πολυ καλη αυγοτροφη; Εχω ρωτησει 3 ατομα και δεν μ απαντησε κανενας(δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα με την αναφορα καποια μαρκας η εταιριας).
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
εχω ρωτησει 3 ατομα και δεν μ απαντησε κανενας(δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα με την αναφορα καποια μαρκας η εταιριας).
Όχι δεν απαγορεύεται στο petbirds η αναφορά των εταιρειών, αμέλεια λόγω θέρους :)
Ρίξε μια ματιά σε προηγούμενα θέματα, έχει αρκετές προτάσεις
https://community.petbirds.gr/threads/patee-υγρές-αυγοτροφές-μικρών-συσκευασιών.28584/
https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-είναι-η-κατάλληλη-αυγοτροφή-για-τα-καναρίνια-μου.28681/
https://community.petbirds.gr/threads/Κεφάλαιο-Αυγοτροφή-Ποιαν-πότε-γιατί.30198/
 
Σε ευχαριστω που εκατσες και τα εγραψες ολα αυτα. Οσα πιο πολλα απο αυτα μπορεσω θα τα κανω. Μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποια πολυ καλη αυγοτροφη; Εχω ρωτησει 3 ατομα και δεν μ απαντησε κανενας(δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα με την αναφορα καποια μαρκας η εταιριας).
Cede morbido patee, καθώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως είναι, και, διατηρείται εύκολα (εγώ την έχω στο, ψυγείο). Δοκίμασε, συσκευασία του ενός κιλού.
Εναλλακτικά, βάζεις μικρή ποσότητα αυγού, αλλά πολύ μικρή και δεν το αφήνεις παρά λίγη ώρα, μια και χαλάει εύκολα, ειδικά αυτήν την περίοδο.
 
Back
Top