Ασθένειες Πληγή στο φτερό από επίθεση γάτας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μόλις ξύπνησα τώρα πριν λίγο να το βρω νεκρό, ενώ μου διαβεβαίωσε ότι όλα θα παν καλά.
Ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο...
Από το στόμα και τα νύχια γάτας δεν μπορείς να πάρεις πίσω "ζωντανό" πουλί... είναι απίθανο σα σενάριο.
Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ
Λυπάμαι...
 
Ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο...
Από το στόμα και τα νύχια γάτας δεν μπορείς να πάρεις πίσω "ζωντανό" πουλί... είναι απίθανο σα σενάριο.

Τι να πω Γιάννη. Και γω ήμουν πολύ επιφυλακτικός, αλλά χθες που είδα να σταματάει το αίμα και να τρώει αναθαρρησα. Το τραύμα δεν ήταν βαθύ. Τι να πω...
 
Το τραύμα δεν ήταν βαθύ.
Ίσως αλλά η γάτα χτυπά πάντα εκεί που πρέπει για να σκοτώσει..
Μου κάνει εντύπωση που το πήρες ζωντανό από το στόμα της.
 
Τελικά είχε και άλλο τραύμα το πούλι;

Όχι, μόνο στο φτερό.

Να ρωτήσω κάτι άλλο, τα φάρμακα αυτά τα ξέρει κανένας; Θυμίζω, σταγόνες Bach Remedy και χαπάκι ομοιοπαθητικού φάρμακου Acon 200 ch.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
*Χωρις να μπορω να στο πω 100% αυτο* νομιζω οτι αυτα τα φαρμακα ειναι για να ηρεμησουν και 'ξε-στρεσαρουν' το πουλι. Και παλι το ξαναγραφω, δεν ειμαι 100% σιγουρος γι αυτο.
 
*Χωρις να μπορω να στο πω 100% αυτο* νομιζω οτι αυτα τα φαρμακα ειναι για να ηρεμησουν και 'ξε-στρεσαρουν' το πουλι. Και παλι το ξαναγραφω, δεν ειμαι 100% σιγουρος γι αυτο.

Το ίδιο μου είπε και εκείνη. Αυτή βέβαια ήταν πιο σίγουρη από σένα! 😛

Φοβάμαι τελικά ότι δεν φταίει το στόμα της γάτας.
Άλλο στόμα ευθύνεται.

Παναγιώτη, όταν πήγα το πουλάκι είχε όψη άρρωστου πουλιού, και όταν το παρέλαβα είχε όψη πουλιού που θα πέθαινε. Επειδή ήμουν από πάνω καθ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης, το πουλί φάνηκε ότι ζορίστηκε, το χαπάκι το πήρε με το στανιό ενώ στα καπάκια όταν του έδωσε νερό με σύριγγα νόμιζα ότι θα μου μείνει στα χέρια.
Μπορεί να γινόταν ούτως ή άλλως, δεν μπορούμε να πούμε από τη στιγμή που υπήρχε τραύμα από αρπακτικό, απλά εμένα το ένστικτό μου λέει ότι δεν βγήκα κερδισμένος από την επίσκεψη. Ένα ένστικτο βέβαια που τρέφεται από άγνοια (γι΄ αυτό ρωτάω για τα φάρμακα) και τη δυσπιστία μου όσον αφορά τις γνώσεις των εδώ κτηνιάτρων στα πτηνά.

Φυσικά ο κύριος υπεύθυνος ήμουν εγώ που δεν πρόσεξα ότι το πορτάκι που είχα τη μπανιέρα κόλλησε και δεν έκλεισε αυτόματα, όπως θα έπρεπε.

Μην ξεχνάμε ότι το μικρό ήταν 3+ μηνών και εν μέσω της πρώτης του πτερόρροιας, πράγμα που προφανώς το έκανε ακόμα πιο ευάλωτο

Μου κάνει εντύπωση που το πήρες ζωντανό από το στόμα της.
Είπαμε, το όνομα του μικρού δεν ήταν τυχαίο... ☹

.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εφόσον ανέφερε την κρέμα betadine ως καρκινογόνα...
Αφού το πουλί είχε μόνο το τραύμα, ίσως δεν έπρεπε να το πας πουθενά παρά μόνο να συνεχίζες την κρέμα και μια αντιβίωση ευρείας δράσης... Βέβαια εσύ προσπάθησες για το καλύτερο και είναι προς τιμή σου αυτό.
Λυπάμαι πραγματικά... Να είσαι γερός και θα βγάλεις άλλα
 
Λυπάμαι Σταύρο για την απώλεια του μικρού. Τώρα όσο για τα φάρμακα κ κυρίως για το ομοιπαθητικο αποκλείεται να του προκάλεσε τον θάνατο. Καλό κάνουν τα ομοιοπαθήτικα. Κ όχι κακό. Θα μου πεις στον άνθρωπο το ίδιο πιστεύω όμως κ στα πουλακια μας. Τώρα αν το έπιασε ατσουμπαλα κ είχε κ κάποια κάκωση εσωτερικά κ το καιμένο χειροτέρεψε άλλο αυτό. Δυστυχώς το καιμενουλι δεν γυρνάει πίσω. Φρόντισε να ηρεμήσεις γιατί εσύ ότι έκανες το έκανες για το καλό του
 
Καλημέρα Σταύρο.
Θα ήθελα να σου πω ότι όλες οι ενέργειες που έκανες για το πούλι
ήταν σωστές. Και εγώ στην θέση σου τα ίδια θα έκανα ίσος να περίμενα μια ημέρα
παραπάνω προτού πάω στο γιατρό. Ίσος, ίσος και όχι ανάλογα με το τι θα έβλεπα από
την συμπεριφορά του πουλιού.
Όσο αφορά τώρα τον γιατρό.
Είναι άσχημο να κρίνουμε έναν επιστήμονα και πόσο μάλλον εγώ που οι γνώσεις μου
για τα πούλια είναι μόνο εμπειρικές.
Αλλά από τον τρόπο χορήγησης των άγνωστων φάρμακων για εμένα
θεωρώ ότι είναι άξια σχολιασμού.
Δεν ξέρω τι θα γινόταν εάν του πήγαινες ένα υγιές πούλι και του χορηγούσε με αυτό τον τρόπο
τα ίδια φάρμακα.
 
Back
Top