Ασθένειες Πληγωμένες φτερούγες κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Efikefa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Efikefa

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαρ 2023
Μηνύματα
20
Πόλη
Αθηνα
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Το Σάββατο απέκτησα ένα κοκατιλ. Εχτες το άλλαξα κλουβί καθώς αυτό στο οποίο το πήρα ήταν πολύ μικρό. Σήμερα που γύρισα παρατήρησα μερικά κόκκινα σημάδια στις φτερούγες του. Είναι λευκό στο χρώμα. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να το πιάσω για να το μεταφέρω πανικοβληθηκε με αποτέλεσμα να χτυπήσει τα φτερά του στο κλουβί. Δεν μπόρεσα να το βγάλω φώτο γιατί λίγο που το είδα μετά μου γύρισε την πλάτη και δεν μπορούσα να το βγάλω φώτο. Σκέφτομαι μήπως είναι κάτι άλλο όπως ίσως κάποιο παράσιτο που δεν είχα παρατηρήσει αλλά δεν νομίζω. Θα ήθελα να αποφύγω να το πάω στον γιατρό προς το παρόν για να μην το αγχωσω κι άλλο. Και επίσης το κλουβί που του πήρα είναι αρκετά μεγάλο και πρέπει να το μεταφέρω αλλιώς. Πήρα ένα με τις διαστάσεις των δύο ενωμενων ζευγαρωστρων που είδα σε άλλο θέμα που έχετε αναρτήσει. Εσείς σαν πιο έμπειροι τι θα μου προτείνατε να κάνω? Ευχαριστώ πολύ συγνώμη για το κατεβατό
 
Η διάθεση του πουλιού ποια είναι. Παραμένει δραστήριο; Το φτέρωμα του είναι φυσιολογικό; Υπάρχουν φτερά που κρέμονται η που βρίσκονται εκτός θέσης;
 
Γενικά είναι λίγο αγχωμένο. Εχτές έτρεμε και λίγο οποτε πλησίαζα. Τρώει όμως και ανοίγει τα φτερά του κανονικά. Από ότι βλέπω όχι δεν κρέμονται ούτε είναι εκτος θέσης. Κατάφερα να τον βγάλω και φώτο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230303_083445.webp
    IMG_20230303_083445.webp
    111,2 KB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οι φτερούγες τουλάχιστον δείχνουν μία χαρά. Από τη στιγμή που και η διάθεσή του είναι καλή, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Σε περίπτωση που προκύψει κάτι στη συνέχεια, στείλε μας πάλι.

Να το χαίρεσαι. 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top