Ασθένειες Πληγωμένο φτερό;

Anastasia S

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Νυρεμβέργη
Καλησπερα σας χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!!
Πήρε το μάτι μου ότι το φτερό του καμαρινιού μου είναι όπως βλέπετε στην φωτογραφία.. δεν ξέρω από τι έγινε, μπορεί όμως να φταίει το ότι τον έχω στο ίδιο κλουβί με την θηλυκιά…
 

Συνημμένα

  • IMG_3089.webp
    IMG_3089.webp
    128,9 KB · Προβολές: 28
@Anastasia S καλημέρα. Μπορεί να μην είναι τραυματισμός αλλά ασθένεια. Χώρισέ τα και βάλε τα σε ευρύχωρα κλουβιά. Τοποθέτησε τα κλουβιά σε μέρος που έχει άμεσο φως από τον ήλιο (όσο ήλιο έχει εκεί). Δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικό πάντως. Καλό είναι να τα έχεις πάντα χώρια εκτός την περίοδο αναπαραγωγής εφόσον έχει γίνει η κατάλληλη προετοιμασία. Πάντως για τώρα βάλε τα χωριστά για να δεις πως θα πάει και έλεγξε και για έξωπαράσιτα καθώς και το κλουβί για αιχμηρά αντικείμενα που ενδεχομένως να το έχουν τραυματίσει για να αποκλείσουμε σιγά σιγά τους λόγους αυτούς ως αιτία της κατάστασης του φτερώματος. Επίσης για όσο καιρό τα είχες μαζί και όσο θα τα έχεις μέχρι να τα χωρίσεις υπήρχαν (ή υπάρχουν) αψιμαχίες μεταξύ αρσενικού θηλυκού; Γιατί αν δεν βλέπεις κάτι και η συμβίωση είναι αρμονική γιατί να είναι τραυματισμός από την θηλυκιά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Kostas Pyl Όταν τους βάζω μήλο ή καινούργια τροφή και πάει το αρσενικό να φάει πρώτο, του ορμάει η θυλάκια είναι η αλήθεια δε πιστευω ομωσ Να τον τραυματίζει έτσι. Αλλα πέφτει και μόνος του από το κλαδι π.χ. Εκεί που καθεται. Έχω παρατηρήσει να «φιλιούνται». Ίσως παίζει ρόλο και το κλουβί που τους έχω μπορεί να είναι μικρό για δυο καναρίνια με αποτέλεσμα να μην έχουν τόσο χώρο δε ξέρω..
 
καλημερα @Anastasia S
Ειναι τα δυο καναρινια που εχεις στην φωτο προφιλ?
τα εχεις μαζι συνεχως το ζευγαρι ολο τον χρονο? η τωρα απλα γιατι θελεις να κανεις μια αποπειρα αναπαραγωγης
Για να τραυματισει μια καναρα το αρσενικο στο κλουβι υπαρχουν διαφορες αιτιες
Αν ειναι ετοιμο το αρσενικο και προσπαθει αλλα η καναρα οχι μπορει να βγαζει λιγο επιθετικοτητα ωστε να μην αφησει το αρσενικο να προχωρησει
αν ειναι αναποδα πυρωμενο ενα θυληκο(μηπως την ακους να κελαηδαει το τελευταιο διαστημα) και ψαχνει για να βρει υλικο για φωλια δεν θα διστασει να βρει απο την καθε πηγη.Ακομα και απο τους νεοσσους της ή και το ταιρι της , αν ειναι του χεριου της και καθολου πυρωμενο

το οτι πεφτει απο το κλαδι στο οποιο κλουβι θα μπορουσε να δειχνει διαφορα θεματα.ακαταλληλοτητας πατηθρας θεμα ισως με το κλειδωμα των δαχτυλων του στην πατηθρα ή αλλα προβληματα . ειναι στην πατηθρα και στα ξαφνικα πεφτει ή πεταει προς την πατηθρα δεν καταφερνει να κατσει σωστα και πεφτει?

ειναι ευκολο να μαρκαρεις στην φωτο το σημειο του τραυματισμου ?
 
@φιλομαθης ναι τα δυο στην προφίλ φωτογραφία μου είναι. Τα έχω βάλει εδώ και πολύ καιρό μαζί επειδή τους είχα αρκετό καιρό σε ξεχωριστά κλουβιά και μου ήταν λίγο κουραστικό να καθαρίζω 2 κλουβιά..Αρα δεν είναι κάτι το ανησυχητικό που είναι έτσι τα φτερά του; Για τα νύχια δεν ανάφερα ότι του τα κόψαμε χθες αλλα ίσως λίγο πιο κοντά αποσο θα έπρεπε ώστε να μπορεί να κρατιέται από τις πατήθρες.
 
@Anastasia S δυστυχώς δεν πρέπει να είναι μαζί ακόμα κ να είναι φιλιωμενα. Τα δύο κλουβιά είναι μονόδρομος. Διαφορετικά θα βρεθείς αντιμέτωπη με εκτός εποχής αναπαραγωγές με επίπτωση κυρίως στην υγεία της θηλυκιάς. Τώρα για το χτύπημα, μήπως το κλουβί είναι μικρό κ στην προσπάθεια να πετάξουν βρίσκουν σε εμπόδια; Όσο για τα νύχια να προσέχεις να αφήνεις ένα περιθώριο από το τελευταίο σημείο που φαίνεται το αίμα μέσα στο νύχι. Έχε υπόψη σου αυτό, για την επόμενη φορά.
 
@Anastasia S

Έπεφτε και πριν τα κόψεις ή αφού τα έκοψες;
@Kostas Pyl όχι δεν έπεφτε, πιστεύω ότι είναι από το κόψιμο των νυχιών αλλα είναι σαν να μην εμπιστεύεται τα πόδια του και καθεται μέσα στο καλαθάκι της θηλυκιάς γιατί αλλιώς καθεται στο πάτωμα
 
@Kostas Pyl όχι δεν έπεφτε, πιστεύω ότι είναι από το κόψιμο των νυχιών αλλα είναι σαν να μην εμπιστεύεται τα πόδια του και καθεται μέσα στο καλαθάκι της θηλυκιάς γιατί αλλιώς καθεται στο πάτωμα
Μαγκώνει το νύχι στο σημείο που τα έκοψες στο καλαθάκι, πιθανόν στην τσόχα ή στην πλέξη ( αν είναι ξύλινο). Κοίτα αν υπάρχει κάποιο σημείο που δεν έχει αφαιρεθεί όλο το κομενο τμήμα του νυχιού. Δεν πρέπει να μαγκώνει γιατί θα αγχωθεί σύντομα και θα έχει γίνει ανήσυχο.
 
Εμένα μου φαίνεται πιο πολύ να βολεύεται εκεί μέσα επειδή δεν στέκεται στα πόδια του και μάλλον τεμπελιάζει αν και δε πιστεύω έτσι να θελήσει να σταθεί στα πόδια του γρήγορα.. λέτε να το βγάλω;
 
Back
Top