Αναπαραγωγή Πληροφορίες για αηδόνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stzark
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.

stzark

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2007
Μηνύματα
183
Πόλη
Περιστέρι
Το παρακατω πουλακι μου το κανανε δωρο σημερα για τη γιορτη μου.

Βλεποντας το για πρωτη φορα δε καταλαβα για τι πουλι προκειται, μετα ψαχνοντας στο φορουμ καταλαβα οτι ειναι αηδονι (χωρις ουρα βεβαια, φανταζομαι ειναι σε φαση πτερροροιας).
Διαβασα καποια ποστ αλλα δε καταφερα να βρω πληροφοριες για τη σωστη διατροφη και διαμονη του. Μπορει καποιος να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες;
Μου ειπανε οτι το αγορασανε απο πετ σοπ, μαζι ειχε κ λιγη μαινοτροφη κ ενα σακουλακι με σκουληκακια. Πρεπει λεει να τρωει 2-3 σκουληκακια την ημερα, κ πολυ και καλη καθαριοτητα του κλουβιου.
Εχετε κατι να προσθεσετε η καποια παραλλαγη για τη καλυτερη διαβιωση του;
Ξερω βεβαια οτι το καλυτερο ειναι να τ αφησω ελευθερο, μη πεσετε ολοι πανω μου να με φατε, δε το πιασα ελευθερο, δωρο μου το κανανε αλλα να πω την αμαρτια μου σκεφτομαι σοβαρα να το κρατησω.
Οσο αφορα μαλλον τη πτερροροια που εχει να του δωσω multi vit της bogena?
 

Συνημμένα

  • αϊδονι.webp
    αϊδονι.webp
    38,1 KB · Προβολές: 711
Ν α το χαιρεσαι Σταυρο, λειπει το νυχι του η κανω λαθος; Μηπως πρεπει να το ψαξεις λιγο, αν επεσε απο ασθενεια η φταιει κατι αλλο;οι πιο εμποειροι θα σε κατατοπισουν για τη διατροφη του, να το χαιρεσαι!
 
Μήπως εκτός από το νύχι έχει πρόβλημα και γύρω από το μάτι;
Διαβασα καποια ποστ αλλα δε καταφερα να βρω πληροφοριες για τη σωστη διατροφη και διαμονη του.
Δεν βρήκες πληροφορίες γιατί πολύ απλά πρόκειται για ένα πτηνό το οποίο δεν εκτρέφεται, είναι άγριο.
Αφού το ξέρεις και συ ότι το καλύτερο είναι να το αφήσεις ελεύθερο γιατί δεν του κάνεις και συ ένα δώρο; Το πιο σημαντικό για το πουλάκι!
Μπορείς να το περιθάλψεις (αν έχει κάποιο πρόβλημα) και έπειτα να το αφήσεις να πάει εκεί που ανήκει! Θα σε ευγνωμονεί αυτό είναι σίγουρο!
 
Δεν είναι όλα τα πουλιά για οικόσιτα. Κρίμα είναι, έχει δίκιο η Εφη... Αστο να πάει στο σπίτι του... στη φύση δηλαδή!
 
Aφού στο κάνανε δώρο,τι ωφελεί να του στερείς το θείο δώρο της ελευθερίας;
ποτέ δε θα γίνει δικό σου, ποτέ δε θα σου τραγουδήσει, ποτέ δεν θα το κάνεις φίλο σου...
κρίμα για αυτό, κρίμα και για σένα... Που έχεις φίλους... Τσιφούτηδες 🙄
 
Φίλε μου αυτό δεν είναι αηδόνι, είναι κατσουλιέρης πρώτον, δεύτερον απ'ότι καταλαβαίνω απο τις απορίες σου δεν έχεις ξανασχοληθεί με τέτοιου είδους πουλιά και όντως είναι κακό αυτό για το πουλάκι, το τι θα κάνεις τώρα είναι δικαιωμά σου, αλλά πιστεύω πως δεν έχεις και την πείρα να το συντηρήσεις, είναι μικρό σε ηλικία να το ξέρεις και φρεσκοπιασμένο απο την φύση. Όπως σου είπαν και πιό πάνω δεν είναι οικόσιτο είδος, του αρέσει να οργώνει τα χωράφια και όχι να είναι κλεισμένο μέσα σε κλουβί 0.50χ0.50. Τελική απόφαση δική σου.
 
Aφού στο κάνανε δώρο,τι ωφελεί να του στερείς το θείο δώρο της ελευθερίας;
ποτέ δε θα γίνει δικό σου, ποτέ δε θα σου τραγουδήσει, ποτέ δεν θα το κάνεις φίλο σου...
κρίμα για αυτό, κρίμα και για σένα... Που έχεις φίλους... Τσιφούτηδες 🙄

Τσιφουτηδες; 😱 Κοψε λιγο ταχυτητα φιλεναδα. Εχε το νου σου!
φιλο κανενα πουλι δε κανεις στο κλουβι ακομα και καναρινι ναι ειναι και να το χεις βγαλει εσυ (εκτροφης). Μη κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας, το κλουβι ειναι κλουβι κ εχει φτιαχτει για να κραταει καποιον εκει. Δε διαφωνω με τα οσα λες αλλα αν το δεις χωρις παροπιδες ολοι παρανομοι ειμαστε.
Ειτε καναρινι ειτε καρδερινα ειτε λουγαρο ειτε αηδονι ειτε οτιδηποτε θα πρεπε να ειναι ελευθερα, η διαφορα ειναι οτι καποια προσαρμοζονται πιο ευκολα και αλλα οχι. Φυλακισμενα ειναι ολα ομως! Ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Απλα καμια φορα βλεπουμε τα πραγματα οπως θελουμε να τα βλεπουμε γιατι μας βολευει η γιατι ετσι μας αρεσει. Αυτο εχω καταλαβει διαβαζοντας τοσα κ τοσα ποστς περι θεματος παρανομης η οχι κατοχης καποιων πουλιων.

Μη κανεις κριτικη ομως σ ανθρρωπους που δε γνωριζεις. Ασε που ειναι και ακυρη κριτικη.
 
Φιλε μου θα διαφωνησω μαζί σου. Δεν αισθανομαι οτι ειμαι παρανομη. Και βεβαια γινονται φιλοι τα πουλια, τη δικη μου την εχω 7 χρονια και στο κλουβί της μπαίνει μονο για υπνο.
 
Τσιφουτηδες; 😱 Κοψε λιγο ταχυτητα φιλεναδα. Εχε το νου σου!
φιλο κανενα πουλι δε κανεις στο κλουβι ακομα και καναρινι ναι ειναι και να το χεις βγαλει εσυ (εκτροφης). Μη κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας, το κλουβι ειναι κλουβι κ εχει φτιαχτει για να κραταει καποιον εκει. Δε διαφωνω με τα οσα λες αλλα αν το δεις χωρις παροπιδες ολοι παρανομοι ειμαστε.
Ειτε καναρινι ειτε καρδερινα ειτε λουγαρο ειτε αηδονι ειτε οτιδηποτε θα πρεπε να ειναι ελευθερα, η διαφορα ειναι οτι καποια προσαρμοζονται πιο ευκολα και αλλα οχι. Φυλακισμενα ειναι ολα ομως! Ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Απλα καμια φορα βλεπουμε τα πραγματα οπως θελουμε να τα βλεπουμε γιατι μας βολευει η γιατι ετσι μας αρεσει. Αυτο εχω καταλαβει διαβαζοντας τοσα κ τοσα ποστς περι θεματος παρανομης η οχι κατοχης καποιων πουλιων.

Μη κανεις κριτικη ομως σ ανθρρωπους που δε γνωριζεις. Ασε που ειναι και ακυρη κριτικη.
εντάξει ζητάω συγγνώμη για την κριτική που έκανα στούς φίλους σου...όμως διαφωνώ, με την άποψη τους περι δώρου, φίλε Σταύρο!
Το ζώο δεν είναι δωράκι για μια μέρα, είναι για μια ζωή!
Σκέψου τώρα το πουλάκι εκτροφής και το πουλάκι της φύσης!
Σύγκρινε ποιό είναι ισχυρότερο στην ελευθερίακαι ποιό όχι!
Ποιό μπορεί να βρεί μόνο του τροφή... Ποιό μπορεί να πραστατευτεί... Με λίγα λόγια, ποιό είναι...υποψιασμένο...
και στο κάτω -κάτω, χάθηκε μια γραββάτα;:)
 
Το πουλάκι δεν είναι σιγουρα πουλί της οικογένειας των κορυδαλλών. Θα το ξεχώριζες απο το πισω μεγάλο νύχι, αρα δεν ειναι σιγουρα και κατσουλιέρης γιατι θα ειχε και λοφίο.🙄

Σταυρο, ξέρω ποσο αγαπάς τα πουλιά. Δεν ξερω τι πουλάκι ειναι. Καταλαβαινω όμως από τα σημαδια που εχει στο κορμί του οτι έχει υποστεί ήδη μια μεγάλη σωματική και ψυχική ταλαιπωρία μιας και οι τροποι που χρησιμοποιουν ειναι ιδιαιτερα βαρβαροι. Διακρίνω στα ματια του όχι μονο φόβο αλλά και μια μελαγχολία. Ενα είναι σίγουρο. Το πουλάκι δεν θα επιβιώσει σε καμια περίπτωση στο κλουβί. Θα πεθάνει απο ψυχικό μαρασμό. Μπορείς να το αντέξεις αυτό; 😕

Φρόντισέ το και αν θες χάρισέ του το δώρο της ζωής. Ξέρω πως τέτοιες αποφασεις χρειάζονται γενναιότητα, αλλά είμαι σιγουρη που έχεις την ευαισθησία να το κανεις!
 
Ο κατσουλιέρης μετά απο τον 9 μήνα παρουσιάζει λοφίο και όπως είπα δεν είναι μεγάλο πουλί ηλικιακά, δεν ξεπερνάει τους 4 μήνες!
 
Παιδια αυτο ειναι ΑΗΔΟΝΙτο γνωριζω γιατι εχω δει απο πολυ κοντα στο χωριο μου! Να ξερεις οτι και εγω ειχα αγρια αλλα δεν ειναι πια κοντα μου γιατι δεν αντεχα να αντε να τα βλεπω στο κλουβι! Τωρα εχω για παρεα 1 Ζεμπρακι και ειμαι πιο ευτυχισμενος! Να ξερεις ειχα 5 αγρια!
 
Εάν το πιό πάνω πουλί είναι αηδόνι τότε αυτό στη φώτο που παραθέτω τί είναι ρε παιδιά;

Θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω...
 

Συνημμένα

  • ΑΗΔΟΝΙ.webp
    ΑΗΔΟΝΙ.webp
    21,8 KB · Προβολές: 463
Σας ευχαριστω ολους (πραγματικα!) για τις απαντησεις σας αν κ οφ τοπικ, δικιο εχετε αλλα κ αδικο, ακομα κ αν ενα πουλι μπαινει μονο μεσα στο κλουβακι του για να κοιμηθει φανταζομαι τις υπολοιπες ωρες το χεις σ ενα πιο μεγαλο κλουβι που λεγεται σπιτι η κανω λαθος. Οποτε παλι φυλακισμενο δεν ειναι; Ας ανοιξουμε ενα παραθυρο η μια πορτα στο σπιτι μας και ας τα βγαλουμε απ το κλουβι, αυτα θα μας δειξουν το πως αισθανονται κ το ποσο ελευθερα θελουμε να νομιζουμε οτι τα χουμε. Μη βλεπουμε το δεντρο κ χανουμε το δασος.
Ολα μα ολα τα πουλια δεν ειναι γεννημενα για να ζησουν τη ζωη τους σ ενα κλουβι δε διαφωνω! αλλα κακως γινετε διαχωρισμος στα ποια πρεπει κ ποια δε πρεπει να τα χουμε σε κλουβι κ να τα κραταμε φυλακισμενα... Μου κανει καπως ρε παιδια. κατι σα ρατσισμος ασ πουμε. αλλα με καποια δικα μας κρητιρια.

Απ την αλλη μια καρδερινα παραδειγμα, στη φυση σπανια θα καταφερει να ζησει πανω απο 3 με 5 χρονια, ενω σ ενα κλουβι θα ζησει 10 με 15.
 
Φιλε για την Καρδερινα που λες δεν ειναι σιγουρο ποσο θα ζησει στο κλουβι! Μπορει να πεθανει την αλλη μερα λογο σκλαβιας! Οσο για τα χρονια που λες αλλο 5 και αλλο 15! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΖΩΗ ΠΑΡΑ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΛΑΒΙΑ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΗ! Ξεκολλα φιλε!
 
Τελος παντων, ο καθενας εχεις τις αποψεις του. Για αλλο λογο ξεκινησα το ποστ αυτο και αλλου πηγε. Εχει δικιο ο Αλξενδρος.
Και τελικα καποια απαντηση δε πηρα.

ααα και ενα μεγαλο αυχαριστω στη κυρα μαριτσα21.
 
ααα και ενα μεγαλο αυχαριστω στη κυρα μαριτσα21.

Το "ευχαριστω" στην κυρα Μαριτσα ειναι γιατι του εδωσα μια αρνητικη αξιολογηση!
Νομιζω οτι γι αυτον το λογο υπαρχει αυτην η επιλογη...
Εγω βλεπετε διαφωνω με την κατοχη πιασμενων πουλιων και σε μερικους δεν αρεσει αυτο!
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top