Αναπαραγωγή Πληροφορίες και οδηγίες για αναπαραγωγή Μονκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης liaktas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα στο άρθρο εδώ που αφορά κοκατιλ διάβασα κάτι το οποίο θέλω να ρωτήσω αν είναι εφικτό και στην διαδικασία αναπαραγωγής των Μονκ…. Ο @Φοίβος αναφέρει ότι τα κοκατιλ μπορούν να αναπαραχθούν αλλά όχι να επωάσουν τα αυγά που θα προκύψουν. Αυτό αποφεύγεται με το να απομακρύνεις τα αυγά και να τα αντικαταστήσεις με πλαστικά (;!). Άρα αυτό σε περίπτωση που κάποιος κάνει ζευγάρι Μονκ αλλά δεν θέλει να έχει γεννητούρια μπορεί να το κάνει και σε αυτήν την περίπτωση;;;

Ευχαριστώ…
 
@liaktas σε κάθε περίπτωση αναπαραγωγής πουλιού μπορείς να αντικαταστήσεις τα αυγά με πλαστικά και σταδιακά να τα αφαιρέσεις αλλά δεν είναι λογική αυτή. Αυτό θα το κάνει κάποιος που θέλει για παράδειγμα να σταματήσει την αναπαραγωγή των καναρινιών τα οποία μπορούν να κάνουν και 3 σε μια σεζόν ή σε περίπτωση που έχει ένα θηλυκό που κάνει αυγά μόνο του. Η διαδικασία αναπαραγωγής είναι ταλαιπωρία για τα πουλιά ειδικά για το θηλυκό που θα φτιάξει τα αυγά στον οργανισμό του! Οπότε το να μπαίνει συνεχώς σε αυτήν την διαδικασία η οποία μάλιστα δεν θα ολοκληρώνεται ποτέ κατά την γνώμη μου είναι βάρβαρο. Γενικά δεν υπάρχει λόγος κάποιος να έχει ζευγάρι παπαγάλων αν δεν σκοπεύει να τα ζευγαρώσει. Και με του ίδιου φύλου πουλιά μια χαρά παρέα θα κάνουν
 
@meniam αντιλαμβάνομαι και το βάρβαρο και την ταλαιπωρία στον οργανισμό του πτηνού. Απλώς θέλω να δω και να καταγράψω τις επιλογές που μπορείς να έχεις. Πχ μπορεί να θες να κανείς ζευγάρι αλλά να μην θες να αναπαραχθούν, πιο πάνω συζητήσαμε πως μπορείς να το αποφύγεις, αλλά αν μια φορά ατυχήσεις είναι καλό να γνωρίζεις ότι έχεις και αυτή την βαρβαρη επιλογή….
 
@liaktas για μια φορά είναι εντάξει. Αλλά αν το ζευγάρι σου δέσει πολύ αν παρόλο που έχεις όλα τα μέτρα αυτά θέλουν κάθε χρόνο να μπαίνουν στην διαδικασία; Δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει. Σε άλλες περιπτώσεις παρόλο που υπάρχουν οι ιδανικές συνθήκες το ζευγάρι δεν θέλει να αναπαραχθεί σε άλλες περιπτώσεις παρόλο που δεν υπάρχουν συνθήκες το ζευγάρι ψάχνει συρτάρια ράφια και γωνίες να κάνει τα αυγά του. Προφανώς δεν θα αναπαράγονται για πάντα αλλά όσο είναι στην ηλικία την κατάλληλη δεν ξέρεις. Όταν είναι και πιο νεαρά πολλές φορές θα προσπαθήσουν να ζευγαρώσουν, τους αρέσει
 
@meniam η κατάλληλη ηλικία; Εαν θυμάμαι καλά το Μονκ μπαίνει σε ηλικία αναπαραγωγής από 1 με 1,5 χρόνων αλλά μέχρι ποτέ; Ξέρει κάποιος;
 
Δεν ξέρω μέχρι πότε είναι αλλά για ένα πτηνό που ζει 25-30 χρόνια υποθέτω καμία δεκαριά χρόνια θα μπορούν να αναπαραχθούν. Δεν το λέω με σιγουριά όμως απλά έχοντας υπόψιν άλλα ήδη βγάζω αυτό το συμπέρασμα. Λογικά ο @Geokilkis θα ξέρει
[automerge]1665384328[/automerge]
Γενικά γνώμη μου βέβαια πάντα αλλά επειδή η φύση των οργανισμών είναι να αναπαράγονται το να εμποδίζουμε αυτό το ένστικτο μπορεί να στρεσαρει έναν οργανισμό. Δεν ξέρω πως να το θέσω για να γίνω κατανοητή αλλά όπως δεν μπορείς να υποχρεώσεις δύο ανθρώπους να έχουν μόνο πλατωνικό έρωτα έτσι δεν μπορείς να υποχρεώσεις δύο παπαγάλους😉. Είναι πως θα σου τύχει το ζευγάρι γιατί μπορεί να μην δέσουν καν και να μαλώνουν όλη την ώρα και να πρέπει να τα χωρίσεις, μπορεί για διάφορους λόγους να μην θέλουν να ζευγαρώνουν, μπορεί να τρελενονται να ζευγαρώνουν! Επίσης γενικά οι αναπαραγωγή Μονκ είναι λίγο δύσκολη, έχω διαβάσει ότι σε αντίθεση με άλλα ήδη φτιάχνουν μόνα τους τις φωλιές τους με κλαδιά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα. Θεωρώ ότι το θηλυκό είναι ιδανικό να κλείσει τα 2 έτη πριν μπει στην αναπαραγωγή και το αρσενικό τα 1,5 έτη. Ώστε να έχουμε πιο ασφαλή διαδικασία.
Τώρα ως προς τη μέγιστη ηλικία αναπαραγωγής θεωρώ ότι εξαρτάται από τη συνολική κατάσταση υγείας του πουλιού.
 
καλησπερα το παλιτινο τι χρωμα ειναι στα μογκ
 
pallid-ino monk ειναι στην πραξη η μεταλλαξη. Λογικα δυσκολη να την πετυχεις και δυσκολη να την αναπαραγεις υποθετω. Επισης αν δεις τις φωλιες τους, που κατασκευαζουν μονα τους, στο κεντρο της αθηνας και διαβασεις λιγο παραπανω θα δεις ποσο θα μπορουσε να ειναι επιτυχης μια προσπαθεια αναπαραγωγης σε μπαλκονι χωρις γνωσεις επι του ειδους.Για εμπορικη εκμεταλευση τα σκεφτεσαι τα Monk? Το σκεφτεσαι για κλουβι τυπου ζευγαρωστρα και ετοιμη παπαγαλοφωλια?



 
@φιλομαθης για αναπαραγωγή σκέφτομαι αλλά όχι επαγγελματικά. Ναι σε μπαλκόνι σε μεγάλη ζευγαρωστρα αν και υπάρχει μεγάλη κλούβα αλλά σ αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πηγαίνω δύο με τρεις φορές την εβδομάδα
 
Back
Top