Αναπαραγωγή Πληροφορίες για την ωοσκόπηση των αυγών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα
Σήμερα το πρώι κοίταξα τα αυγά και νομίζω οτι τα 2 είναι σαν το πρώτο της φωτογραφίας (άσπορο)αλλα δεν είμαι συγουρος είναι η πρώτη μου φορά και δεν έχω και τοσο καλη εμπείρια σε αυτα τα θέματα υπάρχει αλλος τρόπος να το καταλάβω η απλα να τα αφήσω μέσα και οτι βγει;
 
Παρατηρησα κατι στις φωτο που ισως σας φανει λιγο τρελλο!
Το ασπορο αβγο εχει λιγοτερα Kb απο τα αλλα 2!
Θα φωτογραφιζουμε τα αβγα και θα βλεπουμε το αποτελεσμα;!
 
Μετά τις 7 μέρες είναι πολλή εύκολο να καταλάβεις αν είναι άσπορο. Αν δεν είσαι όμως 100% σίγουρος τότε καλύτερα να το αφήσεις. Συνήθως απομακρύνουμε τα άσπορα αυγά αλλά... Πρέπει κατα τη γνώμη μου να αφήνουμε τουλάχιστον συνολικά 3 στη φωλιά. Αν έχουμε δηλαδή 2 πιασμένα αφήνουμε και ένα άσπορο. Με λιγότερα από 3 αυγά υπάρχει ο κίνδυνος η κανάρα να αφήσει τη φωλιά.
 
Παρατηρησα κατι στις φωτο που ισως σας φανει λιγο τρελλο!
Το ασπορο αβγο εχει λιγοτερα Kb απο τα αλλα 2!
Θα φωτογραφιζουμε τα αβγα και θα βλεπουμε το αποτελεσμα;!

-😀!
Δημήτρη ανακάληψες τον ασφαλέστερο τρόπο ωοσκόησης.
Πού το πρόσεξες αυτό ρε θηρίο;
 
... Και αφου προηγουμένως είναι απολύτως καθαρά και απαλλαγμένα απο κάθε είδους "βρωμιά"... λάδια, χώματα, μπογιές, νερά, κτλ οτιδήποτε δηλαδή μπορεί να αφήσει κάποιο κατάλοιπο πάνω στο αυγουλάκι ή να αποτελέσει την αιτία να πεσουν απο τα χέρια μας!
 
Με τον ιδιο τροπο μπορει να γινει ωοσκοπηση και στα αυγα παπαγαλων; Πρεπει να περιμενω 7μερες μετα το τελευταιο αυγο η μπορω να το κανω και αλλη στιγμη;
 
Διαβασε το πρώτο πόστ! Μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε εναν φακό https://community.petbirds.gr/threads/Πού-μπορώ-να-βρω-φακό-για-ωοσκόπηση.3119/ και αν δεν θελουμε να πιασουμε τα αυγά με τα χερια, τα πιανουμε με μια λαβιδα πολυ προσεχτικά! 🙂

Χρειαζεται οπωσδηποτε αυτος ο φακος η μπορουμε να κανουμε την δουλεια και με αλλον;
 
Στο λινκ που σου εβαλα αναφερει για μικρο φακό επειδη είναι πιό ευκολόχρηστος και η μικρή δεσμη φωτός που εκπέμπει πέφτει κατευθείαν πανω στο αυγό και ετσι μπορεις να δει στο εσωτερικο του αυγού όπως δείχνει και το αρχικό πόστ! Εσυ τι άλλο φακο εννοείς;
 
Ισως δεν είχες κάνει σωστή διατροφική προετοιμασία ή ο αρσενικός σου ήταν άσφαιρος! Μήπως είχες δυο θηλυκά αντι για ζευγάρι;
 
ε ειπαμε ασχετοσ αλλα οχι και μεχρι εκει απλα μαλον περασε η εποχι
 
Καποιους διαφημηστικους που δινουν~! Διαχεει το φως αλλα αν πας κοντα πολλες περναει καλα το φως!
 
Απάντηση: ωοσκοπηση
-😀!
Δημήτρη ανακάληψες τον ασφαλέστερο τρόπο ωοσκόησης.
Πού το πρόσεξες αυτό ρε θηρίο;

Εμενα μου έσπασε ένα αυγουλάκι κατα λάθος το οποιο ήταν στη φωλίτσα 10 μέρες αλλα εκείνο που παρατήρησα όμως ήταν ότι μέσα είχε μονο κρόκο.

Edit: Μετατροπή greeklish σε ελληνικά.
 
Back
Top