Αναπαραγωγή Πληροφορίες για την ωοσκόπηση των αυγών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μικρό το κακό. Το αυγό δεν είχε γονιμοποιηθεί (άσπορο).
 
Eδώ βλέπουμε 4 ένσπορα αυγά (το 3ο είναι άσπορο)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Η στιγμή που βλέπεις την καρδούλα να χτύπα και τις φλεβίτσες να έχουν εξαπλωθεί σε όλο το αυγό! Αίσθηση μοναδική! ❤️️️️
 
Εμενα εχει κανει 8 μιον δυο που πεταξε η καναρα μου και ειναι τουμπανο τα αυγουλακια :)

εγω μου επεσε ενα και ιταν κοντα στις 12 μερες με 13 μου εσπασε του εβγαλα το κοματι που ειχε σπασι και ιταν ζοντανο το εβαλα στι μανα του αμεσα και κρατισε τορα ειναι 6 ημερον :D
 
εγω μου επεσε ενα και ιταν κοντα στις 12 μερες με 13 μου εσπασε του εβγαλα το κοματι που ειχε σπασι και ιταν ζοντανο το εβαλα στι μανα του αμεσα και κρατισε τορα ειναι 6 ημερον :D
Πότε έγινε αυτό?
Πριν δέκα περίπου μέρες;
Μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο καλύτερα για το περιστατικό που έγραψες;
 
8 ιουλιου εγινε απλα ιταν καλιμενο στο μισο αυγο το καναρινακι γιατι επεσε σε χαλι. Αλλα ιταν τιχερο λεο γιατι το αυγο ιταν κοντα να ανιξι γιανα βγη το μικρο αντι για 15 μερες 13 απο στο μισο αυγο ιταν καλιμενο αλλα τα καταφερε
 
Πως σου επεσε; Υπαρχουν ειδικες λαβιδες για να πιανουμε τα αυγα αλλιως ειναι επικινδυνο να σπασουν ή να μολυνθουν.
Εισαι τυχερος που εζησε.
 
μου γλιστρισε απο το χερι οταν επιασα το κινιτο γιανα δο αν εχει μεσα αλλα ειμουν τυχερος γιατι ιταν το αυγο 13 ι 14 ιμερον.. Και επεσε απο τα χερια σε μαλακι κοβερτα αλλα βρικε στο κατο μερος τις απλοστρας με το που ειδα και κουνιοταν το μικρο εβγαλα το σπασμενο τσοφλι και το εβαλα ξανα στην καναρα και ομος ηθελε να ζηση ιταν καλιμενο μονο το μισο το αλο μισο εξω απο το αυγο...
 
Να βάλουμε μερικά πράγματα στη "θέση" τους γιατί μας διαβάζουν κι άλλοι και πιθανόν θα θεωρήσουν πως κάποια πράγματα πως είναι σωστά... αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι.
  1. Στον Ιούλιο σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να έχουμε πουλιά σε αναπαραγωγή. Εκτός από άκαιρο είναι και επικίνδυνο για τη ζωή των μικρών και των θηλυκών. (Γενικά μιλώ και δεν αναφέρομαι στην περίπτωσή σου).
  2. Δεν κάνουμε ωοσκόπηση σε αυγά στην τελική ευθεία... και συνεπώς δεν έπρεπε να κάνεις κι εσύ τη 13 μέρα.
  3. Τα αυγά τα πιάνουμε μόνο με τη σωστή τσιμπίδα ή με κάποιο άλλο ασφαλές τρόπο αλλά όχι με τα χέρια μας
1.webp
 
To πουλάκι γλύτωσε επειδή ήταν η μέρα της εκκόλαψής του και δεν έκανες το λάθος να απομακρύνεις το τσόφλι που κάλυπτε την κοιλιά. Για να μείνει κολλημένο αυτό το κομμάτι, σημαίνει οτι υπήρχε σε εξέλιξη η αφομοίωση του κρόκου στην κοιλιά του μικρού. Αυτό πρέπει να "πέσει" μόνο του αφού τελειώσει ο κύκλος, στεγνώσει και αποκοπεί απο το σώμα του μικρού. Καλή συνέχεια.
 
οκ αυριο παο να παρο ευχαριστο
Θέλω να πιστεύω πως θα το χρησιμοποιήσεις του χρόνου πια και όχι φέτος. Γιατί όμως άφησες να γεννήσουν τόσο αργά; Καταλαβαίνεις πόσο επικίνδυνο είναι αυτό για τους γονείς και για τους νεοσσούς; Δεν στο λέω για να σε μαλώσω, απλά αν δεν ξέρεις τους λόγους που δεν αφήνουμε να ζευγαρώνουν τόσο αργά το καλοκαίρι με πολλή χαρά να σου τους πω και να στους εξηγήσω..
 
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,έχει μερικές μέρες που αρκετά μελοι κάνουν διάφορες ερωτήσεις για τα αυγά των καναρινιών τους κλπ. Είναι κατάλληλη η εποχή για γέννες;
 
Είναι κατάλληλη η εποχή για γέννες;
Όχι! Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απ το να αφήνουμε τα πουλιά μας να ζευγαρώνουν ασύστολα με τέτοια ζέστη και αυτή την εποχή! Κανονικά θα πρέπει το αργότερη μέσα με τέλη Ιουνίου να απογαλακτίζονται οι τελευταίοι νεοσσοί. Και οι λόγοι Θεοδώρα μου, πέρα απ τη ζέστη που δεν υπάρχει λογικός άνθρωπος να μην καταλαβαίνει πως ταλαιπωρούνται και βασανίζονται και οι γονείς και οι νεοσσοί με τόση ζέστη, είναι ότι σε λίγο έρχεται η πτερόροια, μια επίπονη και δύσκολη περίοδος για τα πουλιά μας, μιας και αλλάζουν όλο τους το φτέρωμα και ντύνονται με το χειμωνιάτικο τους, διαρκεί 1-2 μήνες και πρέπει τα πουλιά μας να είναι ξεκούραστα, γιατί η πτερόροια τα καταβάλει. Είναι μια περίοδος που θεωρώ πρέπει να τα προσέχουμε περισσότερο απ ότι τα προσέχουμε ακόμα και στην αναπαραγωγή. Όσο "κουλό" και αν ακούγεται... Αν τα πουλιά λοιπόν είναι κουρασμένοι και ακόμα δεν έχουν συνέλθει και ξεκινήσει η πτερόροια γι αυτά, τότε απ την υπερκόπωση μπορεί να μην τα καταφέρουν.. όσο για τα μικρά που γεννιούνται τόσο αργά το καλοκαίρι, πρώτον την άνοιξη δε θα είναι έτοιμα και ώριμα σεξουαλικά να ζευγαρώσουν, οπότε θα χαθεί γι αυτά η επόμενη αναπαραγωγική σεζόν. Πέρα απ αυτό που είναι το λιγότερο, τα μικρά αυτά γεννιούνται με απορρυθμισμένο βιολογικό ρολόι. Τα μικρά υπό φυσιολογικές συνθήκες αλλάζουν το πρώτο τους φτέρωμα στην ηλικία των 3 μηνών, και αυτή η πρώτη τους πτερόροια φυσιολογικά θα πρέπει να συμπίπτει συνήθως με την πτερόροια την φυσιολογική (Ιούλιος - Αύγουστος - Σεπτέμβρης) που περνούν όλα τα καναρίνια και τα ενήλικα. Τα μικρά όμως που γεννιούνται τώρα θα αλλάξουν φτερά τον χειμώνα όταν θα έπρεπε να είναι ήδη ντυμένα και έτοιμα για τα κρύα του χειμώνα. Όπως καταλαβαίνεις ειδικά για τις εξωτερικές εκτροφές αυτό είναι επικίνδυνο για την υγεία των μικρών. Γι αυτό μέσα με τέλη Ιουνίου ξαναλέω θα πρέπει να απογαλακτίζονται οι τελευταίοι νεοσσοί. Αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα τόσο για τους γεννήτορες όσο και για τους απογόνους αν επιβιώσουν με τέτοια ζέστη...
 
Ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν για την εποχή και το επειδή το άκουγα πάρα πολύ να το λέτε όταν ακούγατε για γέννες μέσα στον Ιούνιο, απλά τώρα βλέπω ότι αν και υπάρχουν γέννες τέτοια εποχή δεν είπε κανείς τπτ...Αυτό μου έκανε εντύπωση :)

Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα.Αν ένα αρσενικό είναι συνέχεια με ένα θηλυκό για περίπου ένα χρόνο ακόμα και αν δεν έχουν κάνει ούτε αυγά ούτε νεοσους το αρσενικό κουράζεται;
 
Αν ένα αρσενικό είναι συνέχεια με ένα θηλυκό για περίπου ένα χρόνο ακόμα και αν δεν έχουν κάνει ούτε αυγά ούτε νεοσους το αρσενικό κουράζεται;
Δεν είναι θέμα κούρασης.. Είναι θέμα οργανισμού. Και τι εννοώ.. Τα καναρίνια δεν είναι παπαγάλοι να έχουν ανάγκη το ένα την παρέα του άλλου για όλο το χρόνο. Τα καναρίνια στην φύση γίνονται ζευγάρια μόνο την άνοιξη. Τον υπόλοιπο χρόνο είναι ανεξάρτητα και μόνα τους. Αν και σε ένα βιβλίο είχα διαβάσει πως δημιουργούν σμήνοι. Γι αυτό όμως δεν είμαι σίγουρη. Απλά όταν τα αφήνεις μαζί και μετά την αναπαραγωγή δεν αφήνεις το θηλυκό να ξεπυρώσει με αποτέλεσμα να κάνει αυγά και να κουράζεται. Οπότε μετά την άνοιξη βάζουμε όλα τα θηλυκά μαζί για να πετάνε σε μεγάλο κλουβί και τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά. Εγώ τον χειμώνα βάζω σχεδόν όλα τα καναρίνια μου μαζί σε κλούβα και ποτέ δεν είχα θέμα. Είναι μια περίοδος που δεν υπάρχει ανταγωνισμός έντονος και συμβιώνουν μια χαρά. Αλλά όσο πλησιάζει η άνοιξη τόσο φαίνεται η ανάγκη να αρχίζουν να βγαίνουν τα αρσενικά ένα - ένα. 😛 Ελπίζω να σε κάλυψα!
 
, απλά τώρα βλέπω ότι αν και υπάρχουν γέννες τέτοια εποχή δεν είπε κανείς τπτ...Αυτό μου έκανε εντύπωση :)
Θεοδώρα μου κάθε μέρα τα λέμε. Εδώ και καιρό, έχουν μαλλιάσει τα πληκτρολόγια μας. Επαναλαμβανόμαστε, αλλά δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν και εκείνοι που δεν θα καταλαβαίνουν σε τι κίνδυνο βάζουν γεννήτορες και νεοσσούς αυτή την περίοδο.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν για την εποχή και το επειδή το άκουγα πάρα πολύ να το λέτε όταν ακούγατε για γέννες μέσα στον Ιούνιο, απλά τώρα βλέπω ότι αν και υπάρχουν γέννες τέτοια εποχή δεν είπε κανείς τπτ...Αυτό μου έκανε εντύπωση
Εσύ δίκαια, έχοντας κάποια άγνοια επί των θεμάτων αναπαραγωγής των καναρινιών έκανες ας πούμε το "λάθος" και τα άφησες κάπως παραπάνω...
Μέσα από το petbirds θα μάθεις εύκολα και γρήγορα.
Πιο εύκολα από "μας" που υποτίθεται πως ξέρουμε...
αλλά δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν και εκείνοι που δεν θα καταλαβαίνουν σε τι κίνδυνο βάζουν γεννήτορες και νεοσσούς αυτή την περίοδο.
Και να σκεφτείς πως υπάρχουν βραβευμένοι εκτροφείς που ανεβάζουν φωτογραφίες με νεοεκκολαφθέντα μωρά καναρινιών στα μέσα Αυγούστου και καμαρώνουν για το κατόρθωμά τους...
Αν ένα αρσενικό είναι συνέχεια με ένα θηλυκό για περίπου ένα χρόνο ακόμα και αν δεν έχουν κάνει ούτε αυγά ούτε νεοσους το αρσενικό κουράζεται;
Όπως σωστά σου έγραψε και η @alicedros η συνύπαρξη αρσενικού με θηλυκό καναρίνι όλο το χρόνο μόνο αρνητικές επιπτώσεις έχει να αφήσει στα πουλιά...
Παρερμηνεύοντας μια λαϊκή ρήση θα έλεγα "μακρυά κι αγαπημένα" τα ενήλικα αρσενικά από τα θηλυκά, σε εντελώς διαφορετικούς χώρους, ακόμη κι αν αυτό δε μας βολεύει.
 
Back
Top