Γενικά Πληροφορίες εκτροφής πέρδικας και ορτυκιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bikas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bikas

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2015
Μηνύματα
40
Επειδή είμαι ακόμα νεος στην εκτροφή ορτυκιού και πέρδικας αναζητώ πληροφορίες απο πιο έμπειρους.
Όπως π το χειμώνα θα πρεπει ν προτατεψω τ κλουβί απο το κρύο;
Τα πουλιά τα έχω μόα εβδομαδα αλλα συμπεριφέρονται νευρικά ακόμα.
Οι πέρδικες είναι σε κλουβα στο έδαφος 2*2*2 με φωλιά στην οποί δεν μπαίνουν ποτε. Κοιμούνται πανω σε αυτήν. Τα οσρτυκια σε κλούβα 1*1*1 στην οποία ο πάτος είναι ξύλινος και θα βάλω χώμα το υψος το κατέβασα στους 30 ποντους γιατί ε το παραμικρό χτυπαγαν στην οροφη.
Δεν ξέρω ποτε ξεκινά η ωοτοκία ώστε να διαπίστωσε και οτι έχω ζευγαρι πέρδικας κι όχι όχι "ζευγαρι".
Οι εντυπώσεις μου απο αυτά είναι άριστες απλα ακόμα ψαχνομαι και προσπαθώ να οργανωθω.
 
Στο βίντεο αυτό μπορείς να βρεις χρήσιμες πληροφορίες και να τις προσαρμόσεις στην δική σου μικρή εκτροφή
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Επίσης υπάρχει αυτό το πολύ καλό βιβλίο του καθηγητή Παπαγεωργίου, σχετικά με την εκτροφή πουλιών (πέρδικες φασιανοί ορτύκια κλπ) αλλά και εκτροφή ζώων (λαγός, αλεπού, ζαρκάδι, μινκ και πολλά άλλα)
Εκτροφή θηραμάτων | Βιβλία Public
 
Επειδή είμαι ακόμα νεος στην εκτροφή ορτυκιού και πέρδικας αναζητώ πληροφορίες απο πιο έμπειρους.
Όπως π το χειμώνα θα πρεπει ν προτατεψω τ κλουβί απο το κρύο;
Τα πουλιά τα έχω μόα εβδομαδα αλλα συμπεριφέρονται νευρικά ακόμα.
Οι πέρδικες είναι σε κλουβα στο έδαφος 2*2*2 με φωλιά στην οποί δεν μπαίνουν ποτε. Κοιμούνται πανω σε αυτήν. Τα οσρτυκια σε κλούβα 1*1*1 στην οποία ο πάτος είναι ξύλινος και θα βάλω χώμα το υψος το κατέβασα στους 30 ποντους γιατί ε το παραμικρό χτυπαγαν στην οροφη.
Δεν ξέρω ποτε ξεκινά η ωοτοκία ώστε να διαπίστωσε και οτι έχω ζευγαρι πέρδικας κι όχι όχι "ζευγαρι".
Οι εντυπώσεις μου απο αυτά είναι άριστες απλα ακόμα ψαχνομαι και προσπαθώ να οργανωθω.

Είχα στο παρελθόν ορτύκια για μερικά χρόνια και φρόντιζα κάποιες φορές τις πέρδικες ενός φίλου.
Και τα 2 είδη είναι νευρικά, οι πέρδικες περισσότερο. Ένα αρσενικό ορτύκι είχε εξημερωθεί σε βαθμό να με ακολουθεί. Οι θηλυκές του ήταν πολύ νευρικές.
Τα ορτύκια γεννούσαν πολύ συχνά αλλά ποτέ δεν κάθισαν στα αυγά. Σαν πουλιά μηχανής δεν είχαν το ένστικτο να κλωσήσουν όπως συμβαίνει και με τις κότες (πολύ σπάνια κότα μηχανής θα κλωσήσει). Συνεπώς αν δεν έχεις κλωσσομηχανή μην περιμένεις να δεις νεοσσούς Το ίδιο νομίζω ισχύει και για τις πέρδικες. Τα ορτύκια θα γεννήσουν πιο εύκολα αν έχουν ξερά χόρτα. Εκεί κρύβουν τα αυγά τους που καμουφλάρονται πολύ καλά και γίνονται σχεδόν αόρατα.

Και τα δύο είδη χρειάζονται χώμα για να κάνουν χωματόλουτρο. Δεν χρειάζονται θέρμανση το χειμώνα αλλά φυσικά θα πρέπει να τα προστατέψεις απ'ο τον αέρα και τη βροχή.
 
Και τα δύο είδη χρειάζονται χώμα για να κάνουν χωματόλουτρο. .

Στις πέρδικες το πρόβλημα με την κοκκιδίαση είναι πολύ σοβαρό. Γιαυτό και μόνο γιαυτό συνήθως χρησιμοποιούνται κλούβες με πλέγμα στο πάτωμα και αρκετά υπερυψωμένες από το έδαφος...
 
Ακόμα και έτσι ένα δοχείο με στάχτη και άμμο θα τις βοηθήσει να απαλλαγούν απ'ο τις ψείρες. Είναι σημαντικό να μπορούν να κάνουν αμμόλουτρα έχει και πλάκα να τα βλέπεις 😉.
 
Συνάδελφοί σας ευχαριστώ.
Οι πληροφορίες σας μου έδωσαν θάρρος
Σας ευχαριστώ.
 
Προχθες πηγαίνοντας να ταισω τις πέρδικες είδα πανω απο στο ξυλινο κοτετσακι-φωλια τους ένα αυγουλακι δεν το πηραξα αλλά με παραξενεψε που δεν το κάνε στη φωλιά στο χώμα αλλά κι επίσης που δεν έχει κανει 2 μέρες άλλο.
Σκέφτηκα να το πάρω τελειωςαλα μετα είπα να το αφήσω όπως και στις κότες ή μήπως ΝΑΤΟ βαλωστη φωλιά;
 
Προχθες πηγαίνοντας να ταισω τις πέρδικες είδα πανω απο στο ξυλινο κοτετσακι-φωλια τους ένα αυγουλακι δεν το πηραξα αλλά με παραξενεψε που δεν το κάνε στη φωλιά στο χώμα αλλά κι επίσης που δεν έχει κανει 2 μέρες άλλο.
Σκέφτηκα να το πάρω τελειωςαλα μετα είπα να το αφήσω όπως και στις κότες ή μήπως ΝΑΤΟ βαλωστη φωλιά;
Όσα πουλιά έχουν βγει από μηχανές κλωσήματος δεν έχουν το ένστικτο (σπάνια υπάρχει) της επώασης.
 
Πως το ξέρεις ότι έχουν φωλιά στο χώμα;
 
Δεν το ξέρω. Απλα τους έχω φτιαξει εγώ αλλά δεν κάθεται ποτε.
Δεν περιμένω να κλωσισει αλλά να κανει κι αλλά αυγα., αλλά δεν ξέρω πως
 
Μπορείς να βάλεις το αυγό στην φωλιά τους. Σίγουρα θα κάνουν και άλλα αυγά. Αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να τους παρέχεις πλούσια διατροφή.
Για την επώαση των αυγών μπορείς να χρησιμοποιήσεις κότες νάνους (πολύ καλές κλώσες γενικά). Οι νεοσσοί πέρδικες που θα προκύψουν θα έχουν το ένστικτό της επώασης.
 
Η περδικες κανουν περιπου απο 10 εως 14 αυγα κανε λιγο υπομονη πιστευω θα δεις και αλλα αυγα στη συνεχεια👍 οσο για το αυγο που εκανε εξω απο τη φωλια επιδη στα περισοτερα εκτροφεια οπως ειδες και στο παραπανω βιντεο μεσα στη κλουβα αναπαραγωγης ειναι 1 αρσενικος και 2 θυληκα συνηθως οταν μεσα στη φωλια ειναι μια απο τις δυο περδικες η δευτερη αναγκαζεται να κανει τα αυγα εξω απο το κουτι (φωλια) που τις εχουν
 
Στο παρελθόν ασχολήθηκα με πέρδικες και φασιανούς για πάνω από 15 χρόνια. Είναι σχεδόν απίθανο να κλωσήσει πέρδικα σε χώρο 2χ2... Οπότε μιά επωαστική μηχανή είναι απαραίτητη. Χρησιμοποίησα και κότες νάνους. Ενώ κλωσούσαν κανονικά όλες και έβγαζαν τα πουλιά, στην συνέχεια και μετά από 3-4 μέρες πολλές τα εγκατέλειπαν... Προφανώς έβλεπαν ότι δεν ήταν κοτόπουλα. Όχι μόνο δεν τα ζέσταιναν αλλά κάποιες τα τσιμπούσαν ανελέητα. Είχα επισκεφτεί και μεγάλο εκτροφείο του δασαρχείου... Εκεί είχαν έναν αρσενικό με τρεις θηλυκές σε χώρο 2χ6 μέτρα... Και υπήρχε μέσα σκεπασμένος χώρος για να βάζουν από κάτω τις τροφές και να μην βρέχονται. Απαραίτητο το καθαρό νερό... Και αν είναι δυνατόν να είναι τρεχούμενο ώστε να ανανεώνεται συνεχώς...

Ξέχασα να γράψω ότι υπάρχει ειδικό φύραμα για τα πουλιά αυτά... Διαφορετικό για την κάθε ηλικία...
 
Σ... Είναι σχεδόν απίθανο να κλωσήσει πέρδικα σε χώρο 2χ2... Οπότε μιά επωαστική μηχανή είναι απαραίτητη...
Δηλαδή Δημήτρη αν οι πέρδικες μηχανής αφεθούν σε τεράστια κλούβα ή στην φύση υπάρχει περίπτωση να κλωσήσουν; Ή αναφέρεσαι σε πέρδικες από κλώσα;
 
Γιάννη, αυτό που ξέρω είναι ότι πέρδικες που απελευθερώνει το δασαρχείο και οι οποίες έχουν βγει από μηχανές φτιάχνουν φωλιές κανονικά...όσες καταφέρουν να επιβιώσουν βέβαια, αυτό το έχω δει με τα μάτια μου. Τί θα γίνει σε τεράστια κλούβα δεν ξέρω... Δηλ. Πόσο τεράστια; 10 στρέμματα;😀
 
:)δημητρη χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν σαν 20 χρονια υπαλληλος του δασαρχειου αταλαντης μεταφερω 3000 πουλια καθε χρονο φασιανους και περδικες λογω της ελεγχομενης κυνηγετικης περιοχης αταλαντονησου που εχει το δασαρχειο συνηθως στα εκτροφια βαζουν 1 αρσενικο και 2 θυληκα για αναπαραγωγη σε κλουβι 1 μετρο χ 50εκατοστ.χ30 εκατοστ. Και σε μερικες περιπτωσης βαζουν και 3 θυληκα μετα τα πουλια τα βαζουν σε μεγαλα κλουβια προσαρμογης τα οποια στεγαζουν και ενα δωματιο μεσα στη κλουβα η οποια εχει θερμενομενη λαμπα για ζεστη στα μικρα, και για να μην βρεχεται η τροφη στις ταιστρες
 
Θοδωρή δεν με πρόσβαλες... Εγώ είχα επισκεφτεί αρκετές φορές την δεκαετία 80-90 το εκτροφείο του δασαρχείου στο Καλούσι Αχαΐας... Και είδα αυτό που περιγράφω... Ο συγκεκριμένος χώρος είναι 2000 στρέμματα και μέσα εκεί υπάρχει και το εκτροφείο...
 
ακομα ξεχασα να πω οτι αυτες που αφηνει το δασαρχειο επιδη η περδικα ειναι πουλι που ζει σε κοπαδια η απελευθερωμενες μαθαινουν απο τις αλλες να κλωσανε οπως η καναρα μαθαινη στα μικρα να τρωνε
 
φιλε μου δημητρη αμα δεις το ανωτερω βιντεο στο 1,32 αυτα ειναι τα κλουβια αναπαραγωγης οτι αλλες μεγαλες κλουβες βλεπεις ειναι κλωβοι προσαρμογης :)👍
 
φιλε μου δημητρη αμα δεις το ανωτερω βιντεο στο 1,32 αυτα ειναι τα κλουβια αναπαραγωγης οτι αλλες μεγαλες κλουβες βλεπεις ειναι κλωβοι προσαρμογης :)👍
Θοδωρή... Και γω έτσι τις είχα τις πέρδικες, σε κλουβιά 1,50 χ 0,50 χ 0,50. Για να μην μπερδέψουμε τον φίλο που θέλει να ασχοληθεί... Ο χώρος που έχει 2χ2 είναι μιά χαρά για ένα αρσενικό με 2-3 θηλυκές...
 
Back
Top