Γενικά Πληροφορίες εκτροφής πέρδικας και ορτυκιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bikas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
... Με τις πέρδικες τα είπαμε και ο φίλος που θέλει να ασχοληθεί θα ζητήσει όποιες άλλες πληροφορίες θέλει. Για τους φασιανούς πρέπει να γράψεις γιατί εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα, αυτά τα πουλιά κακώς τα λένε φασιανούς... Κανίβαλους έπρεπε να τα λένε...😀
 
Ναι οντως εχουν την ταση να χτυπανε τους αλλους ειναι κανιβαλοι, στα εκτροφια τους βαζουν ενα μανταλακι το οποιο μπαινει στα ρουθουνια και ειναι λιγο πιο μεγαλο απο το ραμφος τους οποτε οταν πανε να τσιμπισουν των αλλο βρισκη το μανταλακι και δεν μπορουν να τσιμπηθουν αν σε ενδιαφερει να επικοινωνησω με καποιο εκτροφειο να μου στειλει ενα να το βγαλω φωτο. και να το αναρτισω για να το δεις
 
εγώ τις ξέρω αυτές τις "παρωπίδες - γυαλιά".. Έψαχνα να βρω τότε που είχα τους φασιανούς και δεν έβρισκα πουθενά... Τέσπα... Μια χρονιά είχα βγάλει γύρω στα 50 πουλιά και στο τέλος... Μου έμειναν τέσσερα! 😀
, σαν αυτά λες...
900x900px-LL-b1da202e_CP1M.jpeg
 
ολα γινονται

πατρα μενεις μετα των αυγουστο θα σου κανονισω εγω πουλια αμα θες χωρις χρημα ετσι δωρο απο ενα φιλο αμα θες κανε υπομονη😉

μεχρι 10 σε καλυπτω
 
σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά τα έχω εγκαταλείψει πια, δεν υπάρχουν ούτε κλούβες ούτε διάθεση να ξανα ασχοληθώ, σ΄ευχαριστώ πολύ πάντως...
 
Γιάννη, αυτό που ξέρω είναι ότι πέρδικες που απελευθερώνει το δασαρχείο και οι οποίες έχουν βγει από μηχανές φτιάχνουν φωλιές κανονικά...όσες καταφέρουν να επιβιώσουν βέβαια, αυτό το έχω δει με τα μάτια μου. Τί θα γίνει σε τεράστια κλούβα δεν ξέρω... Δηλ. Πόσο τεράστια; 10 στρέμματα;😀
Συνηγορώ στην άποψη του Δημήτρη...
Σε δυο περιοχές που απελευθερώσαν πέρδικες εδώ και χρόνια στο Βόλο έχω δει μικρά...
Τη μια στο Λόφο Γορίτσας πάνω στις γραμμές του τρένου (τρενάκι Πηλίου) πάνω στο δρόμο... Και αρκετές φορές στην περιοχή Σορός όπου πλέον έχει αυξηθεί πολύ ο πληθυσμός τους.
Βέβαια είναι "κομματάκι" δύσκολο αυτό... αλλά τελικά γίνεται...
Χρειάζεται τεράστιος χώρος... Τόσο μεγάλος που να μην μπορεί κανείς να το πει "κλουβί".
 
Back
Top