Γενικά Πληροφορίες πριν την αγορά african grey

Βασίλης123

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
75
Πόλη
Αίγιο
καλημερα! Ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για την αγορα ενος ζακο!
1) θελω να ειναι αρκετα μικρη ηλικια εξημερωμενο ταισμενο στο χερι, ποσο μηνων να το παρω!;
2) τι αλλα πραγματα πρεπει να του αγορασω ... Βεβαια εχω σκεφτει ηδη αλλα θελω μερικες γνωμες!
3) απο ποια ηλικια και επειτα ξεκιναν να μιλανε και να πετανε τα ζακο;
4) αν μπορειτε να μου πειτε λιγα πραγματα για την εκπαιδευση τους!

ευχαριστω ... Περιμενω απαντησεις σας!
 
Βασιλη αρχικα να σκεφτεις αν διαθετεις τον απαραιτητο χρονο, χωρο και χρηματα για την σκεψη σου να αποκτησεις ενα τετοιο πουλι και να το εχεις ευτυχισμενο. Ειναι ζωα πολυ κοινωνικα που δεν μπορουν να μενουν πολλες ωρες μονα τους, θελουν ενα μεγαλο κλουβι με πολλα παιχνιδια για ενασχοληση και καλη τροφη για να ειναι ηγιη. Τωρα σε αυτα που ρωτας:
1)πανω απο 2 μηνων, αν ειναι και 3 ακομη καλυτερα και να εχει ταιστει και απο τους γονεις του ενα διαστημα τουλαχιστον μεχρι 4-5 εβδομαδων θα προτεινα εγω. Μην "φας" το παραμυθι οτι μονο αν το ταισεις εσυ απο πολυ μωρο οτι θα σε "μαθει".
2)Ενα μεγαλο κλουβι και πολλα παιχνιδια οπως και μια καλη τροφη, να διαβασεις και για τα πελετς για παπαγαλους
3)Τα γκριζακια αργουν πολλες φορες να μιλησουν μπορει να περασουν και τους 9-12 μηνες πριν πουν την πρωτη λεξη. Τα πουλια αυτα ξεκινουν να πετουν απο 8 εβδομαδων περιπου.
4)Εκπαιδευση σχετικα με τι;
 
ποσες ωρες να ασχολουμαι μαζι του και αν μπορεις να μου πεις διαστασεις γα το κλουβι... και στο petshop που παιρνω τροφη για τα κοκατιλ και τα μπατζι μ την εχει χυμα αυτο ειναι κακο; αν το παρω 3 μηνων θελει ακομα κρεμα και ποσα περιπου παιχνιδια να του παρω ;
 
Γεια σου, εφόσον φυσικά θα τον έχεις αρκετές ώρες και εκτός κλουβιού ένα κλουβί το ελάχιστον 70-80 πόντους μήκος είναι απαραίτητο. Καλύτερα βέβαια γύρω στο μέτρο.
Η τροφή πρέπει να είναι πάντα συσκευασμένη Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; .
Για παιχνίδια δες κάποιες ιδέες παιχνίδια
Πιθανότατα ακόμα και όταν θα τρώει μόνο του κάποιο γεύμα την ημέρα θα πρέπει να γίνεται από σένα με κρέμα.
Συμπληρωματικά να σου πω ότι είναι πουλιά ευαίσθητα ψυχολογικά στις αλλαγές των καθημερινών τους συνηθειών, γι αυτό από την αρχή να οργανώσεις το πρόγραμμα έτσι ώστε να είναι αυτό που πάνω κάτω θα ισχύει γενικά και στο μέλλον. Μην τον έχεις δηλαδή στην αρχή "κολλημένο" πάνω σου και στην συνέχεια αυτό αλλάξει, μπορεί να αντιμετωπίσεις σοβαρό θέμα.
Με το καλό να βρεις το φιλαράκι σου!
 
εχω βρει ενα προγραμμα στο ιντερνετ για το τι να τρωει ο ζακο και ο amazon (που θα παρει ο αδερφος μου ) εβδομαδιαια και μου φενεται καλη ιδεα! Θα σας στειλω φωτογραφια απο ενα κλουβι να μου πειτε αν ειναι καλο... Κατι εγινε και δεν μπορω να το ανεβασω ☹
τελος παντων ειναι : 81x59x1,71 cm
ειναι αρκετα μεγαλο;
 
1,71 είναι το όλον ύψος φαντάζομαι με τον κενό χώρο από κάτω; Γενικά μια χαρά είναι
 
:) ομως ειδα σε ενα post οτι οι ζακο ειναι ευαισθητοι και αν τους μαλωσεις και τους φωναζεις μπορει να πεθανουν ! Ειναι αληθεια;!;
 
λαθος εκανααα... 😛 αλλα ειιναι γενικα ευαισθητα πουλια; και στο πετ σοπ που παιρνω τροφη για τα κοκατιλ και τα μπατζι μ εχει μονο χυμα... Τι να κανω ;
 
Να πας σε άλλο μαγαζί ή να ψωνίζεις από κάποιο eshop .
Θέλεις να αποκτήσεις ένα τέτοιο πουλί και θα εξαρτηθείς από το μαγαζί που έτυχε να είναι κοντά σου;
Αλλά και τα άλλα σου πουλιά γιατί να τρώνε το χύμα με ό,τι αυτό συνεπάγεται;
 
Βασιλη τι ηλικια εχεις; Ρωταω για να δω αν η αγορα ενος τετοιου ζωου ειναι μια αποφαση που αφορα κι εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα ή αφορα και αλλους.
 
Επειδή τα πουλιά που θέλετε ν' αποκτήσετε με τον αδελφό σου έχουν υψηλές απαιτήσεις είναι κάτι που πρέπει να συζητήσετε οικογενειακώς, τόσο όσον αφορά την φροντίδα όσο και τα επίπεδα θορύβου που κάνουν, τα έξοδα διαβίωσής τους και πολλά άλλα ακόμα.
 
Aρα τετοιου ειδους αποφασεις παιρνουν ακομη οι γονεις σου Βασιλη. Συζηταμε απλα για να γινεται κουβεντα ή σκοπευουν πραγματικα οι γονεις σας να διαθεσουν καναδυο χιλιαδες ευρω για να αποκτησετε σωστα αυτα τα πουλια με τον εξοπλισμο που απαιτειται για να ζουν αξιοπρεπως;
 
ετσι κι αλλιως προκειτε να τα παρουμε σε 2 χρονια πρπ για να μαζεψουμε χρηματα. Επισης ενας φιλος μου θα παρει ζακο και επειδη πηγαινω αρκετα στο σπιτι τ θα παρακολουθω τη συμπεριφορα του! Για το θεμα θορυβου δεν ζουμε σε πολυκατοικια και εχω αρκετες ωρες την ημερα για να τον φροντιζω ... και αυτη τη σιγμη πρεπει πρωτα να μεγαλωσω τα μωρα των κοκατιλ μ οταν πανε 2-3 μηνων (δεν τα παιρνω απο πιο μικρα για να μην κανω καμια βλακεια με την κρεμα! )...

και που θα ξερω αν θα τρωει κρεαμ οταν ειναι 3 μηνων; ( ο ζακο )
 
ετσι κι αλλιως προκειτε να τα παρουμε σε 2 χρονια πρπ για να μαζεψουμε χρηματα..

ελπίζω να είμαστε όλοι καλά ως τότε, για να ξανακουβιεντιάσουμε το συγκεκριμένο θέμα εάν ακόμη είσαι πρόθυμος να αποκτήσεις παπαγάλο!
όσο για την κρέμα δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω, αλλά εάν πάρεις απο κάποιο εκτροφέα, σίγουρα θα σου δώσει κάποιες οδηγίες για το πρώτο διάστημα...
 
ελπίζω να είμαστε όλοι καλά ως τότε, για να ξανακουβιεντιάσουμε το συγκεκριμένο θέμα εάν ακόμη είσαι πρόθυμος να αποκτήσεις παπαγάλο!
όσο για την κρέμα δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω, αλλά εάν πάρεις απο κάποιο εκτροφέα, σίγουρα θα σου δώσει κάποιες οδηγίες για το πρώτο διάστημα...
σιγουρα απο εκροφεα θα παρω ...
 
Αφού πρόκειται για δύο χρόνια μετά, έχουμε καιρό να σου συστήσουν εκτροφέα όσοι ξέρουν.
 
οκ εχω βρει 2 ως τωρα! Που μου φαινονται καλοι και στον εναν τα εχει μωρα ταισμενα στο χερι ημερα 950 ευρω, η τιμη μου φενεται καλη, εσας!;
 
Back
Top