Γενικά Πληροφορίες πριν την αγορά african grey

οκ εχω βρει 2 ως τωρα! Που μου φαινονται καλοι και στον εναν τα εχει μωρα ταισμενα στο χερι ημερα 950 ευρω, η τιμη μου φενεται καλη, εσας!;

Καλυτερα να ρωτησεις τους γονεις σου γι'αυτο το θεμα, των χρηματων. Να τους πεις να υπολογισουν περιπου αλλα 400-500 για κλουβι, παιχνιδια, τροφες.

Δεν εισαι παντως σε καταλληλη ηλικια για τετοιο πουλι διοτι η ζωη σου θα εχει τεραστιες αλλαγες απο εδω και περα μεχρι τα 25-30 σου. Αυτα τα ζωα ειναι για αργοτερα.
 
Εφόσον η αγορά θα γίνει μετά από δύο χρόνια, το βρίσκω άσκοπο να συζητάμε τώρα τις λεπτομέρειες.
Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς και λάβε σοβαρά υπόψιν σου αυτά που σου είπε ο Ανέστης (Φοίβος).
Αργότερα επανερχόμαστε πιο συγκεκριμένα.
 
Τώρα καλή είναι η τιμή. Να ξαναρωτήσεις σε δύο χρόνια πάλι γιατί τα πράγματα αλλάζουν σε τόσο μεγάλο διάστημα.
 
σε θεμα εκπειδευσης και χαρακτηρα ποιο ειναι πιο ευκολο;

και ποσο πρπ κανει ο μινι μακαο;
 
Βασίλη είναι πολύ καλό και υπερ σου που ψάχνεσαι από τώρα για το ζωάκι που θα πάρεις στο μέλλον αλλά σε 2 χρόνια δε ξέρεις πόσο διαθέσιμο και ελεύθερο χρόνο θα έχεις... Όσο για την τιμή σε 2 χρόνια κανείς δε ξέρει.. Άσε που οι τιμές όσον αφορά τα ζώα και ειδικά τους παπαγάλους, οι κυμαίνονται και έχουν πολλές διαφορές γιατί ο κάθε εκτροφέας έχει και διαφορετικά standars.. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Εδώ: Συγκριτικός Πίνακας Ειδών Παπαγάλων (Project) θα δεις έναν πίνακα που λέει για τους παπαγάλους.. Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με ένα πιο "εύκολο" είδος παπαγάλου που είναι κατάλληλο για αρχάριους.. Σαν συμβουλή στο λέω. :)

Μη ξεχνάς πως ο παπαγάλος είναι ένα πουλί που ζει πολλά χρόνια και μπορεί να είναι μαζί σου για τα επόμενα 50 χρόνια! Οπότε πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά πριν τον πάρεις... Και όχι μόνο αυτό, οι παπαγάλοι δεν είναι καναρίνια.. Είναι πουλιά με πολύ υψηλό δείκτη νοημοσύνης και δένονται πολύ με το αφεντικό τους.. Σκέψου παραδείγματος χάρη όταν θα βγεις έξω για σπουδές ας πούμε για ένα χρόνο τι θα το κάνεις το πουλάκι που θα έχει δεθεί μαζί σου; Πρέπει να σκεφτείς πολλά! Είναι ένα ζωάκι αξιαγάπητο και λατρευτό και εντυπωσιακό αλλά και απαιτητικό! Δε θέλω να σε αποτρέψω από το να πάρεις έναν μεγάλο παπαγάλο, απλά σε προβληματίζω.. Εγώ είμαι 20 στα 21 και χρονια από μικρό παιδί έχω όνειρο ζωής να πάρω έναν μεγάλο παπαγάλο αλλά ούτε χρόνο έχω, ούτε ξέρω τι θα κάνω σε λίγα χρόνια (με τις σπουδές) οπότε ακόμα το αφήνω για αργότερα...
 
Back
Top