Γενικά Πληροφορίες πριν την αγορά Parrotlet

Sotisbill

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2018
Μηνύματα
24
Πόλη
Ρόδος
Καλημέρα παιδιά. Νεος στο χώρο και μετά από πολύ διάβασμα θα πάρω στον γιο μου ένα παπαγαλάκι.Βεβαια εγώ θα το φροντίζω γιατί είναι ακόμα μικρός 3χρονων. Θελω να αγοράσω κλουβί τροφές κι ότι άλλο χρειάζεται και αφού έχω ότι χρειάζεται ο παπαγάλος να τον αγοράσω. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι τροφή τι βιταμίνες και ότι άλλο χρειαστεί να πάρω. Μηπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Κλουβι βρήκα αυτό Amilo Cockatiel & Large Parakeet Cage θα το παραγγείλω από εξωτερικό. Τι λέτε κάνει για parrotlet?

Untitled-1.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλώς ήλθατε στην παρέα μας.
Πολύ καλή η σκέψη σας πρώτα να αγοράσετε τα απαραίτητα αξεσουάρ και το κλουβι πριν προβείτε στην αγορά του παπαγάλου. Συνήθως γίνεται το αντίθετο με αποτέλεσμα μετά την αγορά του πτηνού να διαθέτουμε λιγότερα χρήματα και να καταλήγουμε τελικά σε ένα ακατάλληλο κλουβί. Το κλουβί της φωτογραφίας εγώ προσωπικά δεν θα το επέλεγα, παρότι η εμπειρία μου με τους παπαγάλους βασίζεται κυρίως στα κοκατιλ. Το κλουβί θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο και όταν πρόκειται για παπαγάλους καλό θα ήταν να είναι ψηλό και να έχει στις δύο πλευρές σε οριζόντια διάταξη τα καγκελα για να μπορεί να σκαρφαλώνει. Επιπλέον, στο συγκεκριμένο αυτές οι "σκεπουλες" στο πάνω μέρος του μειώνουν τον χώρο και το καθιστούν ίσως επικίνδυνο για έναν παπαγάλο που είναι από τη φύση του δραστήριος και περίεργος και θα προσπαθεί να κρεμαστεί από οποιοδήποτε μέρος του κλουβιού. Σε εκείνα τα σημεία μπορεί να πιάσει το ποδι του και να τραυματιστεί.
Όσον αφορά την τροφή. Αυτή θα πρέπει να είναι συσκευασμένη και επώνυμη. Οι χύμα τροφές που πουλάνε στα πετ σοπ ή αυτές που ο ιδιοκτήτης βάζει σε διάφανα σακουλάκια προέρχονται από ανοιχτά τσουβάλια και είναι επικίνδυνες για την υγεία του παπαγάλου.
Βιταμίνες, ειδικά εκείνη την κίτρινη που πουλάνε επίσης σε διάφανα σακουλάκια, δεν χρειάζονται. Μόνο κακό θα κάνουν στο πουλάκι.
Μια καλή συσκευασμένη τροφή, λαχανικά και φρούτα και σφιχτοβρασμενο αυγό που θα του δίνετε κάθε τόσο είναι αρκετά. Το μόνο που χρειάζεται να πάρετε πέρα από την τροφή, είναι ένα σουπιοκοκκαλο που θα υπάρχει πάντοτε μέσα στο κλουβί. Σε εκείνο θα φτιάχνει το ράμφος του και από εκείνο θα αντλεί το απαραίτητο ασβέστιο. Σουπιοκοκκαλο και όχι τις λεύκες πετρουλες που πουλάνε για το ράμφος.
Με το καλό να δεχτείτε τον νέο σας φίλο!
 
Να συμπληρώσω μόνο τις διαστάσεις του κλουβιού, επειδή λείπουν από το θέμα.

Εξωτερικές διαστάσεις: 54 x 46 x 101 cm (Π x Υ x Β)
Εσωτερικές διαστάσεις: 47 x 36 x 98 cm (Π x Υ x Β)
Μπροστινή πόρτα: 33 x 31 cm
 
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;το μπάτζετ μού μέγιστο στα 65 ευρώ. Ειδα τώρα και ένα
Hagen Vision Model M. Τι λέτε;
 
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;το μπάτζετ μού μέγιστο στα 65 ευρώ. Ειδα τώρα και ένα
Hagen Vision Model M. Τι λέτε;
http://www.birdmarket.gr/kloubia-pouliwn/kloybia-papagalvn/Κλουβι- Παπαγαλου- Ροκο
Εγώ θα πρότεινα κάτι τετοιο σε σχήμα και μέγεθος, που να ανοίγει από πάνω σε περίπτωση που θέλετε να βγάζετε τον παπαγάλο έξω. Βέβαια με μικρότερο διακενο. Αν κατάλαβα καλά από τη φωτογραφία στο συγκεκριμένο κλουβί το διακενο είναι μεγάλο.
 
Είναι αρκετα καλο αυτο το κλουβι!
Βεβαια αν μπορουσες να παρεις το Μ02 θα ηταν ακομα καλυτερο!

Μπορεις να το δεις στη παρουσιαση της @Eleni pepper https://community.petbirds.gr/threads/Το-νεο-κλουβι-του-πεπερ-παροτλετ.29128/
για παροτλετ προτίνω και εγώ το Μ02. Είναι πιο ψηλό από το Μ01 και καταλληλότερο για παπαγάλο
 
Ωραία κλουβί βρήκαμε. Τροφή; Παιχνίδια κάτι άλλο εκτος απο σουπιοκοκαλο που θα πρέπει να έχω; Και αν ξέρετε κάποιον που να έχει διαθέσιμο κάποιον ήρεμο μικρούλι. Δεν θέλω να πάρω από pet shop γιατί θα είναι αγριεμένα. Μιλησα με δύο παιδιά από αγγελίες οι οποίοι λένε ότι τα έχουν μεγαλώσει ταιζοντας τα με σύριγγα.Αλλα δεν ξέρουν τρόπο να μου τα στείλουν Ρόδο θα ρωτήσουν και θα μου πουν. Ξερετε κάτι εσείς; Μπορει να μπει κλουβί ασυνόδευτος στο καράβι; Και αν μπει θα την βγάλει καθαρή ή από τα καυσαέρια θα ψοφήσει πριν ακόμα το πάρω. Κριμα στο πουλάκι να ταλαιπωρηθεί.
 
Μπορει να μπει κλουβί ασυνόδευτος στο καράβι; Και αν μπει θα την βγάλει καθαρή ή από τα καυσαέρια θα ψοφήσει πριν ακόμα το πάρω. Κριμα στο πουλάκι να ταλαιπωρηθεί.
Καλησπέρα
Νομίζω το blue star είχε χώρο για κατοικίδια, αλλά πρέπει να ρωτήσεις.
 
Ναι αλλά μπορεί να στείλει κάποιος εκτροφεας ασυνόδευτο παπαγάλο;
 
Δεν το γνωρίζω αυτό, περίμενε να το δουν τα παιδιά που εκτρέφουν παπαγάλους και να σου απαντήσουν.
 
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;το μπάτζετ μού μέγιστο στα 65 ευρώ. Ειδα τώρα και ένα
Hagen Vision Model M. Τι λέτε;
Απο εξωτερικο εχει πολλα μεταφορικα, ειδες ποσο χρεωνουνε;
 
Το ξερω αλλα δεν εγραφε το σαιτ νομιζω κ την εχουνε πατησει πολλοι στα μεταφορικα
 
Δεν στελνει το ευρωπαικο μονο το Ελληνικο
Εγώ έχω βάλει στο καλάθι ένα κλουβί εικονικά και μετά ζητάει χώρα για να υπολογίσει έξοδα αποστολής και μου βγάζει9,99.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Με το καλό να αποκτήσετε το νέο σας φίλο. Μπράβο σου που έψαξες να βρεις πληροφορίες και ενημερώθηκες προτού τον αποκτήσετε. Ξεκίνησες την διαδικασία απόκτησης κατοικιδίου με το σωστότερο τρόπο. Στα περισσότερα από τα ερωτήματά σου έχεις ήδη τις κατάλληλες απαντήσεις από τα υπόλοιπα μέλη. Εγώ θα σταθώ σε κάποια συγκεκριμένα σημεία. Το πιο βασικό. Επειδή ανέφερες ότι έχεις έναν μικρό 3 χρόνων -να σου ζήσει κιόλας- θα ήθελα σου πω πως θα πρέπει να είσαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στις επαφές του παιδιού με το πουλάκι καθώς όσο ήρεμο και να είναι δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να γίνει επιθετικό αν ενοχληθεί. Και μη σε ξεγελάει το μέγεθος έχουν αρκετά δυνατό δάγκωμα. Δεν στο λέω για να σε τρομάξω ή για να σε αποτρέψω αλλά για να σε βοηθήσω να αποφύγεις άβολες καταστάσεις.Άλλωστε είμαι φανατικός υποστηρικτής της άποψης ότι τα παιδιά πρέπει να μεγαλώνουν με την συντροφιά κατοικιδίων, αρκεί βέβαια να έχουν υπεύθυνους γονείς. Η κόρη μου από 2 χρονών έρχεται σε επαφή με τα πάροτλετ που έχω, με την ανάλογη επιτήρηση και τους ανάλογους κανόνες πάντα. Στο θέμα του κλουβιού έχε υπόψη σου ότι ναι μεν αρέσει στους παπαγάλους να σκαρφαλώνουν αλλά τους αρέσει, και πρέπει, να πετάνε για να γυμνάζονται. Οπότε χρειάζεσαι ένα κλουβί και με σχετικό μήκος όχι μόνο ύψος. Τροφή θα ζητάς μείγμα σπόρων για μεσαίους παπαγάλους (κοκατίλ,lovebirds,ροζέλλες) και αν μπορείς βρες μείγμα χωρίς ηλιόσπορο (παχαίνει). Και πάντα συσκευασμένη και επώνυμη, όπως σου ανέφεραν και παραπάνω. Για το θέμα της μεταφοράς δεν γνωρίζω κάποιο τρόπο και το θεωρώ ιδιαίτερα ριψοκίνδυνο να ταξιδέψει το πουλάκι σαν ασυνόδευτο με το πλοίο. Ο χώρος για τα ασυνόδευτα στα περισσότερα πλοία είναι στο γκαράζ που είναι γεμάτο καυσαέρια και όπου αναπτύσονται υψηλές θερμοκρασίες κατά τη διάρκεια του ταξιδίου. Μια καλή λύση θα ήταν να έβρισκες κάποιον γνωστό που να δουλεύει σε κάποιο πλοίο ή απλά κάνει το ταξίδι Πειραιάς-Ρόδος και να το μετέφερε για λογαριασμό σου στο σαλόνι ή σε καμπίνα.
 
Και άγω από ζουπλας το πηρα το Μ02 δν είχα έξοδα αποστολής Κ ήρθε από το γερμανικό κιόλας κατάστημα Δλδη από έξω ..άρα σωστά @Vasia24 μου δν έχει έξοδα αν αγοράσεις ένα τέτοιο κλουβί είναι αυτό που λες νομίζω πάνω από 60 !
 
Back
Top