Γενικά Ποιές οι τιμές για ένα μικρό ηλικιακά ήμερο lovebird ή parrotlet;

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Μία από τις παλαιότερες επιθυμίες μου ή έστω αποθυμένο είναι η αγορά κάποιου μικρού παπαγαλου.
Αφού διάβασα αρκετά κατέληξα στην άποψη ότι ένα lovebird ή ένα parrorlet θα είναι μια ιδανική επιλογή.
Γνωρίζω τις βασικές απαιτησεις τους και της συνθήκες διαβίωσής τους.
Ποιές είναι οι τιμές για ένα μικρό ηλικιακά και ήμερο πτηνό του κάθε είδους;
Σε ποιο αρκούν 2-3 ώρες ενασχόλησης μαζί του;
 
Αλέξανδρε εγώ αγόρασα τα δικά μου 150 ευρώ το ένα (μωρά-ταϊσμένα στο χέρι). Όσο για τις 2-3 ώρες που μπορείς ν΄ασχοληθείς μ΄ένα πουλάκι τις βρίσκω υπέρ αρκετές, αρκεί όλες τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας να μην βρίσκεται εντελώς μόνο (τα ήμερα πουλιά έχουν την ανάγκη ανθρώπινης παρουσίας στον χώρο).
 
Η Σίσσυ όπως ξέρεις έχει parrotlets και οι τιμές που σου έγραψε αφορούν αυτά.
Τα lovebirds τα βρίσκεις σε χαμηλότερες τιμές από 60 ευρώ έως 80, κάπου εκεί.

:)Ας μη γελιόμαστε... Και πάροτλετς βρίσκεις αρκετά έως πολύ φτηνότερα... (άλλο αν εγώ έχω😛''αδυναμία'' και εμπιστοσύνη στον Νίκο 😉 )
 
Πιστεύω 150 ευρώ είναι πάρα πολλά.
Βέβαια, η φύση των parrotlet με γοητεύει περισσότερο αλλά ένα από τα pet shop που εμπιστεύομαι συνεργάζεται με εκτροφέα lovebird, τα οποία τα'ι'σμενα στο χερι διατίθενται στα 60€.
Ποιες είναι οι χαμηλότερες τιμές για parrotlet;
 
Αν και με παραξενεύει η τιμή για το είδος του πουλιού, γιατί πιστεύω πως έχουν παραπάνω, αν είναι όμως εντάξει ο άνθρωπος από το μαγαζί είναι μια πολύ καλή τιμή.
Εντάξει, δεν είναι και macaw!
 
επειδή ψάχνομαι αυτόν το καιρό για ένα ζευγάρι ξέρω πως τα άγρια πάνε 60 ευρώ και τα ήμερα ταισμένα στο χέρι απο 80 μέχρι και 100.
Υπάρχει διαφορά μεταξύ των 100 και 150€.
 
Για τα lovebird τι να ισχύει άραγε;
έχει κάποια άρθρα εδώ μέσα που μπορείς να διαβάσει για αυτά τα 2 είδη πιστεύω να το γνωρίζεις. όσο για τα lovebird δεν έχω καθόλου εμπειρεία αλλά όλο και κάποιος θα γνωρίζει κάτι.
 
Back
Top