Γενικά Ποιές οι τιμές για ένα μικρό ηλικιακά ήμερο lovebird ή parrotlet;

Καλημερα, τωρα ειδα το θεμα σου.
Για να τα παρουμε απο την αρχη.
Χρονο εχεις για ενα παπαγαλακι; Οταν θελεις να φευγεις τι θα κανεις με το φιλαρακι σου;

Εχεις διαβασει για τις εξτρα απαιτησεις τους σε σχεση με τα καναρινια;

Απο εκει και περα τα lovebirds και τα parrotlets εχουν μια σημαντικη διαφορα, τα πρωτα εχουν πιο δυνατη φωνη απο τα δευτερα 😛
Τωρα για τον χαρακτηρα τους ειναιτι θα σου τυχει.
Μπορει να ειναι φουλ χαδιαρικο σαν τον Pepper ή την Mango που σου εβαλε η @maria p (Μαρια σαγαπω 😛 )
Ή μπορει να μην θελει πολλα πολλα και να ειναι λιγο πιο στριμενο.
Βεβαια ολα εχουν να κανουν και με τον χρονο που εσυ διαθετεις αλλα φυσικα και απο τον χαρακτηρα του πουλιου.
Τα λοβακια συνηθως τα βρισκεις 50 με 60 ευρω και τα παρροτλετ 70 με 80 (μιλαμε παντα για τους βασικους χρωματισμους).
Συνηθως αν ειναι κανα pied κλπ ανεβαινουν οι τιμες (και στα 2).
Και... Επειδη αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει 😛 Τα λοβακια ειναι φουλ παιχνιδιαρικα, ειναι τρομεροι εξερευνητες, φυσικα θελουν παντα να ειναι κοντα σου, μου θυμιζουν λιγο το indian ringneck που ειχα σε οτι αφορα την συμπεριφορα τους και τον θαρραλεο χαρακτηρα τους. Ειδικα οταν κορδωνονται και περπατανε ετσι ή κανουν πανω κατω χαρουμενοι οταν τους μιλας ειναι... Παπαγαλοι.. Με τα ολα τους!
Εσυ το ακριβως ψαχνεις απο εναν παπαγαλο;
 
Χρονο εχεις για ενα παπαγαλακι;
Η νεολαία ακόμα και τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που έχει, δεν τον αξιοποιεί σωστά.
Επομένως, η ενασχόληση με κάποιο ζώο που είναι τόσο κοινωνικό δεν φαίνεται να φέρει τίποτα άλλο παρά μόνο θετικά αποτελέσματα.
Εξάλλου έχω ήδη αναφέρει ότι μια σχετικά χαλαρή ημέρα μπορώ να αφιερώσω 2-3 ώρες.
(Ότι και να κάνω πάντως αν είναι συνεργάσιμο μπορεί κάλλιστα να κάθεται ''επι μονίμου βάσεως'' πάνω μου.)

Τωρα για τον χαρακτηρα τους ειναιτι θα σου τυχει.
Μπορει να ειναι φουλ χαδιαρικο σαν τον Pepper ή την Mango που σου εβαλε η @maria p (Μαρια σαγαπω 😛
Ευελπιστώ ο χαρακτήρας του να μοιάζει με αυτό το παραδειγμάτων...
Τα λοβακια συνηθως τα βρισκεις 50 με 60 ευρω
Σε αυτή τη τιμή τα βρήκα και εγώ...
Εσυ το ακριβως ψαχνεις απο εναν παπαγαλο;
Ψάχνω το μοναδικότητα της φύσης των παπαγάλων ή έστω των παπαγαλοειδών.
Αναζητώ τη κοινωνικότητά τους και το ιδιαίτερο δέσιμο με τον ιδιοκτήτη τους...
Το μόνο που με ''πάγωσε'' σχετικά είναι το γεγονός ότι πολλοί κατηγορούν τους παπαγάλους ως φορείς σοβαρών ασθενειών. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάνω προληπτικά στο πτηνό κάποιες εξετάσεις;
 
Ποιοι ειναι αυτοι οι καποιοι;
Ποτε δεν ειχα θεμα με παπαγαλο και εχω απο πολυ μικρη!
Αν αγορασεις ενα υγιες πτηνο σε εμφανιση τοτε δεν εχεις κανενα θεμα.
Επισης για να εχεις αυτα που θελεις απο ενα παπαγαλο πρεπει να παρεις ενα μωρο που μετα απο καποια ηλικια το εχει παρει ο εκτροφεας και το εχει ταισει στο χερι :)
Απο εκει και περα θα εχεις το δεσιμο αρκει να δινεις και την ασχολια που πρεπει!
Οτι αφηνεις σε αφηνει που λενε.
 
Ποιοι ειναι αυτοι οι καποιοι;
Γνωστοί μας που αναφέρουν περιστατικά γνωστών τους οι οποίοι υποστηρίζουν ότι ασθένησαν από παπαγάλο...
Αν αγορασεις ενα υγιες πτηνο σε εμφανιση τοτε δεν εχεις κανενα θεμα.
Το θέμα είναι ότι αν αγοράσω, το πτηνό θα είναι σίγουρα μικρό ηλικιακά.
Επισης για να εχεις αυτα που θελεις απο ενα παπαγαλο πρεπει να παρεις ενα μωρο που μετα απο καποια ηλικια το εχει παρει ο εκτροφεας και το εχει ταισει στο χερι :)
Ένα pet shop με ποικιλία ζώων, τα οποία μάλιστα είναι αρκετά προσεγμένα συνεργάζεται με κάποιο εκτροφέα ο οποίος μεγαλώνει ορισμένα μικρά στο χέρι...
Εσύ, αν επιτρέπεται φυσικά, από ποιον εκτροφέα αγόρασες τα δικά σου και σε ποιες τιμές;
 
Δεν εχω ακουσει ποτε κανεναννα αρρωστηει απο παπαγαλο.
Ολα αυτα μου ακουγονται..φημες :)
Τους εκτροφεις που πηρα τα δικα μου τους βρηκα στο facebook , σε μια αποτις πολλες ομαδες.
Αν ομως καποια στιγμη θελω να ξαναπαρω τοτε θα παρω απο εδω.
Εγω ομως μενω Αθηνα :)
 
Αν ομως καποια στιγμη θελω να ξαναπαρω τοτε θα παρω απο εδω.
Έχεις κάποιο κριτήριο για την επιλογή σου αυτή;
Έχει τώρα διαθέσιμα μικρά(και αν ναι σε ποιες τιμές);:)
 
Έχεις κάποιο κριτήριο για την επιλογή σου αυτή;
Έχει τώρα διαθέσιμα μικρά(και αν ναι σε ποιες τιμές);:)
Ναι ηθελα να γραψω τον λογο και ξεχαστηκα γιατι εκανα κατι δουλειες εδω.
Εχει πολλες γνωσεις, ειναι διπλα μου παντα σε οτι απορια εχω και ας μην εχω παρει απο εκεινον κανενα απο τα 2πουλια μου και παντα χωρις ανταλλαγμα.
Επισης κανει παντα εξετασεις για ψυττακωση ή σαλμονελα στα πουλια του (αχ δεν θυμαμαι τι απο τα 2, μια γνωστη αρρωστια των παπαγαλων τελος παντων, ειναι σπανια βεβαια)
Φυσικα. Για να παινεψουμε και το παλικαρι μας εδω μεσα τον @kouklakis , ο οποιος εχει επισης αριστα πουλια (απο εκει πηρε η Ελενη τον Pepper), αλλα δεν ειναι Αθηνα.
 
Αν ομως καποια στιγμη θελω να ξαναπαρω τοτε θα παρω απο εδω.
Τον κ. Γιώργο τον εμπιστεύομαι και εγώ, είναι καλό άτομο και καλός εκτροφέας.
Φυσικά έχουμε και το μέλος μας, τον @kouklakis που εκτρέφει επίσης lovebirds και είναι εξαιρετικός εκτροφέας.
 
Εχει πολλες γνωσεις, ειναι διπλα μου παντα σε οτι απορια εχω και ας μην εχω παρει απο εκεινον κανενα απο τα 2πουλια μου και παντα χωρις ανταλλαγμα.
Επισης κανει παντα εξετασεις για ψυττακωση ή σαλμονελα στα πουλια του (αχ δεν θυμαμαι τι απο τα 2, μια γνωστη αρρωστια των παπαγαλων τελος παντων, ειναι σπανια βεβαια)
Αυτό τον καθιστά άξιο προκειμένου να αγοράσει κάποιος από αυτόν...
Φυσικα. Για να πεναιψουμε και το παλικαρι μας εδω μεσα τον @kouklakis , ο οποιος εχει επισης αριστα πουλια (απο εκει πηρε η Ελενη τον Pepper , αλλα δεν ειναι Αθηνα).
Είναι όντως αρκετά μακρυά...
Ο Pepper είναι parrotlet. Επομένως, το μέλος αυτό έχει και αυτού του είδους τα πτηνά...
Πως έφτασε όμως στα χέρια της Ελένης και αν επιτρέπεται ποια ήταν η τιμή αγοράς;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά τα parrotlet έχουν μία ιδιαίτερη θέση στη καρδιά μου και αν είναι μικρή η διαφορά στη τιμή τους σε σχέση με τα lovebird θα τα προτιμούσα...
Επιπλέον, αναζήτηση κάνω τόσο για εμένα όσο και για στενό συγγενικό μας πρόσωπο...
 
Ο Pepper είναι parrotlet. Επομένως, το μέλος αυτό έχει και αυτού του είδους τα πτηνά...
Πως έφτασε όμως στα χέρια της Ελένης και αν επιτρέπεται ποια ήταν η τιμή αγοράς;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά τα parrotlet έχουν μία ιδιαίτερη θέση στη καρδιά μου και αν είναι μικρή η διαφορά στη τιμή τους σε σχέση με τα lovebird θα τα προτιμούσα...
Επιπλέον, αναζήτηση κάνω τόσο για εμένα όσο και για στενό συγγενικό μας πρόσωπο...
Εχει lovebirds αλλα που και που εχει και λιγα μωρακια παρροτλετ :)
Η Ελενη μενει στην Ευβοια οποτε συναντηθηκαν Χαλκιδα και πηρε το φιλαρακι της.
Η τιμη ηταν αυτη που σου εγραψα πιο πανω και φυσικα ειναι υπεροχος.
Αν θελεις παρροτλετ τοτε καλυτερα να κανεις λιγη υπομονη να μαζεψεις 20 30 ευρω εξτρα και να παρεις αυτο που θελεις :)
 
Η Ελενη μενει στην Ευβοια οποτε συναντηθηκαν Χαλκιδα και πηρε το φιλαρακι της
Το μέλος αυτό έρχεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα στη Χαλκίδα;
Η τιμη ηταν αυτη που σου εγραψα πιο πανω και φυσικα ειναι υπεροχος.
Αν θελεις παρροτλετ τοτε καλυτερα να κανεις λιγη υπομονη να μαζεψεις 20 30 ευρω εξτρα και να παρεις αυτο που θελεις :)
Έχεις απόλυτο δίκιο...
Έχει τώρα διαθέσιμα ή τουλάχιστον γνωρίζουμε πότε θα έχει;
 
Ναι, και μάλιστα αρκετά σοβαρά...
Χρονο εχεις για ενα παπαγαλακι; Οταν θελεις να φευγεις τι θα κανεις με το φιλαρακι σου;

Εχεις διαβασει για τις εξτρα απαιτησεις τους σε σχεση με τα καναρινια;
Αλέξανδρε μου δεν σε ρώτησα για να μου κάνεις κράτηση αλλά γιατί έχω τις ίδιες ερωτήσεις με την Ηλέκτρα.. Μην ξεχνάς είσαι 15. Δεν έχεις δικά σου χρήματα, δεν μπορείς να συντηρήσεις ένα τέτοιο ζωάκι μόνος σου, θα πρέπει να συμφωνήσουν οι γονείς και μην ξεχνάς πως μπροστά σου έχεις πολλά ακόμα να περάσεις και δεν θα ήταν ωραίο να αφήσεις το παπαγαλάκι στους γονείς και εσύ να κάνεις τη ζωή σου. Και τι εννοώ με αυτό. Είσαι 15 έχεις ακόμα πολύ διάβασμα, πανελλήνιες, ίσως να περάσεις σε μια άλλη πόλη μακριά απ το σπίτι σου για σπουδές, έχεις να πας φαντάρος και μετά μπορεί να βρεις την τύχη και στο εξωτερικό. Τα έχεις σκεφτεί όλα αυτά; Εγώ ένας λόγος που όλο λέω για παπαγαλάκι αλλά ακόμα δεν έχω πάρει είναι επειδή δε ξέρω στο άμεσο μέλλον που θα είμαι. Ψάχνομαι για δουλειά και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Και αν πάρω ένα ακόμα ζωάκι, ειδικά παπαγαλάκι που έχει απαιτήσεις και χρειάζεται να ασχολείσαι μαζί του, θα το φορτώσω στους δικούς μου, κάτι που δεν θέλω. Οπότε αυτό το όνειρο μου έχει πάρει παράταση και περιμένω την κατάλληλη στιγμή. Πότε θα είμαι σε θέση να πάρω ένα ακόμα ζωάκι και να το συντηρώ, φροντίζω εγώ και μόνο εγώ σε καθημερινή βάση. Όλα αυτά θα πρέπει να τα σκεφτείς και κυρίως να το συζητήσεις με τους γονείς σου. Μην ξεχνάς πως οι παπαγάλοι έχουν έντονη συναισθηματική και κοινωνική νοημοσύνη, οπότε αν το πάρεις, ασχολείσαι μόνο εσύ και αγαπήσει μόνο εσένα, όταν σε λίγα χρόνια φύγεις για σπουδές και το αφήσεις μπορεί αυτό να έχει πολύ κακές συνέπειες στην ψυχολογία του και να αρχίσει να αυτομαδιέται. Σκέψου τα όλα πριν το κάνεις... Να είσαι 100% σίγουρος και οι γονείς να συμφωνούν με αυτή σου την απόφαση και να είναι σε θέση να σε στηρίξουν είτε οικονομικά είτε σε καθημερινή βάση όσον αφορά την φροντίδα του. :)
 
Αλέξανδρε μου δεν σε ρώτησα για να μου κάνεις κράτηση
Χαριτολογώντας το είπα...
Δεν έχεις δικά σου χρήματα, δεν μπορείς να συντηρήσεις ένα τέτοιο ζωάκι μόνος σου, θα πρέπει να συμφωνήσουν οι γονείς και μην ξεχνάς πως μπροστά σου έχεις πολλά ακόμα να περάσεις και δεν θα ήταν ωραίο να αφήσεις το παπαγαλάκι στους γονείς και εσύ να κάνεις τη ζωή σου. Και τι εννοώ με αυτό...
Έχεις απόλυτο δίκιο.
Έχω, βέβαια, συνειδητοποιήσει τη σοβαρότητα την κατάστασης για την απόκτηση ενός τέτοιου κατοικίδιου...
Θα το ξανασκεφτώ.
 
Back
Top