Διατροφή Ποια αυγοτροφή να δίνω στα Κοκατίλ μου και σε τι συχνότητα;

Γιώργος.Χ.

PB New Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2018
Μηνύματα
11
Πόλη
Καβάλα
Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα αγόρασα 2 κοκατίλ και προβληματίζομαι για την διατροφή τους. Ποια αυγοτροφή να τους δώσω και σε τι συχνότητα: Ευχαριστώ.
 
Καλωσόρισες και να σου ζήσουν! Να μας κάνεις και παρουσίαση κάποια στιγμή.

Στoν δικό μου δίνω της Deli Nature* (με ικανοποιητική αποδοχή), αλλά, αν θες, ψάξε "αυγοτροφή" εδώ και θα δεις πολλές συνταγές για απλές σπιτικές αυγοτροφές.
Αν τρώνε πέλλετς, έχουν και αυτά σχετικά αυξημένη πρωτεϊνη.
Μπορείς να δίνεις εννοείται και σκέτο αυγό καλά βρασμένο (με ή χωρίς τσόφλι).

Μία φορά την εβδομάδα δίνω εγώ, αλλά στην πτερόρροια πιο συχνά.

* Deli Nature Large Eggfood Parakeets And Parrots
 
Τελευταία επεξεργασία:
καλησπέρα! Εγώ δεν δίνω καθόλου αυγοτροφή στα πουλιά. (κοκατίλ και καναρίνια)μόνο λίγο καλά βρασμένο αυγό με το τσόφλι, την περίοδο της πτερόρροιας στα καναρίνια.
προτιμώ να τους δίνω ποικιλία από λαχανικά, φρούτα και χορταρικά,τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα. Και στα κλουβιά, πάντα σουπιοκόκκαλο.
εδώ υπάρχει και ένας κατάλογος για να ξέρεις τι επιτρέπεται και τι όχι:
Ασφαλή και τοξικά φυτά και καρποί για τα πουλιά
 
Τα έβαλα βρασμένο αυγό με τσόφλι και ούτε που το πλησίασαν. Επίσης τα έβαλα και φρέσκο φρούτο (μήλο) και μπρόκολο και καρότο και πάλι τα ίδια.

Ευχαριστώ πολύ. Φωτογραφίες σύντομα
 
Τα έβαλα βρασμένο αυγό με τσόφλι και ούτε που το πλησίασαν. Επίσης τα έβαλα και φρέσκο φρούτο (μήλο) και μπρόκολο και καρότο και πάλι τα ίδια.
πρέπει να έχεις υπομονή...χτες πήρες τα πουλάκια. Ακόμα δεν έχουν εγκλιματιστεί στις νέες συνθήκες.
τα πήρες από πετ σοπ; Μπορεί να μην ξέρουν καν τι είναι αυτό που τους προσφέρεις.
εάν τα πήρες από εκτροφέα,ρώτα τον τι τα τάιζε.
και δεν χρειάζεται να τους τα δίνεις όλα μαζεμένα.ένα πραγματάκι κάθε φορά, μέχρι να μάθουν.
 
Back
Top