Ασθένειες Ποια βιταμίνη ή σταγόνες θα προτείνατε για το φτέρωμα κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παρουσιαζει καποιο προβλημα το πτερωμα του;
Ειναι σε πτερορροια;

Είναι κάτι σαν να τον ενοχλεί κ τα τραβάει..
Γενικά η καθημερινότητα του είναι όπως θα έπρεπε να είναι, διαβασα ότι παίζουν ρόλο οι ψυχολογικοί παράγοντες η οι διατροφικοί αλλά δεν ξέρω τι τον ενοχλεί πραγματικα. Τον έκανα μπάνιο σήμερα και δεν το έχει κάνει από τότε. Και γι'αυτό ρώτησα μήπως κάποια βιταμίνη τον ενισχύσει σε αυτό κ στα πούπουλα που έχει βγάλει ήδη.
 
Να ζητησουμε την βοηθεια των παιδιων που εκτρεφουν κοκατιλ @zack27 @vagelis76 γιατι μπορει η προσεγγιση στο προβλημα (αν οντως υπαρχει προβλημα) να μην ειναι απλα μια πολυβιταμινη.
 
Ναι τα τραβάει κ τα βγάζει.
Αν βγάζει τα φτερά η τα πούπουλα που είναι έτοιμα να πέσουν τότε είναι φυσιολογικό
.
Αν τα βγάζει πάλι ενώ δεν είναι έτοιμα να πέσουν τότε δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα...
Έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινότητα του;
Το πουλάκι είναι μόνο του;
 
Ναι τα τραβάει κ τα βγάζει.

Σε ποιο σημείο μαδάει τα φτερά του; Μπορούμε να δούμε φωτο; Αν όντως υπάρχει τέτοιο πρόβλημα μην χάνεις τον καιρό σου σε βιταμίνες και σταγόνες. Δεν θα κάνουν τίποτα. Η πρώτη κίνηση είναι να εξεταστεί απο ειδικό γιατρό για εξω/ενδοπαράσιτα. Αν αποκλειστούν τα παράσιτα και λοιποί ιατρικοί λόγοι, σειρά έχουν οι ψυχολογικοί. Αν μένει πολύ μόνο του είναι πιθανόν να το προέρχεται κι απο εκεί. Όσο το μάδημα φτερών είναι σε αρχικό στάδιο αντιμετωπίζεται πολύ ευκολότερα απο το να το αφήσεις για να δεις πως πάει. Αν καθιερωθεί η συνήθεια μετά δύσκολα κόβεται.
 
Καλημέρα, το πουλί έχει την ίδια φροντίδα όπως την είχε απλά λόγω του ότι έχω σπάσει το πόδι μου έχω μειώσει τις ώρες που είμαι δίπλα του. Αυτό φταίει λογικά που γίνεται όλο αυτό. Έκλεισα ραντεβού την Δευτέρα με τον γιατρό να δω τι γίνεται.
 
Καλημέρα, το πουλί έχει την ίδια φροντίδα όπως την είχε απλά λόγω του ότι *έχω σπάσει το πόδι μου **έχω μειώσει τις ώρες που είμαι δίπλα του. Αυτό φταίει λογικά που γίνεται όλο αυτό. Έκλεισα ραντεβού την Δευτέρα με τον ***γιατρό να δω τι γίνεται.
*Περαστικά! Κι εγώ παρομοίως 🙄
**Είναι δυνατόν-γίνεται να έχεις το κλουβί στο ίδιο δωμάτιο που βρίσκεσαι; Έτσι τουλάχιστον θα μπορεί να σε βλέπει-να του μιλάς και ίσως αλλάξει η ψυχολογία του...
***Αθήνα μένετε; θα πάτε σε κτηνίατρο ''ειδικό'' στα πουλιά;🙂 (μπορείς ν΄αναφέρεις το όνομα)
 
Περαστικά και σε εσένα ☹
Τον έχω δίπλα μου πλέον, όμως η θέση του δεν είναι εκεί. Έχει συνηθίσει την θέση του που είναι σε άλλο δωμάτιο.
Ναι Αθήνα μένω θα πάω σε πτηνιατρο στο Περιστέρι..στον κύριο Ακριβο Αχιλλέα. Έχω ξανά πάει για γενικό έλεγχο για τον Ρίκο και είναι πολύ καλός!
 
Σ΄ευχαριστώ!
Αυτόν θα σου συνιστούσα κι εγώ 😉 Ίσως τώρα που είναι αρχή και κυρίως γνωρίζεις την αιτία να το προλάβετε!
Το εύχομαι ολόψυχα!
Μπορείς αν θέλεις να κάνεις αξιολόγηση στον γιατρό. Αυτό βοηθά να επιλέξουν γιατρούς, κάτοχοι πουλιών που δεν γνωρίζουν κάποιους συγκεκριμένα:)
 
Δεν ξέρω σκέφτομαι πολλά που μπορεί να συμβαίνουν... Είτε από μοναξιά, αλλά γενικά είναι πολύ της καθαριότητας κ σκέφτομαι μήπως τον ενοχλεί η πούδρα του γιατί μερικές φορές όταν το κάνει αυτό δείχνει ότι έχει νεύρα. Τον έκανα μπάνιο χθες κ κάπως ηρέμησε αλλά συνεχίζει κ το κανει σε μικρότερο βαθμό βέβαια.. μακάρι να πάνε όλα καλά 🙂
Ναι είναι πολύ καλός γιατρός, την πρώτη φορά που πήγα με καθοδήγησε άψογα!
 
... Είτε από μοναξιά, αλλά γενικά είναι πολύ της καθαριότητας κ σκέφτομαι μήπως τον ενοχλεί η πούδρα του γιατί μερικές φορές *όταν το κάνει αυτό δείχνει ότι έχει νεύρα. **Τον έκανα μπάνιο χθες κ κάπως ηρέμησε αλλά συνεχίζει κ το κανει σε μικρότερο βαθμό βέβαια.. μακάρι να πάνε όλα καλά 🙂
*Όταν μαδιέται εννοείς, έτσι;... λογικό αφού δεν παίρνει αυτό που θέλει-έχει μάθει-ότι του λείπει
**Μόνο μαζί σου κάνει μπάνιο; Δεν δέχεται άλλον ή δεν υπάρχει κάποιος ικανός να τον διαχειριστεί;
Θέλω να πω, έχει κοινωνικοποίηση ή έχει μόνο εσένα... Η αλήθεια είναι πως (αν όχι όλους) τους περισσότερους παπαγάλους, τους εξυπηρετεί και δένονται μ΄ ένα άτομο και όταν συμβεί κάτι δεν μπορεί να τον αντικαταστήσει (στην ψυχή του πουλιού) άλλος 😞
 
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα το πρώτο που είπες. 🤔😕
Επίσης, το αμέσως επόμενο άτομο το οποίο κάπως μπορεί να εμπιστευτεί είναι ο αδερφός μου. Κάνει μπάνιο μαζι του αλλά θεωρώ πως έχει μάθει εμένα καλύτερα. Στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας μου είναι επιθετικός μπορώ να πω, κ σε εμένα κάποιες φορές θέλει να μου επιβληθεί αλλά δεν του περνάει οπότε δεν κάνει πολλά πολλά. Είναι ο χαρακτήρας του τέτοιος που πιστεύω ότι δεν θα δεχτεί παραπάνω άτομα. (Ίσως στο μέλλον να αλλάξει αυτό) παρόλα αυτά είμαι η θέα του όταν του δίνω λιχουδιές 😀 δεν ακούγεται η οχιά που κάνει συνήθως 😀
 
*Όταν μαδιέται εννοείς, έτσι;...λογικό αφού δεν παίρνει αυτό που θέλει-έχει μάθει-ότι του λείπει
Ανέφερες ως αιτία πως πρέπει να του λείπεις αυτό το διάστημα-άλλαξαν οι συνθήκες ζωής του
Ή και όχι μόνο (ορμονικά προβλήματα)
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα το πρώτο που είπες. 🤔😕
Ναι τα τραβάει κ τα βγάζει.
Σε ποιο σημείο μαδάει τα φτερά του?

Εννοώ ότι μαδιέται δηλ έχει πτεροφαγία - μαδάει τα φτερά του... Δυστυχώς είναι κάτι που γνώρισα
Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του)
 
Το θέμα είναι ότι δεν τρώει φτερά πτήσεις, αυτά μόνο τ καθαρίζει.. Τρώει τα πούπουλα πίσω από την αριστερή του φτερούγα. Κ δεν διακρίνεται εύκολα, πρέπει να τεντώσει τα φτερά του η να κάνει κάποια κίνηση ώστε να φανεί. Εκείνο το σημείο είναι που τα τραβάει
 
Το θέμα εστιάζεται στο ότι το παρατηρήσατε, πρόκειται για πτεροφαγία, λογικά είναι στην αρχή της και υπάρχει μια ''δικαιολογία''... (καλύτερα που δεν κόβει τα φτερά πτήσης, οπότε μπορεί να πετάει... Κάτι που θα το βοηθήσει στην ψυχολογία του).
Εύχομαι να το προλάβετε και όλα να εξελιχθούν ομαλά!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top