Γενικά Ποια είδη μικρόσωμων παπαγάλων μιλάνε;

VASSILIS25

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Κιλκίς
Καλησπέρα θα ήθελα να μου πεί καποιος τι ποικιλιες παπαγαλων μιλάνε από τους μικρόσωμους. Υπάρχουν εύκολες και δύσκολες ποικιλίες στο θέμα της εκπαίδευσης τους να μιλάνε; Από τιμές που κυμαίνονται συνήθως;
 
Απ' όσο ξέρω όλοι οι παπαγάλοι, από τον μικρότερο ως τον μεγαλύτερο, μπορουν να μιλήσουν... Τα μικρά μπάτζι, τα κοκατίλ και τα λοβμπιρντς δύσκολα μιλάνε.. Βασικά εξαρτάται από τον χαρακτήρα του πουλιού... Μπορεί ένα μπάτζι να μιλήσει αλλά ένας μακάο όχι... Αλλά ας σου πουν και οι υπόλοιποι...
 
... Τα μικρά μπάτζι, τα κοκατίλ και τα λοβμπιρντς δύσκολα μιλάνε...

τα μπατζι αν ειναι μικρα και ημερα μιλανε αρκετα ευκολα!
τα κοκατιλ εγω απο τα τρια αρσενικα που εδωσα και τα 3 εμαθαν να μιλανε...

τα Lovebirds νομιζω δεν μποριυν να μιλισουν, δενε χω δει ή ακουσει ποτε κανενα να μιλαει...


στα αλλα συμφωνω!
 
κ τα παροτλετς μιλανε αλλα ολα ειναι σχετικα εχουν ικανοτητα ομιλιας αλλα εξαρτατε απο την ηλικια κ το ποσο θα ασχολιθεις μαζι τους
 
Πιο ευκολα;

Πιο ευκολα ποια μιλάνε;Από θέμα εξημέρωσης ποια είναι πιο ευκολα στην εκπαιδευση; Μικρα δυσκολα να βρω τετοια εποχη; Τι μου προτεινεται να πάρω;
 
οι ποιο πολοι παπαγαλοι εχουν ικανοτητα ομηλιας αυτο εξαρτατε απο το ποσο θα ασχολιθεις μαζι του, την ηλικια του πουλιου κ αν ειναι ημερο.
κ ζακο μπορει να παρεις κ να μην σου μιλισει
 
Πιο ευκολα ποια μιλάνε;Από θέμα εξημέρωσης ποια είναι πιο ευκολα στην εκπαιδευση; Μικρα δυσκολα να βρω τετοια εποχη; Τι μου προτεινεται να πάρω;

Εσυ γιατι θελεις να παρεις παπαγαλο;
Το μοναδικο σου κριτιριο δηλ. ειναι να μιλαει;
γιατι αυτο κανεις δεν μπορει να σου το εγγυηθει!
 
παιδια εγω ειχα παλια ενα Lovebird που μιλουσε... Το ειχα βρει στο δρομο χτυπημενο και το πηρα.. ηταν τρομερα εξηκοιωμενο και μιλουσε... αλλα μετα απο ενα μηνα εσπασε το κλουβι και εφυγε...



μπορει να μη μιλανε ευκολα αλλα σιγουρα μιμουντε.. Δειτε και ενα σχετικο βιντεακι...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
η πρωτη μαρτυρια Lovebirds που μιλουσε!

αλλα... Μπορεις ναμας το περιγραψεις; Μηπως ηταν αλλο ειδος...υπαρχουν ειδοι που μοιαοζυν.. Πχ. Παροτλετ...
 
οχι ειχα masked Lovebird... Βασικα δεν μιλουσε οπως τα Budgie... Περιπου ομως μιλαει ενα 2χρωνο μωρο που δεν κταλαβαινεις και πολλα



δειτε το βιντεακι για να καταλαβετε, μεχρι αυτο το επιπεδο μπορουν να μιλισουν...
 
Πιο ευκολα ποια μιλάνε?Από θέμα εξημέρωσης ποια είναι πιο ευκολα στην εκπαιδευση; Μικρα δυσκολα να βρω τετοια εποχη; Τι μου προτεινεται να πάρω;
Ποτε δεν αγοραζεις εναν παπαγαλο με την προοπτικη οτι θα μιλησει. Και ζακο να παρεις που λεει ο λογος που φημιζεται για την ομιλια του μπορει και να μην σου μιλησει ποτε.
Δεν εξαρταται μονο απο εσενα αλλα και απο την θεληση του πουλιου!
 
oriste ena akomh

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.



συγνωμη εγινε ενα τεχνηκο λαθος...
 
Θεμη,τα Lovebird δεν ειναι διασημα για την ομιλια τους. Τωρα εαν ενα στα χιλια μπορει και μιλαει ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας!
Υπαρχουν περιπτωσεις που και Budgie μιλανε,cockatiel κλπ.
Καθως υπαρχουν επισεις περιπτωσεις που και ζακο δεν λενε ουτε μια λεξη!
 
Θεμη,τα Lovebird δεν ειναι διασημα για την ομιλια τους. Τωρα εαν ενα στα χιλια μπορει και μιλαει ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας!
Υπαρχουν περιπτωσεις που και Budgie μιλανε,cockatiel κλπ.
Καθως υπαρχουν επισεις περιπτωσεις που και ζακο δεν λενε ουτε μια λεξη!

αυτο προσπαθω να πω... Πως ειναι αναλογα με πολλα πραγματα...,. υπαρχουν παπαγαλοι που δεν ειναι φημησμενα για την ομιλια τους και να μπορεσουν κουτσα στραβα να μαθουν μια δυο συλαβες εστω σφυριχτα πως το λενε... ετσι μιλουσε το δικο μου... Τωρα αν θες να παρεις εναν παπγαλο δεν μπορεις να τον επιλεξεις μονο και μονο για να μιλαει...



δεν μπορεις ουτε να αποκλησεις κατι ουτε ομως να το θεωρησεις δεδομενο...
 
Και εγω δεν ειμαι υπερ στο οτι παιρνω παπαγαλο μονο και μονο για να μιλαει.
Απλα ο φιλος μας θελει κατι τετοιο, οκ, ειναι επιλογη του!
Εγω πραγματικα οσους, μα οσους ηξερα οτι ειχαν Lovebird, κανενας δεν μου ειχε πει οτι μιλανε... Και δε σου λεω ατομα που παιρνουν ενα πουλι και το εχουν διακοσμητικο στο μπαλκονι!
Αρα τι θα λεγαμε να προτιναμε για εναν ringneck; Ειναι μικρος στο μεγεθος, οσο περιπου ενα κοκατιλ και εχει παρα πολλες δυνατοτητες ομιλιας! (ναι, εχω κολλησει με αυτο το ειδος :) )
 
Back
Top