Γενικά Ποια είδη παραδείσιων αντέχουν έξω τον χειμώνα;

Πάρε μια ιδέα από αυτό το βίντεο για να δεις ποια είδη μπορείς να βάλεις μαζί. Από την εμπειρία μου τα Java παρολο το μέγεθος τους δεν είναι επιθετικά πουλια, σε αντίθεση με τα zebra που μπορεί να γίνουν πολύ άγρια αν είναι στριμωγμένα.
Το βασικότερο σε μια τέτοιου μεγέθους κλούβα είναι να μην βάλεις υπεράριθμα πουλια και να τους δώσεις κρυψώνες και μέρη στα οποία θα μπορούν να απομονωθούν και να νιώσουν ασφάλεια.
Έχω μόνιμα έξω καναρινια, Java και Star finches. Έχουν αντέξει μια χαρα τους χειμώνες αρκεί να είναι προστατευμενα από τον αέρα, όμως τα Star δειχνουν να επιρεαζονται λίγο περισσότερο από το κρύο. Θα σου πρότεινα για αρχή να αρκεστείς σε καναρινια, Java και zebra για να μην έχεις να αγχώνεσαι και για τις κρύες συνθήκες και όταν αποκτήσεις περισσότερη εμπειρία να πας και σε αλλά είδη.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Elenie πολύ καλή η ιδέα σου. Θέλω να ξεκινήσω χωρίς το άγχος να χάσω κάποιο πουλακι. Τα java τα καναρινια και τα ζερβακια είναι υπέροχα και πιστεύω θα αρκεστώ για αρχή. Ομως μετά από τον πρώτο χειμώνα εχω σκοπό να βάλω τα ποιο ''ομορφα'' τα owl finch και τα long tail finch τα gouldian ειναι πανέμορφα αλλα θέλω να έχω παραπάνω εμπειρία πριν κάνω κάποια αγορά λογο της τιμής τους. Κανουν γυρο στα 100€ και είναι πολύ εβεσθητα και δεν θέλω ούτε να σκοτώσω πουλακι ουτε να χάσω τα λεφτά μου. Όσο για την κλουβα ποσο μεγάλη μου προτείνετε να την κάνω; από χωρο εχουμε οσο θέλουμε σε χωριο ειμαι και εχω μια βεράντα 80 τετραγωνικά. Οποτε σκέφτομαι να το κάνω σε μια ελιά γυρο γύρο για να κάθονται στην ελια τα πουλάκια. Ένα πολύ σημαντικό θέμα είναι οι γάτες. Εδω εχουμε πολλα ποντίκια, όταν λέω πολλά εννοούμε ότι στο κοτετσι το βραδυ παλιά δεν έβλεπες χώμα παραμονο μαύρο απο τα ποντίκια. Την λύση την βρήκαμε και πήραμε γάτες. Εχουμε γυρο στης 6 γατούλες έξω είναι πολύ ωραίες γλυκούλης μας διοχνουν τα ποντίκια (έχει παλι αλλα οχι τόσα οσο παλιά) αλλα θα παραμονεύουν και θα ενοχλούν τα πουλιά. Πιστεύω ότι με ένα διπλό κοτετσοπλεγμα δεν θα περνάνε τα νύχια τους οποτε πιστευω θα καταλάβουν ότι τα πουλιά αυτά δεν είναι για τροφή και θα βαρεθούν να παραμονεύουν. Ελπίζω μα ισχυει θα ήθελα βέβαια να ακούσω και την γνώμη σας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elenie
Αν δεν έχεις περιορισμό χώρου, η δίκη μου άποψη είναι να το κανείς όσο μεγάλο μπορείς να διαχειριστείς και να διαθέσεις φυσικά. Αν το κάνεις γύρω απ την ελιά πώς θα κλείσεις την οροφή; Θα αφήσεις τρύπα ή θα συμπεριλάβεις όλη την ελιά μέσα; Ποσό ψηλή είναι;
Θα πρέπει να φροντίσεις να έχεις κάποιον κλειστό χώρο μέσα στην κλούβα για να προστατεύονται τα πουλια από τις καιρικές συνθήκες. Εγώ έχω κάνει ένα σημείο σε σχήμα Π στην μια άκρη όπου είναι κλειστό από τρεις πλευρές και την οροφή και όπου έχω βάλει τις κουρνιες.
Οι γάτες δε με ανησυχούν τόσο όσο τα ποντίκια. Είναι πολύ επικίνδυνα για μια εξωτερική κλούβα και μπορούν να σκάψουν το χώμα, να βρεθούν μέσα και να κάνουν μεγάλη ζημιά. Για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να σκάψεις και να ρίξεις τσιμέντο περιμετρικά σε βάθος 30 πόντων τουλάχιστον. Για μεγαλύτερη ασφάλεια, αν και έρχεται πιο ακριβά μπορείς να επενδύσεις τον πατο της κλούβας με το ίδιο κουνελοσυρμα που θα βάλεις και περιμετρικά. Έτσι δε θα υπάρχει καμία πρόσβαση σε ποντίκια. Όσον αφορά τις γάτες, αν ο βρόγχος από το κουνελοσυρμα είναι μικρός, και δεν χωράει μέσα πόδι, στην αρχή θα θελήσουν να σκαρφαλώσουν, αλλά δε θα μπορούν να κάνουν κάτι περισσότερο. Με τον καιρό θα το συνηθίσουν και θα βαρεθούν. Φρόντισε περισσότερο για τα ποντίκια παρα για τις γάτες,
 
@Elenie θα βάλω περιμετρικά κοτετσοσυρμα για να μην περμανε τα ποντίκια. Γυρο γύρο θα είναι ποιο ψηλο από την ελιά ώστε να προστατεύοντε από την βροχή. Η Ελια από τα πουλιά δεν θα την αφήσουν να ψηλώση άλλο και δεν θα έχει πρόβλημα να περασει από μέσα. Απο πάνω θα βάλω ένα πλαστικό που δεν περνάει η βροχή και περνάει το φως να λιαζοντε και να περνούν φως από τον ήλιο. Θα βάλω για αρχή java, παραδεισακια και καναρινια και θα τα πάνε πιστευω καλα θα δω της αστοχίες που θα κάνω πριν βάλω τα ποιο εβεσθητα πουλια. Τα σκυλιά γαβγίζουν συνέχεια πολλές φορές την νύχτα περνάνε απέξω σκυλιά και τα δικά μας τους γαβγίζουν να φύγουν οποτε μπορει να έχουν πρόβλημα και με αυτό. Για όταν έχει πολύ αέρα θα κανω για αρχή στο εσωτερικό κομμάτι της κλπυβας εκει που δεν περνάει αέρας να περνάνε τα πουλάκια χωρίς μα βάλω εγώ νάιλον γυρο γύρο. Εάν δεν μπαίνουν μέσα θα βάλω το νάιλον να μην αρρωστήσουν απτο κρυο. Η άλλη μου ερώτηση είναι τι τροφές θα τους βάζω για να είναι υγείες και να μην έχουν προβλήματα;
 
Καλημέρα. Ίσως θα ήταν καλύτερα να κάνεις ξεχωριστά κλουβιά για το κάθε είδος επειδή έχουν διαφορετική διατροφη. Στόχος μας πάντα είναι να έχουν τα απαραίτητα για να ζουν όμορφα.
Ένας καλός συνδιασμος είναι ζεμπρακια με gouldian αλλά τα gouldian δεν αντέχουν το πολύ κρύο.
 
@Ariadnh ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον αλλά προσπαθώ και θέλω να τα βάλω εξω να ζουν ομορφα. Θα καλύψω της διατροφικές τους ανάγκες ώστε να είναι Χαρούμενα. Δεν γινετε να κάνω πολλά κλουβιά γιατι δεν θα μου αρέσει και επςισης τα πουλιά που θα βάλω είναι της ίδιας περίπου νοοτροπίας και δεν θα έχω μεγάλο πρόβλημα με τις τροφές
 
@Ariadnh τα καναρινια δεν είναι από την ίδια χώρα αλλα δεν θυμαμαι ποιο μου το ειχε πει εδώ στο φορουμ μου ειχε πει κάποιος ότι στην Αυστραλία νομίζω κάνουν εκτροφες και τα έχουν μαζί και ήταν έκπληκτη που τους δίνουμε διαφορετικές τροφές από τα καναρινια και που δεν τα βάζουμε μαζί οποτε ναι και με τα καναρινια έχουν περίπου της ίδιες διατροφικές συνήθειες
 
@Iasonaskor Τα καναρίνια δεν έχουν σχέση διατροφικά με τα παραδείσια. Οπότε ξεχνάμε τα καναρίνια.Αυτό που θα προτείνω για δεύτερη φορά είναι να βάλεις πουλια από μια χωρα. Αυστραλιανα ειδη σπινων έχουν ίδιες διατροφικες συνηθειες, παρόμοιο μέγεθος και ειρηνικά πουλια. Τον χειμώνα σε κλειστό χώρο και θα είναι μια χαρά.
 
Παιδια πραγματικά εχω μπερδευτεί δεν ξέρω ποιον να ακούσω και ποιον οχι! Ο ένας μου λέει ότι τα java κάνουν και ο άλλος όχι το ίδιο και με τα καναρινια! Δεν ξέρω τι να κάνω. Εγω μπορώ και να βαλω και να μην βαλω τα καναρινια και το ίδιο και με τα java. Πραγματικά εχω μπερδευτεί τελικά τα java κάνουν; Και τα καναρινια τελικά κανουν; με μπερδέψατε
 
Ο καθένας λέει την γνώμη του και αυτό που θεωρεί σωστό, κάνεις μας δεν είναι ειδικός, εγώ θεωρώ ότι καναρίνια με παραδείσια καλό είναι να μην βάλεις, έχουν εντελώς διαφορετικες συνήθειες, συμφωνώ και με @PanagiotisAgrinio ότι καλό είναι να βάλεις πουλιά της ίδιας χώρας για παράδειγμα κάποια παραδείσια με Μπάτζι, διαφωνώ με το ότι λερώνουν πάρα πολύ επειδή είχα στο παρελθόν ζευρακια και τώρα Μπάτζι θεωρώ ότι τα πρώτα σκορπάνε παντού τροφή και λερώνουν, αλλά εφόσον τα έχεις εξωτερικά αυτό δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί καθως και τα σποράκια που θα πέφτουν κάτω θα είναι μέσα στην κλούβα οπότε έτσι και αλλιώς θα τρώγονται
 
Χωρίς να θέλω να γίνω φορτική ή να επιβάλλω τη γνώμη μου, και πάντα μιλώντας από εμπειρία και πράγματα που μου έχουν πει άτομα που κρατανε αυτά τα δυο είδη μαζί σε μεγάλες κλούβες. Η διατροφή δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, ειδικά αν θέλεις να ασχοληθείς και να παρέχεις όλους τους σπόρους που χρειάζονται. Περισσότερο ανησυχούν για το μέγεθος της κλούβας ώστε να μπορέσουν να συνυπάρξουν, παρα για τους σπόρους τους. Για παράδειγμα τα Java τρέφονται και εκτιμούν περισσότερο την τροφή για τα παπαγαλάκια ανακατεμένη ένα προς τρία περίπου με τροφή καναρινιών. Τουλάχιστον αυτά που έχω και διατηρώ εγώ εδώ και χρόνια. Τα καναρινια επίσης τρώνε millet με ευχαρίστηση. Μπορείτε αν θέλετε να διαβάσετε κάποιους συνδέσμους που θα παραθέσω από ξένα site. Δεν είναι τόσο ακατόρθωτο και απαγορευτικό όσο το θεωρούμε μερικοί. Κάποιοι συμβουλεύουν αν υπάρχουν αυτά τα δυο είδη ένα στανταρντ μια εξωτικών ή για παπαγαλάκια και μείγμα καναρινοσπορου. Φυσικά βέβαια θα πρέπει να συμπληρώνουμε με λαχανικά, αυγοτροφη και έξτρα θρεπτικού σπόρους. Φυσικά ο καθένας θα κάνει αυτό που νομίζει σωστό για τα πουλια του, όμως καλό είναι να μην απορρίπτουμε ιδέες απλά επειδή δεν το έχουμε συνηθίσει.




Και για να συμπληρώσω. Όλα αυτά προϋποθέτουν πως ο ιδιοκτήτης θα ασχοληθεί και θα φροντίσει να παρέχει όλα όσα χρειάζονται τα πουλια και αυτό απαιτεί δουλειά. Αν θελουμε απλά να κρατάμε πουλια και να δίνουμε ένα στανταρντ μείγμα του εμπορίου χωρίς να ασχοληθούμε παραπάνω, τότε ναι καλό θα ήταν να κρατήσουμε τα είδη ξεχωριστά όπως είπαν και παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Iasonaskor Όπως είχε πει ο @Γιαννης17 εξαρχής, τα καναρίνια έχουν άλλες διατροφικες συνηθειες. Εγώ λέω την γνώμη μου και εκ πείρας σου λέω ότι στο κρύο αντέχουν ζεμπρα, bengalese, και Java. Όμως τα Java εγώ τα φοβάμαι να τα βάλω με τα μικρότερα είδη. Δεν έχω εμπειρία με java αλλα αυτό έχω ακούσει.Εξαλλου τα Java είναι από Ινδονησία κ Ιάβα κ όχι Αυστραλία οπότε άλλος ένας λόγος να μην τα βάλεις. Εγώ αν είχα κλούβα θα έβαζα zebra, bengalese(από άλλη χώρα αλλά όσο τα είχα μαζί δεν προέκυψε θέμα δίπλα δίπλα κοιμόντουσαν) gouldian κ star.
 
@PanagiotisAgrinio
@Elenie
@meniam
Εγω παιδια για αρχή θέλω να βαλω κάτι εύκολο ώστε να αποκτήσω εμπειρία και να δω της αστοχίες του κλουβιού και μετά να βαλω τα ποιο εβεσθητα star gouldian κτλπ όσο για τα budgie επειδή είναι μεγαλύτερα πτηνά η κουτσουλιά τους είναι ποιο μεγάλη και αυτο σημαίνει ότι τεωνε ποιο πολύ τροφη από τα άλλα και ότι είναι ποιο μεγάλα πουλια. Για εμένα είναι προτιμότερο να βαλω καναρινια ζεμπρα, java και τα society λογο στο ότι είναι τα ποιο ''εύκολα'' στο να μην χάσω κάποιο πουλάκι εγω θα κάνω δοκιμή με τα καναρινια λογο του θα γίνει μια μεγάλη κλουβα και θα υπάρχει μέρος να κρυφτούν και τα δυο είδει εάν υπάρξει καυγάς. Ενώ με τα budgie είναι ποιο δυνατά πουλια και αν υπάρξει καυγάς φοβάμαι για τα χειρότερα. Και επεισης η ερώτηση μου είναι αν τον χειμώνα πρέπει να κάνουν μπάνιο;
 
Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνουμε τις απόψεις μας γενικά. Θα ήταν χρησιμότερο να μιλήσουμε για τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ κλούβα.

μου έχουν πει άτομα που κρατανε αυτά τα δυο είδη μαζί σε μεγάλες κλούβες...
Περισσότερο ανησυχούν για το μέγεθος της κλούβας...
Ελένη, μέχρι στιγμής ξέρουμε μόνο ότι ο Ιάσονας θέλει να κάνει μία κλούβα με πολλά πουλιά και μια ελιά μέσα και έχει διαθέσιμο χώρο 80 τετραγωνικά. Είναι πολύ γενικό αυτό. Εκτός αν έχουν αναφερθεί κάπου οι ακριβείς διαστάσεις της κλούβας και το έχασα. Αν δεν γνωρίζουμε ποιο ακριβώς θα είναι το μέγεθος της κλούβας, θα μιλάμε μόνο θεωρητικά και αυτό έχει εξαντληθεί ήδη.
 
Back
Top