Γενικά Ποια είναι η ηλικία και το φύλο αυτής της καρδερίνας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 11panos04
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

11panos04

Banned
Εγγραφή
26 Αυγ 2008
Μηνύματα
83
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μηπως μπορειτε-αν μπορειτε-να κανετε μια προχειρη εκτιμηση αυτης της καρδερινας;Επισης αν μπορειτε μια αναγνωριση του φυλου του(εγω το χω για αρσενικο, εχει κ μαυρους ωμους).Ανεβαζω φωτογραφιες. Σε μια το παιζει κ πεθαμενο
 

Συνημμένα

  • DSC00775.webp
    DSC00775.webp
    10 KB · Προβολές: 277
  • DSC00776.webp
    DSC00776.webp
    9,7 KB · Προβολές: 250
  • DSC00777.webp
    DSC00777.webp
    15,4 KB · Προβολές: 435
Εάν και οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε αρκετά θα έλεγα ότι είναι θηλυκό.
Πρέπει να βγάλεις μια προφίλ και μια το πλατάρι ανοιχτό.

Επίσης την ηλικία δεν μπορεί κανείς να στην πεί.
Για να ξέρουμε την ηλικία σε ένα πουλί πρέπει να φοράει δαχτυλίδι. (2,5)
Το συγκεκριμένο απο τι βλέπω δεν έχει, άρα αγνώστο η ηλικία του και η προελευσή.
 
συμφωνώ με τον Μπάμπη ότι το πουλί είναι μάλλον θηλυκό.
τα αγρια φορούν συνήθως 2,5 με 2,7 δακτυλίδι.
αν το πουλί είναι γεννημένο σε κλουβί και δεν έχεις κοψει ποτέ τα νύχια υπολογίζω ότι είναι περίπου στο 2 χρόνο της ζωή της
 
Ο πετ-σοπας μου ειπε οτι ειναι πουλι του Ιουνιου. Ρωτησα γιατι με ενδιαφερει για καρδερινοκαναρα
 
Η μασκα μοιαζει θηλυκου αλλα μπορει λογω πτεροροοιας να μην εχει ολοκληρωθει ακομα. εγω νομιζω οτι ειναι αρσενικο😎
 
Gia na blepo to fylo, den einai arketa kala i fotografies.

Ala to pouli kata tin gnomi mou einai apo Junio fetos. Etsi fenounte ta nixia kai afto tairiasei me tin pteroria. Kai kati alo fenete akoma, den exei daxtilidi, simenei einai piasmeno pouli.
 
Οσογια τις φωτογραφιες,θα βγαλω αλλες στα συγκεκριμενα σημεια. Για το αν ειναι πιασμενο, δεν τον ρωτησα κ δεν το ψαξα.Απλα αγορασα μια καρδερινα.That's all!
 
Επισης αν μπορειτε μια αναγνωριση του φυλου του

Εγώ λέω ότι είναι θηλυκό. Έχει ξεθωριασμένο χρώμα, η μάσκα καλύπτει μέχρι την μέση κι όχι όλο το μάτι. Στο μαύρο τμήμα του κεφαλιού της έχει άσπρα φτεράκια αλλά μια καθαρότερη φωτογραφία θα βοηθούσε περισσότερο (βγάλε και τις φτερούγες):)
 
Για θηλυκό το βλέπω,
πάντα με μια επιφύλαξη, λόγω της λάθος (για την αναγνώριση του φύλου), γωνίας λήψης της φωτογραφίας.
Αφού όμως είναι "πιασμένο", ξέχασε κάθε σκέψη για ζευγάρωμα με καρδερίνα ή καναρίνι, επέστρεψε το πίσω.
 
Για το αν ειναι πιασμενο, δεν τον ρωτησα κ δεν το ψαξα.Απλα αγορασα μια καρδερινα.That's all!

Distixos "That's not all". Gia na ftanei afti i Karderina sto Pet-Shop, idi xasane 2 ali tin zoi. Kai tora pou tin pires O Pet-Shop tha fernei ala, giati to ide einai kala toulia afto me tis piasmenes. Kali tixi me tin Karderina sou.
 
Αγαπητε φιλε Κωστα, το χω ηδη διαβασει πολλακις το ποστ κ αλλα.Απλα επειδη αλλα χαρακτηριστικα το δικαιολογουν ως αρσενικο κ αλλα ως θηλυκο, ηθελα κ την πολυπειρο γνωση σας. Να κ καποιες αλλες φωτο:
 

Συνημμένα

  • DSC00778.webp
    DSC00778.webp
    4,3 KB · Προβολές: 168
  • DSC00779.webp
    DSC00779.webp
    5,1 KB · Προβολές: 183
  • DSC00780.webp
    DSC00780.webp
    5,2 KB · Προβολές: 171
Πάνο έχεις μια πολύ όμορφη θηλυκή καρδερίνα, να την χαίρεσαι :) (το κλουβί θέλει καθάρισμα)
 
Είναι φετινό θηλυκό, από τις πρώτες γέννες.
& μάλλον καλής "σειράς".
Υποθέτω σε μπερδεύει το ελαφρώς αμφισβητούμενο πλατάρι.
Αν το πουλί είναι από τις πρώτες γέννες, θα έπρεπε να είχε καθαρίσει-μαυρίσει έστω & καθυστερημένα.
Δεν βοηθάει η ανάλυση στη μεγένθυση,
αλλά μου φαίνεται ότι ίσως έχει & κάποιες γκρι τρίχες στο μουστάκι.
Αν συμβαίνει & αυτό τότε ψάχνε για. Γαμπρό!
 
Φιλε Ανδρεα, τη Δευτερα το απογευμα θα το παω σουμπιτο πισω(κ ο ιδιος ο πετ-σοπας μου πε να το επιστρεψω αν δε μου ''κανει''), εξαλλου του πα αρσενικο, να κελαηδα κ το προοριζω για καρδερινοκαναρα.Αυτο,ωραιο πουλακι-δε θα λεγα το αντιθετο για οποιοδηποτε πουλακι-αλλα τρεις μερες το χω τωρα, ησυχο σε μια γωνια, δε φωναζει, δε λαλαει.Ασε που φοβαμαι μηπως μου ψοφησει κ το χω βαρος στη συνειδηση μου. Να φανταστεις, ενα αλλο μικρο που εχω, δεν εχει κανει ακομα μασκα, χαλα ηδη τον κοσμο.Απο κατω στο δρομο κ το ακουω που ναι στην ταρατσα.Ισως να ναι κ στη ψυχολογια του πουλιου. Τι να πω...
Φιλε Smokie,το Σαββατο τοο πρωι καθαρισα το κλουβι του κ η φωτο τραβηχτηκε Κυριακη πρωι,Ως φαινεται, δεν υπαρχουν μονο ακαταστατοι ανθρωποι, αλλα κ πουλια:D
Φιλε Χαρη, εχω ηδη, σε μικρο σχετικα χωρο, κλουβια με 2 θηλυκα καναρινια, δυο αρσενικα, δυο καρδερινια, δυο Lovebirds κ δυο Budgerigars. Για το λιγο χωρο, χρονο κ χρημα το να το επιστρεψω κ να μου δωσει αλλο ειναι πιο ευκολο απ το να αγορασω κ αλλο. Σ ευχαριστω παντως για την προτασησου. Μεχρι τωρα μου τυχε ενα ζευγαρι καρδερινες κ εκεινο επεσε θυμα καποιου τετραποδου αρπακτικου, μαζι με αλλα ζευγαρακια αγριων πουλιων. Εκτοτε κωλυομαι να βαζω σε ζευγαρια καρδερινες(κατι σαν τραυματικο σοκ).


Υ. Γ.Χαρη κ εμενα το μαυρο πλαταρι με μπερδεψε. Κ ο πετ-σοπας στο μονο σημεειο που στηριχθηκε οτι ειναι αρσενικο ηταν το πλαταρι του. Επτα σημεια να συμπερανει τι φυλου ειναι κ πετυχε το πλαταρι;

Σας ευχαριστω!
 
Ζητω συγνωμη για τη θολωτητα των φωτογραφιων, αλλα τις τραβαω με κινητο, γιατι δεν εχω ψηφιακη. Μπορειτε να μου πειτε αν αυτο το πουλι ειναι αρσενικο κ μια προσεγγιση της ηλικιας του;
 

Συνημμένα

  • DSC00783.webp
    DSC00783.webp
    5,7 KB · Προβολές: 137
  • DSC00785.webp
    DSC00785.webp
    7,1 KB · Προβολές: 131
  • DSC00786.webp
    DSC00786.webp
    5,7 KB · Προβολές: 146
  • DSC00787.webp
    DSC00787.webp
    7,1 KB · Προβολές: 126
  • DSC00788.webp
    DSC00788.webp
    8,9 KB · Προβολές: 149
Back
Top