Διατροφή Ποια είναι η κατάλληλη συσκευασμένη τροφή;

brand13

PB Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2011
Μηνύματα
825
Πόλη
Πειραιάς
Επειδή τελευταία συναντάω συχνά το φαινόμενο του να θεωρούν συσκευασμένες τροφές (άρα κατάλληλες) αυτές που συσκευάζουν στα petshop οι καταστηματάρχες από μόνοι τους, βάζοντας απλά με αυτοκόλλητο το βάρος της συσκευασίας, ήθελα να ξεκαθαρίσω το εξής: Όταν λέμε συσκευασμένη εννοούμε αυτή στην οποία αναγράφεται η επωνυμία της εταιρίας και όλα τα σχετικά στοιχεία της, η σύσταση της τροφής, για ποιά πουλιά είναι κατάλληλη και ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΑ η ημερομηνία λήξεως της τροφής. Αυτή που συσκευάζουν στα petshop είναι η χύμα τροφή που ήδη έχουν στο κατάστημα, για αυτό μη σας την πασάρουν σαν συσκευασμένη.
 
Χθες πηγα σε ενα pet shop να αγορασω ποτιστρα για την ροζελα μου και ηταν το πιο λερωμενο pet shop που ειδα. Για τροφη εδινε σε διαφανα σακκουλακια.. Χυμα. Πρεπει να κλεισει!
 
Χθες πηγα σε ενα pet shop να αγορασω ποτιστρα για την ροζελα μου και ηταν το πιο λερωμενο pet shop που ειδα. Για τροφη εδινε σε διαφανα σακκουλακια.. Χυμα. Πρεπει να κλεισει!
Δυστυχώς πλέον συνηθισμένο το φαινόμενο.. Απλά δεν αγοράζουμε από τέτοια ''καταστήματα''.
 
Εγω ηθελα να ανοιξω ολα τα κλουβια να φυγουν τα πουλια για να ζησουν καλυτερα.. Αηδιασα. Ακομη και το τραπεζι που ηταν αυτος ηταν λερωμενο.. Δηλαδη ουτε τον εαυτο του σκεφτεται.
 
Χθες πηγα σε ενα pet shop να αγορασω ποτιστρα για την ροζελα μου και ηταν το πιο λερωμενο pet shop που ειδα. Για τροφη εδινε σε διαφανα σακκουλακια.. Χυμα. Πρεπει να κλεισει!

Αυτη δυστυχως η εικονα υπ;ρχει σε πολλα pet shop γι αυτο οπως μπαινουμε βγαινουμε

Τωρα με το πουλακι που πηρα επισκεφτηκα προ ημερων ενα pet shop που πραγματικα ομοιο του δεν εχω ξαναδει καθαριοτητα ταξη τα ζωακια ηταν λιγα αλλα καθαρα και μονο συσκευασμενες τροφες (εταιρειων) παρολο που ειχα ζωα και παντα εμπαινα σε pet shop σαν αυτο δεν ξαναειδα και ειλικρινα χαρηκα που ειδα ενα τετοιο μαγαζι :)
 
Παιδιά φταίμε κι εμείς.
Αφού υπάρχουν συσκευασμένες τροφές εντάξει όχι Α μάρκα, αλλά αρκετά καλές που είναι σε πολύ μικρή διαφορά από το χύμα, θεωρούμε ντε φάκτο το χύμα φθηνότερο.
Αφού ψωνίζουμε πράγματα για τα ζωάκια μας, όχι γιατί τα ζωάκια μας τα έχουν ανάγκη, αλλά γιατί μας κάνουν εμάς να νοιώθουμε γούτσου γούτσου, κορδελάκια και σαβουρίτσες.
Αν ψωνίζαμε κατόπιν σκέψεως, η επιχείρηση τροφοδοτεί τους κωδικούς που κινούνται. Δεν είναι κορόιδα να στοκάρουν προϊόντα.
Αφού έχω βαρεθεί να γράφω δώστε χόρτα και να γίνομαι γραφική.
Μην ψωνίζετε από τα βρώμικα μαγαζιά.
Όταν πάμε να ψωνίσουμε πάμε έχοντας προαποφασίσει τι θέλουμε.
Ο μαγαζάτορας δεν είναι συμβουλάτορας, είναι έμπορος. Σκέφτεται να πουλήσει (δεν είναι αμαρτία), ενώ εμείς πρέπει να σκεφτόμαστε να αγοράσουμε την καλύτερη ποιότητα στην καλύτερη τιμή.
 
Μαρία μου εχεις απολυτο δικιο. αλλα για τα χορταρικα μην νιωθεις οτι γινεσαι γραφικη να βοηθησεις θελεις και να ενημερωσεις οτι η χυμα τροφη ειναι σα δηλητηριο για τα ζωντανα μας
Μην νομιζεις οτι το γνωριζουν αρκετοι το θεμα με τη χυμα τροφη. Οποτε καλα κανες και ενημερωνεις και επιμενεις :)

Υ. Γ. Πρεπει να δεις τον μικρο πως κανει για τον μαιντανο με τα αλλα δε κανει ετσι γινεται πρασινος αλλα αφου το τσακισει μες τη χαρα και πρασινο το ραμφος του για καμια ωρα μεχρι να καθαριστει εγω παραλληλα να εχω σκασει για γελια... :D
 
Ίσως να είναι εκτός θέματος αυτό που θα πώ, αλλά να μην ανοίγω και άλλο θέμα και σπαταλάω χώρο, έχω προσέξει και κάτι άλλο. Πολλοί πτηνόφιλοι κάνουν και το εξής λάθος, άθελά τους θα ήθελα να πιστεύω. Επειδή αυξάνεται πολύ ο αριθμός των πουλιών που έχουν, προφανώς λόγω μη ελεγχόμενης αναπαραγωγής, χάνουν την μπάλα και δεν είναι τακτικοί στο θέμα καθαριότητας των κλουβιών και επίσης περιορίζουν 2 και 3... Πουλιά σε ένα στενάχωρο κλουβάκι γιατί δεν θέλουν να αποχωριστούν κανένα ή γιατί δεν βρίσκουν που να τα δώσουν. Έχω έρθει πολλές φορές σε δύσκολή θέση όταν τα βλέπω σε σπίτια φίλων και θεωρούμαι υπερβολικός όταν το λέω. Είναι τουλάχιστον κρίμα ρε παιδιά... Καλύτερα να έχετε λίγα, ακόμα και 1 (όπως εγώ) παρά πολλά και να μην ζούν καλά. Τα λέω πάντα με καλή προαίρεση.
 
κτηνιατρος με εμπειρια στα πτηνα ηταν απολυτος, μονο συσκευασμενες τροφες - αυγοτροφες στα πτηνα.

και κατι ακομα ουτε και για τις σπιτικες συνταγες ειχε καλη γνωμη, οχι απο θεμα ποιοτητας.
 
κτηνιατρος με εμπειρια στα πτηνα ηταν απολυτος, μονο συσκευασμενες τροφες - αυγοτροφες στα πτηνα.

και κατι ακομα ουτε και για τις σπιτικες συνταγες ειχε καλη γνωμη, οχι απο θεμα ποιοτητας.

Τι καλή γνώμη να έχει ρε Βαγγέλη;

Κάποια εποχή είχε γινει της μόδας να φτιάχνει ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι.

Τι έχουν τα έρμα και ψοφούν.

Οσο αναφορά την συσκευασμένη τροφή.

Γίνεται ένας μεγάλος χαμός.

Η συσκευασμένη τροφή είναι καλύτερη απο την χύμα; (προυπόθεση να υπάρχει καλή συντηρηση και για τις δύο)

Γιατί;
 
1. Δεν βλεπεις ημερομηνια.

2. εκτος απο το πετ που πας εσυ, που εχεις δει σωστη αποθηκευση χυμα τροφης;
 
1. Δεν βλεπεις ημερομηνια.

2. εκτος απο το πετ που πας εσυ, που εχεις δει σωστη αποθηκευση χυμα τροφης;

Ολοι κολάτε με την ημερομηνία.

Τι να κάνω την ημερομηνία όταν δεν υπάρχει η σοδειά;
 
πολυ σωστος ο βασιλης.

για φαντασου ομως να μην υπαρχουν και τα δυο.
 
πολυ σωστος ο βασιλης.

για φαντασου ομως να μην υπαρχουν και τα δυο.

Χθες όπως σου είπα συναντήθηκα με κάποιον μεγάλο εισαγωγέα τροφών.

Δεν θες να ξέρεις ποια η αποψή του περί καλών και φθηνών σπόρων.

Θα αναθεωρήσεις όλα όσα ξέρεις μέχρι τώρα.

Ατιμη Ελλάδα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
Αρα, πέραν απο το όνομα και την σωστή, με πληροφορίες, συσκευασία, πρέπει να αποφασίσουμε το ΑΠΟ ΠΟΥ θα ψωνίσουμε. Να βρούμε τον σωστό επαγγελματία. Τα προηγούμενα είναι μάλλον αυτονόητα. Περαν αυτών, η τροφή πρέπει να ελέγχεται κάθε φορά που μπαίνει στην εκτροφή. 1ον για τη βλαστικότητά της. 2ον Για την καθαρότητά της (τα ποσοστά σκόνης της) και 3ον που με τα χρόνια κατάλαβα οτι είναι πολύ βασικό και σπάνια του δίνουμε την σημασία που πρέπει...τα ποσοστά κατανάλωσης του ασπουριού(και αυτό ΔΕΝ έχει να κάνει μόνον με την σοδειά) . Για το τελευταίο θα πώ οτι εύκολα βγαίνει συμπέρασμα για την δυνατότητα που έχουν τα πουλιά να σπάνε και να αποφλοιώνουν του σπόρους του κεχριού. Μια ταίστρα με ένα στρώμα απο φλούδια κεχριού είναι η εικόνα που θέλουμε. Προσωπικά θα προτιμούσα ένα μείγμα με κάποια ποσοστά σκόνης παραπάνω απο ένα μείγμα που το κεχρί είναι "λαδωμένο" σαν μποντιμπιλντεράς και "ατσάλινο" στο στόμα των πουλιών, με αποτέλεσμα να σπάνε μόνο οι 2 στους 10 σπόροι.
 
Τι εννοείς όταν λές όταν δεν υπάρχει σοδειά;

Εννοώ πως σχεδόν κανείς δεν αναφέρει στην συσκευασία την χρονιά της σοδειάς των σπόρων.

Δηλ...

Τώρα εχουμε 2014 .

Οι σπόροι είναι του 13 ... Του 12... Του 11;

Πότε;

Κανείς δεν ξέρει.
 
Εγω την τροφη ναι μεν την περνω χυμα αλλα απο μεγαλο τσουβαλι συσκευασμενης τροφης nutribird και του λεω ποσο να μου βαλει
 
Εγω την τροφη ναι μεν την περνω χυμα αλλα απο μεγαλο τσουβαλι συσκευασμενης τροφης nutribird και του λεω ποσο να μου βαλει
Το τσουβάλι αυτό είναι ανοιχτό; Τα σποράκια εκτείθονται σε σκόνη, μύγες και ό,τι άλλο; Επίσης, τα σποράκια μετά από καιρό χαλάνε.. Αν αυτός τα βάζει σε ένα τσουβάλι και τα έχει εκεί μήνες; Δε ξέρω.. Εγώ πιστεύω καλύτερα να παίρνεις συσκευασμένη που να την ανοίγεις εσύ και να είσαι σίγουρος για το αν έχει διατηρηθεί σωστά και υπό της κατάλληλες συνθήκες!
 
Back
Top