Ασθένειες Ποια είναι η συχνότητα της εφαρμογής του Pulmosan;

manos ts.

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
76
Πόλη
Ηράκλειο
Πριν από δύο μέρες παρατήρησα αλλαγή συμπεριφοράς σε ένα αρσενικό καναρίνι μου,(σταμάτησε να κελαηδάει, φούσκωμα φτερώματος, γρήγορες αναπνοές και γενικά χωρίς πολύ όρεξη).

Εδώ με βοήθησαν οι σημαντικές πληροφορίες του forum σχετικά με τα ακάρεα της τραχείας.

Παρατηρώντας το δέρμα της τραχείας του, εμφανίστηκαν μαύρα στήγματα,(σαν μικρά σκουλίκια).

Αγόρασα το Pulmosan της BOGENA και έκανα αμέσως εφορμογή της θεραπείας.

Μία σταγώνα στο δέρμα της τραχείας.

Και εδώ ειναι η ερώτησή μου.
Στις οδηγίες δεν αναφέρει την συχνότητα της εφαρμογής. Απλώς αναφέρει επανάληψη προλυπτικά μετά από 4 εβδομάδες.
Είναι όντως έτσι ή πρέπει να υπάρχει θεραπεία για κάποιες συνεχόμενες μέρες;
Θα ήθελα την βοήθειά σας πάνω στο θέμα.
 
Οδηγίες χορήγησης
Στην περίπτωση που διαπιστωθεί η παρουσία ακάρεων της τραχείας, το φάρμακο θα πρέπει να χορηγηθεί σε όλα τα πτηνά της εκτροφής. Η δοσολογία είναι 1 σταγόνα ανά πτηνό (για παπαγαλάκια και μεγαλόσωμα πτηνά συνιστάται η χορήγηση 2 σταγόνων ανά πτηνό) η οποία θα πρέπει να χορηγηθεί στο απογυμνωμένο δέρμα του λαιμού. Είναι απολύτως απαραίτητο να παραμεριστούν τα πούπουλα και να χορηγηθεί η σταγόνα στο δέρμα και όχι στα πούπουλα, επειδή διαφορετικά το δέρμα δεν θα είναι σε θέση να απορροφήσει το φάρμακο.
Κατά το άνοιγμα του φιαλιδίου θα πρέπει να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα. Ξεβιδώστε το πώμα. Στη συνέχεια, πατήστε ελαφρά το κόκκινο τμήμα του πώματος. Με τον τρόπο αυτό, το υγρό αναρροφείται από το σταγονόμετρο. Έπειτα βγάλτε το πώμα από το φιαλίδιο. Το γύρο βρίσκεται μέσα στο σταγονόμετρο. Πιέζοντας ελαφρά με το δείκτη και τον αντίχειρα στο κόκκινο τμήμα του πώματος, το σταγονόμετρο στάζει μια σταγόνα. Με τον παραπάνω τρόπο μπορείτε να χορηγήσετε το φάρμακο σταγόνα - σταγόνα.

Επανάληψη θεραπείας
Για την αποφυγή της μετάδοσης του ακάρεος σε όλα τα άλλα πτηνά, από ένα πτηνό το οποίο σας διέφυγε της προσοχής, συνιστάται η επανάληψη της θεραπείας μετά από 4 εβδομάδες. Δεδομένου ότι οι ταΐστρες και οι ποτίστρες αλλά και οι λεκάνες στις οποίες τα πτηνά κάνουν μπάνιο, ενδέχεται να αποτελούν πηγές νέας μετάδοσης της νόσου, συνιστάται ο εξονυχιστικός καθαρισμός και η απολύμανση αυτών των δοχείων.

Pulmosan Anti-windpipemite
 
Δεν αναφέρει όμως την συχνότητα!
Είναι 1 σταγόνα για μία φορά και τέλος;
Επίσης το καναρίνι είναι μόνο του σε ξεχωριστό κλουβί από τα υπόλοιπα, αλλά στον ίδιο χώρο (δωμάτιο).
Πρέπει να το εφαρμώσω την θεραπεία και στα υπόλοιπα καναρίνια;
 
Την αναφέρει, λέει σε 4 εβδομάδες γίνεται η επανάληψη. Πιο νωρίς είναι επικίνδυνο λόγω υπερβολικής δόσης ιβερμεκτίνης. Όταν είχα ρωτήσει κτηνίατρο για τη μετάδοση μου είπε ότι μόνο από τα σκεύη του νερού μεταδίδεται και πως δεν μπορεί να κολλήσει πουλί σε άλλο κλουβί. Βέβαια αν πλένεις μαζί τις ποτίστρες ή τις έχει αλλάξει από το ένα πουλί στο άλλο υπάρχει περίπτωση να έχουν κολλήσει. Πολλές φορές υπάρχουν τα ακάρεα για μεγάλο διάστημα στο πουλί χωρίς να εμφανίζονται και αυξάνονται σε περιόδους στρες με αποτέλεσμα την εμφάνιση των συμπτωμάτων. Οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε από πότε έχει ακάρεα ένα πουλί. Αυτό δημιουργεί μεγαλύτερες πιθανότητες μετάδοσης σε περίπτωση που στο παρελθόν έχει έρθει σε επαφή με άλλα πουλιά. Στα δικά μου πάντως δεν είχε κολλήσει κανένα άλλο εκτός του ζευγαριού που ήταν στο ίδιο κλουβί.
 
Την αναφέρει, λέει σε 4 εβδομάδες γίνεται η επανάληψη. Πιο νωρίς είναι επικίνδυνο λόγω υπερβολικής δόσης ιβερμεκτίνης. Όταν είχα ρωτήσει κτηνίατρο για τη μετάδοση μου είπε ότι μόνο από τα σκεύη του νερού μεταδίδεται και πως δεν μπορεί να κολλήσει πουλί σε άλλο κλουβί. Βέβαια αν πλένεις μαζί τις ποτίστρες ή τις έχει αλλάξει από το ένα πουλί στο άλλο υπάρχει περίπτωση να έχουν κολλήσει. Πολλές φορές υπάρχουν τα ακάρεα για μεγάλο διάστημα στο πουλί χωρίς να εμφανίζονται και αυξάνονται σε περιόδους στρες με αποτέλεσμα την εμφάνιση των συμπτωμάτων. Οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε από πότε έχει ακάρεα ένα πουλί. Αυτό δημιουργεί μεγαλύτερες πιθανότητες μετάδοσης σε περίπτωση που στο παρελθόν έχει έρθει σε επαφή με άλλα πουλιά. Στα δικά μου πάντως δεν είχε κολλήσει κανένα άλλο εκτός του ζευγαριού που ήταν στο ίδιο κλουβί.
Ευχαριστώ Βασίλη
 
Φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να τον βάλω για ζευγάρωμα αν δεν περάσει κάποιο διάστημα...
 
ακριβώς το ίδιο μου είπε να πάρω ο κτηνίατρος σήμερα κ το ίδα κατατύχη😛...
 
Δεν αναφέρει όμως την συχνότητα!
Είναι 1 σταγόνα για μία φορά και τέλος;
Επίσης το καναρίνι είναι μόνο του σε ξεχωριστό κλουβί από τα υπόλοιπα, αλλά στον ίδιο χώρο (δωμάτιο).
Πρέπει να το εφαρμώσω την θεραπεία και στα υπόλοιπα καναρίνια;
εμένα μου είπε στην πλάτη 1 σταγόνα στις 10 μέρες για 2 φορές...
 
Φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να τον βάλω για ζευγάρωμα αν δεν περάσει κάποιο διάστημα...
Θα αφήσεις κάποιο εύλογο διάστημα για να ανακτήσει και δυνάμεις το πουλί αλλά και να μη κολλήσει το άλλο στην περίπτωση που δεν έχουν εξολοθρευτεί 100% τα ακάρεα.

Βασιλεία το πήγες τελικά ε; Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση.
 
Back
Top