Γενικά Ποια είναι η σωστή τιμή καναρινιού;

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα τώρα που τελειώνει η περίοδος αναπαραγωγής θέλω να αγοράσω ενα-δυο καναρινάκια να ξεκινήσω και με αυτα εκτός απο τα περιστέρα :)

Ρώτησα έναν εκτροφέα στην γειτονία μου και μου είπε αν ήθελα να πάρω τώρα έχει κόκκινα στην τιμή των 20 € είναι καλή τιμή για καναρίνι; (πιστεύω ναι αλλα δεν ξέρω καθόλου πως είναι οι τιμές)
 
Γιώργο μου "σωστή" τιμή για ένα καναρίνια δεν υπάρχει. Μπορείς να βρεις καναρίνι με 15 ευρώ και καναρίνι με 120 ευρώ! Σημασία έχει εσύ τι θες (ποια ράτσα, χρώμα κτλ) και εμείς μπορούμε να σου πούμε που κυμαίνονται περίπου οι τιμές στην αγορά για το συγκεκριμένο τύπο, ράτσα ή χρώμα καναρινιού που θες! 😉
 
Σωστό και αυτό θα πάω ξανά στον κύριο αυτόν και θα σας ενημερώσω για τις ράτσες αλλα απο ότι κατάλαβα αυτα που μου είπε είναι τα κλασικά κόκκινα χρώματος

*Απο ότι μου είπες Αλίκη κατάλαβα πως 20 € είναι απο τις χαμηλότερες τιμές για καναρίνι γενικά
οπότε εγω που δεν το βλέπω σοβαρά για εκτροφή απλά 1-2 καναρινάκια μονο που θέλω για να κάνω το χόμπι μου(δηλαδή όχι κορυφαία ράτσα) νομίζω πως απο τιμή είναι καλά (ότι ράτσα και να είναι) σωστά;
 
νομίζω πως απο τιμή είναι καλά (ότι ράτσα και να είναι) σωστά;
Σ' αυτή την τιμή καλύτερα να διαλέξεις ένα κοινό καναρίνι που θα το ακούσεις να τραγουδάει όμορφα και να πληροί τις υπόλοιπες προδιαγραφές επιλογής https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-νέων-πουλιών.17646/ , https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-καναρινιού-χωρίς-προβλήματα-ή-άγχος.20065/
 
Ρώτησα έναν εκτροφέα στην γειτονία μου και μου είπε αν ήθελα να πάρω τώρα έχει κόκκινα στην τιμή των 20 € είναι καλή τιμή για καναρίνι; (πιστεύω ναι αλλα δεν ξέρω καθόλου πως είναι οι τιμές)

Μια χαρά τιμή είναι και ειδικά για κόκκινο.
 
Σωστό και αυτό θα πάω ξανά στον κύριο αυτόν και θα σας ενημερώσω για τις ράτσες αλλα απο ότι κατάλαβα αυτα που μου είπε είναι τα κλασικά κόκκινα χρώματος

*Απο ότι μου είπες Αλίκη κατάλαβα πως 20 € είναι απο τις χαμηλότερες τιμές για καναρίνι γενικά
οπότε εγω που δεν το βλέπω σοβαρά για εκτροφή απλά 1-2 καναρινάκια μονο που θέλω για να κάνω το χόμπι μου(δηλαδή όχι κορυφαία ράτσα) νομίζω πως απο τιμή είναι καλά (ότι ράτσα και να είναι) σωστά;
Καλή επιλογή...
Γιατί σε πολλές περιπτώσεις που γνωρίζω .. Το φτηνό τελικά τους βγήκε... "ακριβότερο" από το ακριβό.
 
Γιώργο μου ξέρεις ηλικία του καναρινιού; 20 ευρώ μια χαρά είναι! Απλά να ξέρεις πως το κόκκινο χρώμα του για να διατηρηθεί πρέπει να του δίνεις χρωστικές. Αν δε σε νοιάζει και δε θες να δώσεις χρωστική (μαζί σου) τότε μετά την πτερόροια (Σεπτέμβρη, Οκτώβρη) θα γίνει πορτοκαλοκόκκινο. :)
 
Τα καναρινάκια αυτά είναι φετινά μικρά κύριος αυτός έχει πολλές ράτσες όταν θα παω σε λίγες μέρες θα δω τι θα πάρω γιατί νομίζω τα έχει όλα περίπου ίδια τιμή

*Το κόκκινο χρώμα δεν με ενδιαφέρει πολύ... Πιο πολύ να έχει κάποιο χρώμα(να μην είναι καφέ δηλαδή σαν σπουργίτι) και να κελαηδάει

Μου είπε οτι αν θελω να τα πάρω τωρα απο μικρά(εγώ του είπα για τώρα) και αν μου βγεί θηλυκό να πάω να το αλλάξω με ένα άλλο
 
Γιώργο διάβασε λίγο αυτό σχετικά με την αγορά πουλιών και γενικά σε αυτόν τον χώρο μην εμπιστεύεσαι τον καθένα. Δεν λέω να είσαι καχύποπτος με όλους, αλλά δες λίγο πως ζουν τα πουλάκια σε τι συνθήκες κτλ. Αν είναι μες τη βρώμα ή αν δεις πολλά άρρωστα, φουσκωμένα, να κοιμούνται μέρα μεσημέρι κτλ μην πάρεις κανένα και τρέχα! Και όλο και κάποιος μπορεί να σου δώσει ή και να σου χαρίσει από δω καναρινάκι!

Εδώ ο @patilas θα βγάλει σε λίγο μπλε καναρινάκι και θα πας να πάρεις κόκκινο; 😛

Εγώ πάντως και κοριτσάκι να μου έβγαινε (όπως μου έτυχε φέτος) θα το αγαπούσα θα το κρατούσα και θα έπαιρνα και ένα αρσενικό! 😛
 
Εγώ πάντως και κοριτσάκι να μου έβγαινε (όπως μου έτυχε φέτος) θα το αγαπούσα θα το κρατούσα και θα έπαιρνα και ένα αρσενικό! 😛
Εννοείται :) απλά μου το είπε επειδή του είπα αρσενικό επίσης αυτόν μου τον σύστησε ενας πολύ καλός φίλος πήγαμε εκεί κιόλας πριν απο καποιες μέρες για βόλτα όχι για να αγοράσω και μετά ζήλεψα λιγάκι 😛 και τον πήρα τηλέφωνο εχθές να των ρωτήσω για τιμές :D

Πολύ καθαρά και ούτε ένα άρρωστο δεν πρέπει να είχε (το μόνο "πρόβλημα που είχαν 1-2 ήταν κάτι αίματα στην πλάτη και στο κεφάλι μάλλον ο πατέρας τα τιμώρησε λιγάκι πριν προλάβει να τα χωρίσει απο τους γονείς)
 
(το μόνο "πρόβλημα που είχαν 1-2 ήταν κάτι αίματα στην πλάτη και στο κεφάλι μάλλον ο πατέρας τα τιμώρησε λιγάκι πριν προλάβει να τα χωρίσει απο τους γονείς)
Χχχχμμ μακάρι να είναι αυτό και μακάρι να έκανε κάτι γι αυτό..
 
Πες τα αλικη εδω παμε ν καταριψουμε την γενετικη και μιλαμε για κοκκινα; Πλακα πλακα το μπλεδουλη οσο μεγαλωνει παραμενει!
 
Θα συμφωνησω με την @maria p πως καλυτερα(αν υπαρχει καλυτερα) ειναι ενα κοινο καναρινι για την τιμη που αναφερεις, για αρχη, οπως επισης νομιζω πως ειναι πιο αντοχης και πολυ πιο ευκολα στην αναπαραγωγη. Παντα να σου κανει στο ματι(σαν υγεια, χρωμα, ηλικια κλπ) οτι και να διαλεξεις. Επισης ριξε μια ματια στα ειδη των καναρινιων μηπως καποιο σου αρεσει περισσοτερο.
 
Back
Top