Γενικά Ποια ειδη παπαγαλων ειναι πιο ευκολα στην αναπαραγωγη;

betaras1966

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2013
Μηνύματα
180
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα!
επειτα απο μια αρχικη σκεψη για αγορα ζευγαριου ρικνεκ και επειδη σκοπος ειναι η αναπαραγωγη θα ηθελα α σας διατυπωσω καποιες αποριες μου σχετικα με την ευκολια των παπαγαλων για αναπαραγωγη!
δηλαδη ποια ειδη παπαγαλων ειναι πιο ευκολα στην αναπαραγωγη κατα την γνωμη σας απο προσωπικες και μη εμπειρειες σας;

υ/γ οι γνωμες σας αν μπορειτε να ειναι σε μικρους και μεσαιους παπαγαλους για να μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα!
 
Εγώ θα έλεγα τα Budgies ή τα Lovebirds . Κι αυτά όμως έχουν αρκετές απαιτήσεις, πρέπει να ενημερωθείς καλά και να είσαι σίγουρος ότι μπορείς να καλύψεις τις οικονομικές και χρονικές απαιτήσεις πριν αγοράσεις ζευγάρι και προχωρήσεις σε αναπαραγωγή
 
Καλησπερα σου δεν γνωριζω αν υπαρχει ευκολα ειδη για αναπαραγωγη επειδη τωρα προχωραο πρωτη φορα με αναπαραγωγη κοκατιλ ολα θελουν διατροφικη προετοιμασια ολα θελουν αριστοι περιπιοιση
 
Καλημέρα, χρόνια πολλά! Τα Budgies και τα Lovebirds είναι αρκετά εύκολα αλλά και τα cockatiels δεν τα λες δύσκολα. Έχω ολοκληρώσει γέννα μόνο σε Budgies , γενικά τις αποφεύγω (προσωπική επιλογή). Πάντως όποιο είδος και αν είναι θέλει καλή προετοιμασία και καλή διατροφή και παρατήρηση κατά την διάρκεια της ανατροφής των νεοσσών όπως σου είπε και ο Δημήτρης πιο πάνω. Καλή επιτυχία σε ό,τι διαλέξεις!
 
καλησπερα!
αυτο που εννω ειναι οτι καπιοι παπαγαλοι ειναι πιο ευκολοι στην αναπαραγωγη πχ μπατζιε σε σχεση με ρικενκ που απο οτι εχω ακουσει ειναι δυσκολοι στην αναπαραγωγοι!
εσεις ποιο ειδος προτεινετε να αγορασω ευκολο στην αναπαραγωγη;

υ/γ χρονος υπαρχει και τα σχετικα!
 
Budgies Lovebird cockatiel οπως ειπε η μαρια και ο βασιλης πρωτα μετα την αγορα τους η καραντινα των 40 ημερων πρεπει να προηγηθεί και μετα να μπει το μελλοντικο σου ζευγαρι μαζι στο ιδιο κλουβι προετοιμασια ενα μηνα πριν φρουτα λαχανικα υδατοδιαλυτο ασβεστιο στην ποτιστρα τους αυγοτροφη σουπιοκοκκαλο ίσως να το ξερεις απλα στο λεω ενημερωτικα!
 
Ναι και εγω σε αυτα τα 3 ειδη πιστεύω ειναι πιο εύκολα, όσο για την διατροφή ειναι κατι που ξέρω περίπου αλλα με τον καιρό θα την χρησιμοποιήσω!
Εσείς καθαρά προσωπική ερώτηση για τον καθένα, ποιο είδος θα αγοράζατε και σε τι χρωμα;
 
Δεν έχει σημασία τι θέλουμε εμείς, εσύ κοίτα τα χαρακτηριστικα του κάθε είδους και αποφάσισε. Τώρα αν επιμένεις εγώ θα έπαιρνα ένα ζευγάρι κοκατιλ με ένα lutino και ένα Whiteface
 
Μαρεσει να ακούω γνώμες ναι μεν αποφασίζω εγω αλλα ακούω και γνώμες και αποφασίζω μετα!
Τα πουλιά ειναι απο εκτροφειο και συγκεκριμένα απο το ίδιο που ειχα πάρει το κοκατιλ μου και είμαι ευχαριστημένος!
Γι αυτο στα χρώματα δεν ειναι και πιο εύκολο αλλα απο οτι θυμάμαι απο το καλοκαίρι είχε τα πάντα και τα έδινε!
Οπότε τα ζευγάρια μπορεί να ειναι πχ στα μπατζι πράσινα με πράσινα η πράσινα με μπλε και στα κοκατιλ αντίστοιχα!
Οποίος άλλος μπορεί καμία γνώμη ευπρόσδεκτη! 😉
 
Όσον αφορά τα χρώματα σκέψου και τι χρώμα νεοσσους θες να πάρεις, εγώ ας πούμε θα προσπαθούσα να φτιάξω ζευγάρι για να πάρω αλμπινο η λουτινο που μου αρέσουν πολύ
 
Ναι αυτο ειναι σωστό σχετικά με τους απογόνους αλλα παίζουν ρόλο γενιές πιο πίσω νομίζω!
Άλλες γνώμες συμβουλές;
 
Γειά σου betaras1966! Καλωσώρισες στο φόρουμ μας! Σου εύχομαι να περάσεις καλά μαζί μας! Είδη παπαγάλων εύκολα στην εκτροφή τους είναι τα Budgerigar,Lovebirds και τα cockatiel. Εγώ πιστεύω πως όλα τα είδη μικρών και μεσαίων παπαγάλων μπορούν να γίνουν καλοί γονείς, αρκεί βέβαια ο ιδιοκτήτης του να τα φροντίζει όπως τους αρμόζει και να παρατηρεί σωστά. Όλα αυτά θα καταλήξουν και στην εύκολη και επιτυχημένη αναπαραγωγική περίοδο κάθε είδους οικόσιτου πτηνού.
Αν εγώ επέλεγα να ζευγαρώσω Budgerigars θα είχα πολλές επιλογές για το χρώμα των ζευγαριών που θα διάλεγα: 1) Αρσενικό κίτρινο x θηλυκό λευκό, 2)Αρσενικό μπλε x θηλυκό κίτρινο, 3)Αρσενικό μπλε x θηλυκό κιτρινοπράσινο. Πιστεύω αυτά τα ζευγάρια θα σου έβγαζαν πολύ ωραίους χρωματικά νεοσσούς! Παίζει βέβαια ρόλο και το χρώμα των παππούδων τους. Είναι πολύ πιθανό ας πούμε να βάλεις δύο πράσινα να σου αναπαραχθούν και ένας νεοσσός να εμφανίσει πολύ διαφορετικό χρώμα ( του παππού του)! Όλα είναι πιθανά!
Τώρα για τα Lovebirds είναι κι αυτά πολύ όμορφα παπαγαλάκια, αλλά υπάρχει ένα μειονέκτημα: δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις το φύλο! Στα Lovebirds δεν υπάρχει κάποιος εμφανής σεξουαλικός διμορφισμός. Μόνο με τεστ DNA, μπορείς με σιγουριά να αναγνωρίσεις το φύλο τους. Υπάρχουν και πάλι πολλές ποικιλίες Lovebirds, όπως λουτίνο, μπλε με μάσκα, peach-faced πράσινα, peach-faced κίτρινα και άλλα πολλά χρώματα.
Από την άλλη στα cockatiels δεν υπάρχουν πολλές χρωματικές μεταλλάξει. Βγαίνουν σε λουτίνο, παρδαλό, κίτρινα και ολόλευκα(λίγο σπάνια). Τα cockatiels υπάρχει σεξουαλικός διμορφισμός στα χρώματα του κεφαλιού. Στα αρσενικά τα κόκκινα μάγουλα είναι έντονο χρώμα, ενώ στα θηλυκά είναι πιο θαμπά. Τώρα βέβαια εσύ διαλέγεις, ψάχνωντας στο διαδίκτυο ή εγκυκλοπαίδειες τι είδος μπορείς να φροντίσεις και σου ταιριάζει καλύτερα και ύστερα τι χρώμα θα έχουν τα ζευγάρια σου. Η επιλογή είναι δική σου! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Στα Lovebirds νομίζω ότι σε κάποια είδη υπάρχει διμορφισμος ενώ μπορεί να πάρει και έτοιμο ζευγάρι. Τα κοκατιλ σε κάποιες μεταλλάξεις δε ξεχωρίζουν έτσι όπως πχ στο λουτινο και αν θυμάμαι καλά στα pied
 
Γειά σου betaras1966! Καλωσώρισες στο φόρουμ μας! Σου εύχομαι να περάσεις καλά μαζί μας! Είδη παπαγάλων εύκολα στην εκτροφή τους είναι τα Budgerigar,Lovebirds και τα cockatiel. Εγώ πιστεύω πως όλα τα είδη μικρών και μεσαίων παπαγάλων μπορούν να γίνουν καλοί γονείς, αρκεί βέβαια ο ιδιοκτήτης του να τα φροντίζει όπως τους αρμόζει και να παρατηρεί σωστά. Όλα αυτά θα καταλήξουν και στην εύκολη και επιτυχημένη αναπαραγωγική περίοδο κάθε είδους οικόσιτου πτηνού.
Αν εγώ επέλεγα να ζευγαρώσω Budgerigars θα είχα πολλές επιλογές για το χρώμα των ζευγαριών που θα διάλεγα: 1) Αρσενικό κίτρινο x θηλυκό λευκό, 2)Αρσενικό μπλε x θηλυκό κίτρινο, 3)Αρσενικό μπλε x θηλυκό κιτρινοπράσινο. Πιστεύω αυτά τα ζευγάρια θα σου έβγαζαν πολύ ωραίους χρωματικά νεοσσούς! Παίζει βέβαια ρόλο και το χρώμα των παππούδων τους. Είναι πολύ πιθανό ας πούμε να βάλεις δύο πράσινα να σου αναπαραχθούν και ένας νεοσσός να εμφανίσει πολύ διαφορετικό χρώμα ( του παππού του)! Όλα είναι πιθανά!
Τώρα για τα Lovebirds είναι κι αυτά πολύ όμορφα παπαγαλάκια, αλλά υπάρχει ένα μειονέκτημα: δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις το φύλο! Στα Lovebirds δεν υπάρχει κάποιος εμφανής σεξουαλικός διμορφισμός. Μόνο με τεστ DNA, μπορείς με σιγουριά να αναγνωρίσεις το φύλο τους. Υπάρχουν και πάλι πολλές ποικιλίες Lovebirds, όπως λουτίνο, μπλε με μάσκα, peach-faced πράσινα, peach-faced κίτρινα και άλλα πολλά χρώματα.
Από την άλλη στα cockatiels δεν υπάρχουν πολλές χρωματικές μεταλλάξει. Βγαίνουν σε λουτίνο, παρδαλό, κίτρινα και ολόλευκα(λίγο σπάνια). Τα cockatiels υπάρχει σεξουαλικός διμορφισμός στα χρώματα του κεφαλιού. Στα αρσενικά τα κόκκινα μάγουλα είναι έντονο χρώμα, ενώ στα θηλυκά είναι πιο θαμπά. Τώρα βέβαια εσύ διαλέγεις, ψάχνωντας στο διαδίκτυο ή εγκυκλοπαίδειες τι είδος μπορείς να φροντίσεις και σου ταιριάζει καλύτερα και ύστερα τι χρώμα θα έχουν τα ζευγάρια σου. Η επιλογή είναι δική σου! Φιλικά Αμβρόσιος!
για σου αμβροσιΕ!
προκειται να αγορασω ετοιμο ζευγαρι απο τον εκτροφεα που εχω βρει και δεν ξερω αν υπαρχουν τεττοια ζευγαρια!
μαλλον κατα 99% γερνω προς τα Budgie !
ευχαριστω παντως για τις συμβουλες!
 
να σαι καλα την κυριακη θ παω να το αγοραω το ζευγαρακι μου!
για τα χρωματα οτι μου κατσει εκεινη την στιγμη ποιο ομορφο στο ματι!
θα ρωτησω και για την ηληκια να ειναι κατω απο 3 ετων το προτιμοτερο ετσι; ή και ποιο μεγαλο;
 
Όχι τόσο μεγάλα, το πολύ χρονιάρικα να ζητήσεις. Με το καλό να σου ζήσουν 🙂
 
μα χρονιαρικα ειναι πολυ μικρα για ετοιμα ζευγαρια γιατι εγω θα παρω τα ετοιμα τα δικα του οποτε και 2 χρονων και 1,5 πιστευω ειναι καλα!
ευχαριστω για τις ευχες και με το καλο οντως να τα παρω και να δω τα πρωτα μικρα!
 
Θες να τα πάρεις καθαρά για αναπαραγωγές τα πουλιά, όχι σαν πτηνά συντροφιάς;
 
θελω τι ςαναπαραγωγες!
αλλα θα τα εχω και ως πτηνα συντροφιας εννοειται!
μαρεσει η εμπειρια της γεννας τω πουλιων και μετα τα ταισματα με κρεμες κλπ!
 
Back
Top