Διατροφή Ποια ειναι η καλυτερη τροφη για κοκατιλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostas

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
να σας ρωτησω και κατι ακομα ποια ειναι η καλυτερη τροφη για τα κοκατιλ;
εγω του δινω σπορια και μαρουλι
υπαρχει κατι αλο που να τουσ αρεσει αλλα να κανει και καλο σε αυτο; και τι;
 
Αρκετά καλή τροφή είναι της Verse Langa η Premium. Μαρούλι δεν κάνει να δίνεις στα πουλιά γενικά λόγω διάροιας που προκαλεί. Δοκίμασε σέλερι ή φύλλα πανταριού ή φρέσκια ρίγανη ή βασιλικό ή θυμάρι. Επιπλέον οι παπαγάλοι θέλουν ιώδιο (λόγω προβλημάτων θυροειδή) γιαυτό συχνά σουπιοκόκκαλο και εγώ τους βάζω άμμο της beaphar που έχει και υποψία από... φύκια.
 
Μαρούλι δεν κάνει να δίνεις στα πουλιά γενικά λόγω διάροιας που προκαλεί.

Ilikrina prti fora to akouo oti Marouli den kanei! Kanei kai tous aresei ...kai den prokalei diarpia otan einai poli kalo plimeno!
 
εγω ξερω οτι κανει αλλα πρεπει να ειναι καλα πλυμενο και απαγορευεται το κατεψυγμενο μαρουλι και γενικα τα λαχανικα! Ομως που ξερουμε αν ειναι η οχι κατεψυγμενα;
 
Καλές πληροφορίες για τη διατροφή έχει εδώ:
PAPAGALAKIA.GR

Για το μαρούλι επειδή στα καναρίνια δεν δίνουμε αποφεύγω να δίνω και στα παπαγαλάκια. Γνώμη μου.
Ενοείτε ότι θέλουν καλό πλύσιμο τα λαχανικά και στέγνωμα (σύμφωνα με κάποιους λόγω ανάπτυξης μυκητών) πριν τα δώσουμε. Κάποιοι προτιμούν πλύσιμο και με ξύδι ή μηλόξιδο.
 
εγω ξερω οτι κανει αλλα πρεπει να ειναι καλα πλυμενο και απαγορευεται το κατεψυγμενο μαρουλι και γενικα τα λαχανικα! Ομως που ξερουμε αν ειναι η οχι κατεψυγμενα;

Τα λαχανικα στα μαναβικα δεν ειναι κατεψυγμενα. Γενικα τα κατεψυγμενα λαχανικα φαινονται απο χιλιομετρα. Ειναι νερουλιασμενα και μαραμενα. Εγω τα μονο κατεψυγμενα που δινω ειναι καλαμποκι (οχι παντα προτιμω το φρεσκο σε ροκα και τρελενεται) και ο κατεψυγμενος αρακας.
 
Για το μαρούλι επειδή στα καναρίνια δεν δίνουμε αποφεύγω να δίνω και στα παπαγαλάκια. Γνώμη μου.
...kai ta kanarinia mou trone marouli kathemerina...peite mou an ontos kanei kako h einai mithos? Mipos kano lathos pou to dino? 😕
Pantos ta poulia mou pou trone kathemerina to marouli den pathenoun tipota...to plino kala me aplo nero...Ta kanarinia trelenontai kai oso tha vallo toso tha trone...Ta Cockatiel: enas troei panta ligo alla me xara kai h alli troei poli alla siga siga...
 
Δεν πιστευω πως κανουν κακο τα λαχανικα εφοσον τα πουλια εχουν συνηθισει να τα τρωνε σιγα σιγα. Κι εγω δινω λαχανικα καθε μερα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Στην αρχη που δεν ειχε συνηθισει ο οργανισμος του σε χλωρη τροφη του εδινα λιγα και μαζι στο ιδιο μπολ λιγο βρασμενο ρυζι. Ολα πηγανε μια χαρα και δεν ειχε ποτε διαρροιες. Γνωριζω πως το σπανακι ειναι πολυ πιο πλουσια τροφη απο το μαρουλι και εγω το προτιμω, μαρουλι δινω σπανια.:)
 
Back
Top