Ασθένειες Ποια ειναι τα σημαδια οτι το κοκατιλ εχει ψειρες;

cockotail love

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2009
Μηνύματα
148
Πόλη
Καματερό
νομιζω οτι το κοκατιλ μου εχει ψειρες γιατι ξυνεται μανιοδως και μερικες φορες βγαζει και μια κραυγη του εχω παρει ενα σπρευ για τις ψειρες αλλα δεν ξερω κανει να του το ριξω ακομα και αν δεν εχει ψειρες ειναι αυτα τα σημαδια που σας ειπα οτι εχει και αν οχι ποια ειναι τα σημαδια οτι το κοκατιλ δειχνει οτι εχει ψειρες😱
 
νομιζω οτι το κοκατιλ μου εχει ψειρες γιατι ξυνεται μανιοδως και μερικες φορες βγαζει και μια κραυγη του εχω παρει ενα σπρευ για τις ψειρες αλλα δεν ξερω κανει να του το ριξω ακομα και αν δεν εχει ψειρες ειναι αυτα τα σημαδια που σας ειπα οτι εχει και αν οχι ποια ειναι τα σημαδια οτι το κοκατιλ δειχνει οτι εχει ψειρες😱

Αν μπορείς πες μας το σπρέι που έχεις πάρει. Μπάνιο κάνει το πουλί; Τις ψείρες μπορείς να τις διακρίνεις, αργά το βράδυ με κάποιον φακό, ή ακόμα και τώρα αν είναι ήρεμο και το πιάνεις. Μήπως το πουλάκι βγάζει νέα φτερά και ξύνεται ή απλά περιποιείται το πτέρωμα του;
 
κανει μπανιο το ψεκαζω μεσα απο το κλουβι παντως το σπρευ κανει να του ριχνω ακομα και για προληψη;
 
Μηπως μεγαλοποιεις το θεμα και απλα το παπαγαλακι σου καθαριζεται! Κανε αυτο που σου ειπε ο Γρηγορης για να δεις αν οντως εχει ψειρες! Μην το γεμιζεις το κακομοιρο με φαρμακα!
 
Θα συμφωνήσω με τον Γρηγόρη και τον Κωνσταντίνο. :) Βεβαιώσου ότι δεν ανησυχείς χωρίς λόγο γιατί μπορεί να μην έχει τίποτα το πουλάκι κι απλά μπορεί να περιποιείται το φτέρωμά του.

το σπρευ κανει να του ριχνω ακομα και για προληψη;

Για πρόληψη υπάρχουν προϊόντα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, όπως το Chevi-tren.

Μπορείς να μας πεις το προϊόν που έχεις αγοράσει για να σου πούμε τι και πως.
 
λεγεται bogena birdspray και εχει κατι Budgies απο εξω λεει κανει για 100 ειδη πουλιων

Το bogena δεν λεει οτι κάνει για 100 ειδη πουλιών αλλά επαρκεί για 100 πουλιά. Δεν ξέρω αν κάνει για πρόληψη μιας και η δραστική ουσία του είναι η Permethrin - Wikipedia, the free encyclopedia για πρόληψη χρησιμοποίησε κάποιο φυσικό προιόν και όχι χημικό.
 
ενταξει ευχαριστω δεν εχει τελικα μηπως ξερετε αμα τα κοκατιλ κανει να τρωνε ελιες;
 
Back
Top