Αναπαραγωγή Βοηθεια! Ψειρες κατα την αναπαραγωγη!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης djpietro
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οταν φτάσουν σε ηλικία 12-15 ημερών μια σταγόνα ΦΡΟΝΤΛΑΙΝ και δεν έχουν πλέον φόβο απο αφαίμαξη. Ο κίνδυνος όμως δυστυχώς δεν σταματάει εκεί. Αυτού του είδους το παράσιτο μπορεί να μεταδώσει με τις επισκέψεις του απο το ένα πουλί στο άλλο, ακόμα και ιούς. Πρέπει να το παίρνουμε πάντα στα σοβαρά και να σκεπτόμαστε οτι για να απαλλαγούμε χρειάζονται δραστικά μέτρα.
Φροντλαιν ξεχασα να ρωτησω πως το ζητω στα φαρμακεια; Ενα ειδος σταγονες Φροντλαιν υπαρχουν;
 
Φροντλαιν ξεχασα να ρωτησω πως το ζητω στα φαρμακεια; Ενα ειδος σταγονες Φροντλαιν υπαρχουν;

Υπάρχει σε σπρέυ. Ενας ψεκασμός σε καθαρό σημείο (χωρίς πούπουλα). Προτιμώ το σβέρκο. Σημείο που είναι σχεδόν αδύνατον να φτάσουν τα πουλιά με την μύτη.

... Το αλλο που σκέφτομαι να κανω είναι να τελειωσουν τα πουλια με την πρωτη γεννα και να τα διακοψω να καμω γενικό καθαρισμο αλλα και θα επεκτεινω το εκτροφειο και θα το κλεισω με πολυ καλο υλικο και μετα να τα ξαναβαλω... Και αυτο ειναξ αρκετα δυσκολο επισης γιατι πως να συγχρονίσεις 19 ζευγαρια...:-(

Μη το συζητάς ούτε σαν σκέψη αυτό. Μέχρι τότε θα έχεις αριθμούς που θα φθάνουν σε εκατομμύρια και η καταπολέμηση θα είναι απείρως δυσκολότερη. Ο τρόπος είναι, άμεση επέμβαση με δραστικά μέσα και συνεχή παρακολούθηση.
 
Καλησπερα ξανα. Οι νεοσσοι προςτο παρων έχουν επιβιωσει ολοι απο την σκονη και το σπρει. Σημερα βγηκαν και 4 νεοσσοι απο μια Γκλοστερ οποτε αν και ισως πηγε λιγη σκονη στα αυγα αυτα βγηκαν κανονικα.Ψεκασα ξανα και θα το κανω καθημερινα τα συρταρια των κλουβιων, επλυνα τις πατηθρες και ταιστρες και πηρα ψεκασα ολα σχεδον τα πουλια με ενα σπρει που μου συστησαν πολυ και λέγεται Avizoon μπορειτε να ρίξετε μια ματια αν θελετε. ZOOSPRAY - Beaks Paws etc WebSite
Ειχε 12 ευρω τα 200 ml και μπορεις να ψεκασεις ψωλιες και νεοσσους χωρις πρόβλημα απ ότι λεει. Διαρκει 2-3 εβδομαδες λεει. Δε ξερω αν το γνωρίζει κανεις να μας πει τη γνωμη του. Πηγα σε 3 πετσοπ και δεν βρηκα Φροντλαιν. Μιλησα ομως σε 2 φίλους εδω στη Κύπρο που το χρησιμοποιουν και μου ειπαν ειναι το αμεσως επόμενο που εμπιστευονται μετα το Φροντλαιν.
Σας ευχαριστώ
Φιλικα
Πέτρος
 
Χαιρετιζω ξανα την παρεα.
Σημερα επιασα νεοσσους στα χερια μου από 3-4 φωλιες και κοίταξα και αλλες φωλιες τις οποίες εβαλα τη δευτερα και δε βρηκα ιχνος απο ψειρα. Πλεον ψεκαζω καθε απόγευμα πριν να κλείσουν τα φώτα κατω και γυρω απο τα κλουβια και στην οροφη.Αλλαζω την εφημεριδα καθε μερα και ψεκαζω και τον πατο που τις βαζω μεσα. Στο πατωμα του εκτροφείου εχω ρίξει ψειροσκονη και αμα σκουπίσω την ανανεωνω. Ελπιζω να περιοριστηκε καπως το προβλημα και να καταφέρω να δω νεοσσους στο κλαρι. Σας ευχαριστώ ολους για τα σχολια και την βοήθεια. Αν ειναι κάτι αλλο που πρεπει να κανω περιμενω τις εισηγήσεις σας.
Φιλικά
Πετρος
 
Παιδιά καλησπέρα! Μέχρι τώρα πάμε καλύτερα νομίζω καθώς έχω ξηλώσει αρκετές φωλιές και δε βρήκα ψείρες παρα μόνο σε 1 φωλιά από τις 13 που άλλαξα. Κάθε 4-5 μέρες αλλάζω τις φωλιές στα ζευγάρια και μέχρι τώρα δεν έχω κάνενα πρόβλημα όλες οι κανάρες ξανακάθονται αμέσως και αυτές που έχουν νεοσσούς ταίζουν κανονικα. Έχω πάρει χτες και Φροντλαιν γιατι το είχα παραγγείλει.Αρκετά ακριβό αλλά ας ελπίσω να ησυχάσω.Ψέκασα σήμερα 4 ζευγάρια και στην αρχή τα πουλιά ήταν κάπως σοκαρισμένα δε ξέρω αν τα τσούζει καθόλου το φάρμακο. Έχω ψεκάσει επίσης και τις τσόχες και στις 2 πλευρές. Θέλω να ρωτήσω κατι. Τα πουλιά που ψεκάστηκαν είναι δυνατό να ξαναπιάσουν ψείρες (εάν είχαν) ή το Φροντλαιν τις κρατα μακριά για κάποιο διάστημα; Το ίδιο και για την φωλιά.. Το φροντλαιν στην τσόχα για πόσες μέρες διαρκεί;
Σας ευχαριστώ
Φιλικά
Πέτρος
 
Τα πουλιά που ψεκάστηκαν είναι δυνατό να ξαναπιάσουν ψείρες (εάν είχαν) ή το Φροντλαιν τις κρατα μακριά για κάποιο διάστημα; Το ίδιο και για την φωλιά.. Το φροντλαιν στην τσόχα για πόσες μέρες διαρκεί;
Τα πουλιά για κάποιο διάστημα δεν πιάνουν ψείρες. Οι τσόχες δεν ξέρω. Αμφιβάλω γι αυτές, όπως είπα και στο πόστ #4.

Το θέμα είναι όμως ότι οι ψείρες ενδιαφέρονται για τα πουλιά. Στις τσόχες απλώς κρύβονται.
 
το φροντλάιν είναι πολύ βαρύ φάρμακο δεν ξέρω αν κάνει να ψεκάζουμε τα πουλιά. είχα την εντύπωση ότι τους βάζουμε σταγόνα. κάνω λάθος;
 
Απ ότι ειπαν τα παιδιά δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα. κ γω σήμερα εβαλα πρώτη φορά ενα ψεκασμο σε καθαρο σημείο στο σβερκο.Απ ότι ακουσα και αλλους εκτροφεις λενε ειναι οτι καλύτερο για τις ψειρες.
 
Παιδιά ακόμα μια ερώτηση. Στα ζευγάρια που έχουν αυγά η νεοσσούς να τα ψεκάσω με φροντλαιν η όχι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Kiveli
Back
Top