Διατροφή Ποια η γνώμη σας για τη σπιτική αυγοτροφή μου;

Johnkoukou

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2019
Μηνύματα
106
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλημέρα στην παρέα.
Σκέφτηκα σήμερα να φτιάξω σπιτική αυγοτροφη σαν νέος στο χώρο.
Συστατικα: αυγο μαζί με το τσόφλι (βρασμένο 14 λεπτα)
Μια κουταλιά σούπας ρίγανη
Μια κουταλιά σούπας άνηθο
Μια κουταλιά σούπας διοσμο
Μια κουταλιά σούπας κουακερ
5 φρυγανιές τριμελές και 4 κουταλιές της σούπας από την τροφή
Έβαλα στα πουλιά και δεν έχουν ξεκολλήσει από εκεί.
Λογικά τους αρέσει απλά θέλω να δείτε τα συστατικά να μου πείτε την γνώμη σας.
 
Απλά για να ξέρω ότι δίνω από άποψη συστατικών ώστε να είναι φρέσκα και επειδή έχω διαβάσει ότι του εμπορίου δεν εί αι και ότι καλύτερο.

Δεν ειναι ολες οι αυγοτροφες του εμποριου οι ιδιες υπαρχουν κακα, καλα και πολυ καλα προιοντα.

Παμε ομως στη δικη σου αυγοτροφη.
Εγω απο τη συνταγη σου θα αφαιρουσα τα σπορια γιατι η υγρασία του μειγματος ευνοεί την ανάπτυξη μυκήτων.
Θα αφαιρουσα επισης τις φρυγανιες ή θα τις αντικαθιστούσα με φρυγανιες χωρις ζαχαρη και αλατι ή με κριθινο παξιμαδι χωρις αλατι ή rusk.

Τα μυρωδικα μπαινουν αποξηραμενα;

Κανεις και αναπαραγωγη καναρινιων ή οχι;


Ωραια η κατασκευή σου, μπραβο.
 
Τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι και δεν ξέρω γενικός από αναπαραγωγή, σκέφτομαι βέβαια να κάνω αλλά θα δούμε.
Οταν θα σκεφτεις για αναπαραγωγη και θες να ταισεις δικη σου αυγοτροφη,θα πρεπει να κατσεις να υπολογισεις ποσοστο πρωτεινης και λιπαρων στο μειγμα σου μιας και μεσω της αυγουροφης κυριως οδηγουμε τα καναρινια στην σωστή προετοιμασία.
 
Την αυγοτροφή, ο βασικότερος λόγος που την δίνουμε είναι η πρωτεϊνική της δύναμη.Είναι πολύ προτιμότερο να δίνουμε ένα αυγό βραστό σκέτο και το οτιδήποτε άλλο, υπο μορφή κεράσματος σε ιδιαίτερη ταΐστρα, απο του να "αραιώνουμε" την πρωτεϊνική αξία του κατασκευάσματός μας προσθέτοντας βότανα και διάφορα αρτοσκευάσματα.
 
Έδινα μια φορά την εβδομάδα αυγο και κάθε μέρα λαχανικό η φρουτο, πιστεύετε ότι να συνεχίσω έτσι η να δίνω την αυγοτροφη.
Να προτιμάς τα σκουρόχρωμα λαχανικά, χωρίς να αποκλείεις τα υπόλοιπα και να τα εναλλάσσεις με βότανα. Αυγό καλά βρασμένο στη συχνότητα που χρειάζεται ανάλογα με την εποχή.
 
Όπως έχω γράψει και σε προηγούμενο μήνυμα, βάλω μια φορά την εβδομάδα αυγο, 2φορες φρουτο και λαχανικό τις υπόλοιπες, κάθε μέρα και κάτι άλλο(μήλο, κολοκύθι, γλυστριδα, τσοχο όταν έβρισκα, καρπούζι και αλλα)Οπότε λέτε να συνεχίσω ετσι;
 
Back
Top