Διατροφή Η σπιτική αυγοτροφή μου

Και ποια είναι τα κατάλληλα υλικά ; Προϊόντα αρτοποιίας δεν περιέχουν γαλακτοκομικα; Γνωρίζετε κύριε να μας υποδείξετε μια αυγοτροφη εμπορίου που να μην περιέχει γαλακτοκομικα; η μάλλον γνωρίζετε έστω μια που να γράφει ακριβώς τι περιέχει και όχι περιληπτικά; Γνωρίζετε κάποια που να έχει πλήρη χημική ανάλυση; Για την λακτάση κάτι μάθατε, για την υπερβολή στην γλυκόζη γνωρίζετε; Για το γλουταμινικο μονονατριο; Για την απαγορευμένη χρωστική ταρταζινη ; Την πονσω ; Για τα τρανς λιπαρά; Ξεκινήστε από την καζεΐνη, πρωτεΐνη βραδέως μεταβολισμού με υψηλής βιολογικής άξιας αμινοξέων που περιέχει μόνον το γάλα και τα γαλακτοκομικα.
Καλό Πάσχα σε όλους.

Ναι την εχω παραθεσει πιο πανω και οχι τα προιοντα αρτοποιας δεν περιεχουν γαλακτομικα.
Με τον ορο προιοντα αρτοποιας δεν αναφερομαστε στα κρουασαν,τις τυροπιτες και τα μπισκοτα του φουρνου.

Πιο πανω υπαρχει και το βιντεακι απο τη Cede που δειχνει το προιον αρτοποιας που βαζει στις αυγοτροφες της και οποιος το ψαχνει υπαρχουν και απο αλλα brands αναρτημενα στο διαδυκτιο.

Φανταζομαι ομως ως εμπορος ζωοτροφων που εισαστε κι εσεις θα ξερετε τα προιοντα του ανταγωνισμου.
Παντως και η αυγοτροφη που εμπορευεστε και διαφημιζετε μεσω του FB δεν εμπεριεχει γαλακτοκομικα.
Επισης ως εμπορος οφειλετε να γνωριζετε οτι τα πτηνα δεν μεταβολιζουν τη λακτοζη και ειναι δυσανεκτικα.

Φυσικα και το γαλα εχει πολυτιμα θρεπτικα συστατικα, πολυτιμα για τους οργανισμους που ειναι δομημενοι να τρεφονται με αυτα.
 
Το παρόν θέμα δεν ξεκίνησε για τη δημιουργία εντυπώσεων…. Αντώνη, πέρα από την άποψη σου για τα γαλακτομικά που είναι σεβαστή, όπως όλες οι απόψεις σε ένα φόρουμ, και την παράθεση ενός βίντεο μιας εταιρίας δεν έχεις συμβάλλει σε κάτι άλλο δημιουργικό πάνω στο θέμα, παρά μόνο προσωπικές αψιμαχίες που σε καμιά περίπτωση δεν προάγουν την ορνιθοκουλτούρα που τόσο θερμά υποστηρίζεις.

Θα σε παρακαλούσα δημόσια στο συγκεκριμένο θέμα να χρησιμοποιείς μόνο πηγές, επιχειρήματα και άρθρα πάνω στο θέμα για να βγάλουμε όσο το δυνατόν χρησιμότερα συμπεράσματα για τα πτηνά μας.
 
Θα σε παρακαλούσα δημόσια στο συγκεκριμένο θέμα να χρησιμοποιείς μόνο πηγές, επιχειρήματα και άρθρα πάνω στο θέμα για να βγάλουμε όσο το δυνατόν χρησιμότερα συμπεράσματα για τα πτηνά μας.

Περα απο το βιντεο υπαρχουν αλλες 4-5 παραπομπες.
Αν δεν θελεις να δημιουργουνται εντυπωσεις περιμενω να δω αρθρα περι καταλληλοτητας των γαλακτοκομικών στα πτηνα οπως και αποδειξεις περι της ακαταλληλοτητας των bakery products που χρησιμοποιούν οι εταιρείες.
 
Εάν μου επιτρέπεται μια μικρή παραίνεση κύριοι.. Νομίζω ότι το θέμα από ενημερωτικό έχει μετατραπεί σε ένα πεδίο διαφωνίας για την «διαφωνία» και όχι για την «γνώση» και χρησιμοποιείται μόνο για αυτόν τον σκοπό..

Προσωπικά μιλώντας, ναι μεν τόση υπερανάλυση έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και χρησιμότητα αλλά μεταφέροντας την δίκη μου εμπειρία (πολύ μικρότερη από την δική σας βεβαίως) έχω δει πουλιά να καταναλώνουν τροφές σκουπίδια και να ζουν 8 και 10 χρόνια.. Και έχω εντυπωσιαστεί επειδή δεν είναι μια ή δυο περιπτώσεις.. Είναι πολλές..

Με αυτό δεν εννοώ φυσικά ότι δεν πρέπει να κάνουμε το καλύτερο. Σε αυτό είμαι ο πρώτος που θα επιμείνω. Ωστόσο, ότι λέμε όλοι μας έχει έναν μεγάλο βαθμό σχετικότητας και τελικά καταλήγει να είναι υποκειμενικό.

Άλλωστε.. εάν υπήρχε το καλύτερο, αγνότερο, αγαθότερο, θρεπτικότερο κλπ. κλπ. Θα το χρησιμοποιούσαμε όλοι. Για αυτό ο καθένας μας αγοράζει διαφορετικά πράγματα στην καθημερινότητα του και για αυτό η αγορά τα προσφέρει. Ο καθείς κρίνει μέσα από τα δικά του φίλτρα και αντικειμενικά κριτήρια.
 
Άλλωστε.. εάν υπήρχε το καλύτερο, αγνότερο, αγαθότερο, θρεπτικότερο κλπ. κλπ. Θα το χρησιμοποιούσαμε όλοι. Για αυτό ο καθένας μας αγοράζει διαφορετικά πράγματα στην καθημερινότητα του και για αυτό η αγορά τα προσφέρει. Ο καθείς κρίνει μέσα από τα δικά του φίλτρα και αντικειμενικά κριτήρια.

Και για αυτό το λόγο εκτός από το να αγοράζουμε, προσπαθούμε και να φτιάχνουμε
 
Εάν μου επιτρέπεται μια μικρή παραίνεση κύριοι.. Νομίζω ότι το θέμα από ενημερωτικό έχει μετατραπεί σε ένα πεδίο διαφωνίας για την «διαφωνία» και όχι για την «γνώση» και χρησιμοποιείται μόνο για αυτόν τον σκοπό..

Προσωπικά μιλώντας, ναι μεν τόση υπερανάλυση έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και χρησιμότητα αλλά μεταφέροντας την δίκη μου εμπειρία (πολύ μικρότερη από την δική σας βεβαίως) έχω δει πουλιά να καταναλώνουν τροφές σκουπίδια και να ζουν 8 και 10 χρόνια.. Και έχω εντυπωσιαστεί επειδή δεν είναι μια ή δυο περιπτώσεις.. Είναι πολλές..

Με αυτό δεν εννοώ φυσικά ότι δεν πρέπει να κάνουμε το καλύτερο. Σε αυτό είμαι ο πρώτος που θα επιμείνω. Ωστόσο, ότι λέμε όλοι μας έχει έναν μεγάλο βαθμό σχετικότητας και τελικά καταλήγει να είναι υποκειμενικό.

Άλλωστε.. εάν υπήρχε το καλύτερο, αγνότερο, αγαθότερο, θρεπτικότερο κλπ. κλπ. Θα το χρησιμοποιούσαμε όλοι. Για αυτό ο καθένας μας αγοράζει διαφορετικά πράγματα στην καθημερινότητα του και για αυτό η αγορά τα προσφέρει. Ο καθείς κρίνει μέσα από τα δικά του φίλτρα και αντικειμενικά κριτήρια.

Γνους πράττε.
 
Να συμπληρώσω ότι το θέμα των έτοιμων αυγοτροφών έχει απασχολήσει και παλαιότερα το φόρουμ με ανησυχίες και άλλων μελών

https://community.petbirds.gr/threads/Αυγοτροφες-τι-συσταση-εχουν.12285/#post-122984

https://community.petbirds.gr/threa...raggio-di-sole-white-extra.23040/#post-306397

Απομονώνω ορισμένες φράσεις και απορίες και άλλων μελών, όχι για να ισοπεδώσω όλες τις έτοιμες αυγοτροφές, αλλά για να έχουμε πιο σφαιρική εικόνα για το θέμα:

''Περιεχει υψηλης ποιοτητας πρωτεινες ζωικης προελευσης"

"To θεμα ειναι το πως ερμηνευεται το bakery products. Ειναι κεικ με πολυ αβγο το οποιο στην συνεχεια τριβεται για να παρει αυτην την μορφη. Η ειναι τα υπολειματα απο προιοντα αρτοποιειας.? "

Πολύ απλοποιημένη εκδοχή. Θα την υπέγραφα αν η πρόταση ήταν
" την φτηνότερη, απο τις ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ με την καλυτερη αποδοχή ". (και τις αξιοπρεπείς τις ξέρουμε πλέον όλοι)
Διότι μεγαλύτερη αποδοχή απ' όλες έχουν τα "σκουπίδια" με τις γλυκόζες, τα χρώματα και τα λίπη χοιρινού. Φυσικά οι κριτές "απο την αλλοδαπήν" δεν αναφέρονται σε τέτοια σκευάσματα.
 
Να συμπληρώσω ότι το θέμα των έτοιμων αυγοτροφών έχει απασχολήσει και παλαιότερα το φόρουμ με ανησυχίες και άλλων μελών

https://community.petbirds.gr/threads/Αυγοτροφες-τι-συσταση-εχουν.12285/#post-122984

https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-τα-συστατικά-της-αυγοτροφής-raggio-di-sole-white-extra.23040/#post-306397

Απομονώνω ορισμένες φράσεις και απορίες και άλλων μελών, όχι για να ισοπεδώσω όλες τις έτοιμες αυγοτροφές, αλλά για να έχουμε πιο σφαιρική εικόνα για το θέμα:

''Περιεχει υψηλης ποιοτητας πρωτεινες ζωικης προελευσης"

"To θεμα ειναι το πως ερμηνευεται το bakery products. Ειναι κεικ με πολυ αβγο το οποιο στην συνεχεια τριβεται για να παρει αυτην την μορφη. Η ειναι τα υπολειματα απο προιοντα αρτοποιειας.? "

Πολύ απλοποιημένη εκδοχή. Θα την υπέγραφα αν η πρόταση ήταν
" την φτηνότερη, απο τις ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ με την καλυτερη αποδοχή ". (και τις αξιοπρεπείς τις ξέρουμε πλέον όλοι)
Διότι μεγαλύτερη αποδοχή απ' όλες έχουν τα "σκουπίδια" με τις γλυκόζες, τα χρώματα και τα λίπη χοιρινού. Φυσικά οι κριτές "απο την αλλοδαπήν" δεν αναφέρονται σε τέτοια σκευάσματα.


Καταρχην εδω παραθετεις κατι 10 χρονια πισω, αλλαξανε τα προιοντα και η τεχνολογια των τροφιμων οπως και η νομοθεσια προχωρησαν.

Περα απο το γεγονος οτι και αυτα που παραθετεις ειναι προσωπικη γνωμη του καθενα ή τι εχει ακουσει ή ανώνυμες αναφορες σε προιοντα.

Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω δει πουθενα να προκυπτει οτι τα προιοντα εχουν μεσα κρουασαν,τυρόπιτες, λιπος χοιρινου κτλ κτλ.
Οτι ειναι αυτο στη φαντασια καποιων, ειναι... Και θα παραμενει στη φαντασια μεχρι να αποδειξει καποιος το αντιθετο.
[automerge]1556269099[/automerge]
''Περιεχει υψηλης ποιοτητας πρωτεινες ζωικης προελευσης"

Πρωτη φορα βλεπουμε αυγοτροφες να περιεχουν σκουλικι, προνυμφες ή γαριδακι;
Ή μηπως μερικοι που διαβαζετε κατι τετοιο πιστεύετε οτι εχει μπριζολα λαιμου μεσα... Ελεος...
 
Καταρχην εδω παραθετεις κατι 10 χρονια πισω, αλλαξανε τα προιοντα και η τεχνολογια των τροφιμων οπως και η νομοθεσια προχωρησαν.

Περα απο το γεγονος οτι και αυτα που παραθετεις ειναι προσωπικη γνωμη του καθενα ή τι εχει ακουσει ή ανώνυμες αναφορες σε προιοντα.

Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω δει πουθενα να προκυπτει οτι τα προιοντα εχουν μεσα κρουασαν,τυρόπιτες, λιπος χοιρινου κτλ κτλ.
Οτι ειναι αυτο στη φαντασια καποιων, ειναι... Και θα παραμενει στη φαντασια μεχρι να αποδειξει καποιος το αντιθετο.

Θα ήθελα να δω τη αυτή τη νομοθεσία που επικαλείσαι και την αναλυτική σύσταση των εταιριών στο πακέτο τους...

Μέχρι τότε, θα συνεχίσω το μεράκι μου να προσπαθώ να βελτιώσω την εκτροφή μου και όχι να εθελοτυφλώ... Ελπίζω να με βοηθήσετε σε αυτό και όχι να με κατηγορείτε γιατί δεν έκανα νεκροψίες σε ζωντανά πουλιά κλπ κλπ
 
Θα ήθελα να δω τη αυτή τη νομοθεσία που επικαλείσαι και την αναλυτική σύσταση των εταιριών στο πακέτο τους..
Δεν ξερω Νωντα ποτε πηγες τελευταια φορα για ψωνια, αλλα και αυτη η αυγοτροφη που εχω παραθεσει πιο πανω οπως και ολες οι υπολοιπες επωνυμες αναφερουν την συσταση τους και στη συσκεασια τους και στο διαδυκτιο.
Ακριβως εκει που βρηκες και εσυ την συσταση απο καποιες και τις παρεθεσες πιο πανω.

Σε οτι αναφορα τη νομοθεσια μπορεις να αναζητησεις στο διαδυκτιο τη νομοθεσια της καθε χωρας προελευσης των τροφων.
Φανταζομαι το ιδιο κανεις και για το μειγμα που ταιζεις.

Μέχρι τότε, θα συνεχίσω το μεράκι μου να προσπαθώ να βελτιώσω την εκτροφή μου και όχι να εθελοτυφλώ... Ελπίζω να με βοηθήσετε σε αυτό και όχι να με κατηγορείτε γιατί δεν έκανα νεκροψίες σε ζωντανά πουλιά κλπ κλπ

Να συνεχισεις και ευχομαι να το κανεις βαζοντας υλικα καταλληλα πλεον,θα αναμένω ειτε εδω ειτε σε πμ να μου στειλεις καποιο επιστημονικο λινκ περι καταλληλοτητας των γαλακτοκομικων αλλα και περι της συνθεσης των bakery.
 
Kύριοι, παρακαλώ θερμά, όπως προείπα, δεν είναι σωστό να εκμεταλλευόμαστε ένα ενδιαφέρον, κατά τα άλλα, θέμα το οποίο ωστόσο έχει αρχισει να γινεται κουραστικό εξαιτίας των διαξιφισμών και των αντιπαραθέσεων των οποίων έχει γίνει πεδίο.

Νομίζω ότι κάθε αναγνώστης του συγκεκριμένου θέματος έχει πλέον της επαρκούς πληροφορίας που χρειάζεται για να αποφασίσει αν και πως θα παρασκευάσει μια αυγοτροφή.

Παράκληση μου είναι να βάλουμε μια τελεία στην αντιπαράθεση και να κρατήσουμε το θέμα στο επίπεδο που του και μας αναλογεί. Ας μείνει το θέμα ανοιχτό μόνο για απαντήσεις σε ερωτήσεις ή σε γνώμες άλλων μελών.

Δεν υπάρχει λόγος να λαμβάνονται τα όποια μέτρα από την ομάδα διαχείρισης από την στιγμή που είμαστε ώριμα και νοήμονα άτομα.

Παρακαλώ λοιπόν να δείξουμε τον ανάλογο σεβασμό και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για αυτό.
 
Πάντως παιδιά η Unica πχ χρησιμοποιεί γάλα χωρίς λακτόζη σε όλες τις παρασκευές της και η LUS πχ εκλεπτυσμένο λαρδί χοίρων.
Δεν ξέρω τι να πω, νομίζω ότι πρέπει να τα βρείτε!

Μια ερώτηση για τον Νώντα, γιατί ελαιόλαδο και όχι λάδι απο κάποιο σπόρο;
Κυρίως με αφορά η υφή που δίνει το λάδι, μοιάζει με πατέ, διατηρεί την σωστή υφή της παραπάνω;
 
Πάντως παιδιά η Unica πχ χρησιμοποιεί γάλα χωρίς λακτόζη σε όλες τις παρασκευές της και η LUS πχ εκλεπτυσμένο λαρδί χοίρων.
Δεν ξέρω τι να πω, νομίζω ότι πρέπει να τα βρείτε!

Μια ερώτηση για τον Νώντα, γιατί ελαιόλαδο και όχι λάδι απο κάποιο σπόρο;
Κυρίως με αφορά η υφή που δίνει το λάδι, μοιάζει με πατέ, διατηρεί την σωστή υφή της παραπάνω;

Ελαιόλαδο γιατί δεν είχα λαρδί :) (πλάκα κάνω)

Ξεκινώντας την εκτροφή μου με ένα ζευγάρι ντιμπράντο και πριν γραφτώ σε κάποιο φόρουμ, ακολούθησα τη συνταγή γνωστού μου με βρασμένο αυγό στο μπλέντερ με λίγο ελαιόλαδο, μέλι, φρυγανιά, ρίγανη και είδα ότι είχε πολύ καλή αποδοχή από τα καναρίνια. Στην πορεία της εξέλιξης τόσο σε αριθμό όσο και σε είδη πουλιών και με βάση τις γνώσεις που απέκτησα (όπως όλοι μας) αποφάσισα να φτιάξω τη δική μου αυγοτροφή και πάντα προτιμούσα το ελαιόλαδο. Διόρθωσα κάποια συστατικά, όπως πχ έβαζα φαρίν λακτέ και πλέον δε χρησιμοποιώ, αλλά δε σκέφτηκα να αλλάξω το ελαιόλαδο.

Στην πατέ εκδοχή της (βάση χωρίς αφράτεμα) δεν είδα μεγάλη αποδοχή από τα ιθαγενή και επικεντρώθηκα στην αφρατεμένη εκδοχή της, όπου ακόμα είναι σε εξέλιξη βέβαια
 
Ναι την εχω παραθεσει πιο πανω και οχι τα προιοντα αρτοποιας δεν περιεχουν γαλακτομικα.
Με τον ορο προιοντα αρτοποιας δεν αναφερομαστε στα κρουασαν,τις τυροπιτες και τα μπισκοτα του φουρνου.

Πιο πανω υπαρχει και το βιντεακι απο τη Cede που δειχνει το προιον αρτοποιας που βαζει στις αυγοτροφες της και οποιος το ψαχνει υπαρχουν και απο αλλα brands αναρτημενα στο διαδυκτιο.

Φανταζομαι ομως ως εμπορος ζωοτροφων που εισαστε κι εσεις θα ξερετε τα προιοντα του ανταγωνισμου.
Παντως και η αυγοτροφη που εμπορευεστε και διαφημιζετε μεσω του FB δεν εμπεριεχει γαλακτοκομικα.
Επισης ως εμπορος οφειλετε να γνωριζετε οτι τα πτηνα δεν μεταβολιζουν τη λακτοζη και ειναι δυσανεκτικα.

Φυσικα και το γαλα εχει πολυτιμα θρεπτικα συστατικα, πολυτιμα για τους οργανισμους που ειναι δομημενοι να τρεφονται με αυτα.


Ακριβώς επειδή γνωρίζω ως δια βίου επαγγελματίας, κατασκευαστής, παρασκευαστής, με τεχνική και επιστημονική κατάρτιση,θα σας παρακαλούσα να μείνετε σε όσα γνωρίζετε.

Ότι όφειλα να κάνω με την βάση αυγοτροφής που εμπορεύομαι τα αναφέρει λεπτομερώς η συσκευασία,
Χημική ανάλυση (όχι περίληψη)
Ενεργειακή επισήμανση (κατά τα πρότυπα της Αμερικάνικης νομοθεσίας)
Πλήρη αναγραφή πρώτων υλών (όχι περιγραφή)
Μικροβιολογική εξέταση χρόνου αναβολής αλλοίωσης του αυγού με θερμοκρασίες πάνω από 30 βαθμούς.
Και προσθήκη (ΕΜ) Ενεργών Μικροοργανισμών

Διότι πρόκειται για πουλάκιακαι όχι επειδή η νομοθεσία μου το επιβάλλει.

Αν και τα παραπάνω είναι πιο πειστικά από ένα διαφημιστικό βίντεο, δεν είδα κάποια αναφορά σε αυτά από όσους κόπτονται για την δυσανεξία στην λακτόζη κλπ.
Επίσης δεν είδα και κανένα ανταγωνιστικό προϊόν να τα παρέχει.

Τέλος η εύλογη απορία είναι : Γιατί τα τόσο αγνά υλικά του βίντεο δεν περιγράφονται ακριβώς για να αξιοποιήσουν το εμπορικό πλεονέκτημα στην συσκευασία;
 
Κοιταξτε κυριε Νικο, καλα κανετε και εχετε εμπορικη δραστηριοτητα, μπραβο σας και να χαιρεστε τα προιοντα σας.
Ολους τους κρινει η αγορα αλλωστε.

Μπραβο σας και για την καταρτισης σας κτλ.
Αλλα για να μην ζησουμε την εποποιία του σουπιοκοκκαλου για ακομα μια φορα, σας προτεινω φιλικα να αναβαθμίσετε και το marketing που ακολουθειτε γιατι η γκριζα και η εμμεση διαφημιση ειναι παλαιομοδιτικη και ξεπερασμενη στα χρονια που ζουμε.
 
Πες του να ρίξει και την τιμή!

Σε τιμη κοσμηματος οχι απλα χρυσου!
@Deukalion ξερεις αν το προιον που εμπορευεται ο κυρ Νικος περναει απο καποια θερμικη επεξεργασια ή ειναι ενα mix and match πρωτων υλων;

Εχω κατι στο μυαλο μου και ρωτω.
 
Όχι δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι μπορεί να ενημερώσει και ο ίδιος, αν το θέλει και σε κατάλληλη ενότητα.
Με την ευκαιρία, εσύ γιατί ελαιόλαδο και όχι κάτι άλλο;
 
Όχι δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι μπορεί να ενημερώσει και ο ίδιος, αν το θέλει και σε κατάλληλη ενότητα.
Με την ευκαιρία, εσύ γιατί ελαιόλαδο και όχι κάτι άλλο;

Μου τελειωσε το σιτελαιο και επειδη τα ψωνια μου απο το σουπερ τα ειχα κανει δε στηνομουν στην ουρα μονο για το σιτελαιο με την καμια!
 
@Deukalion ξερεις αν το προιον που εμπορευεται ο κυρ Νικος περναει απο καποια θερμικη επεξεργασια ή ειναι ενα mix and match πρωτων υλων;
Όχι δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι μπορεί να ενημερώσει και ο ίδιος, αν το θέλει και σε κατάλληλη ενότητα.
Δεν μπορεί να συζητηθεί προϊόν του εκάστοτε κυρ Νίκου σε θέμα που συμμετέχει ο ίδιος. Δεν επιτρέπεται από τους όρους χρήσης.
 
Back
Top