Ασθένειες Ποια η δοσολογία του spectron;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stasula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stasula

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2020
Μηνύματα
2
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ήθελα να ρωτήσω δοσολογία από φάρμακο για παπαγαλάκια. Το φάρμακο λέγεται spectron. είναι γενόσημο του baytril αλλά είναι διαφορετική η συγκέντρωση του. Και εννοείται επειδή δεν είναι για μεγάλα πουλιά αλλά για παπαγαλάκια φυσικά και αλλάζει κατά πολύ η δοσολογία του στο μαγαζί που το αγόρασα δεν ήξερε ακριβώς να μου πει αυτός οπότε σκέφτηκα πριν το ξεκινήσω να ρωτήσω εδώ. επίσης εδώ κοντά στην περιοχή μου δεν έχει πτηνίατρο πρέπει να το πάω στη Χαλκηδόνα είναι δύσκολο να το μεταφέρω γιατί όπως είπα και στις συστάσεις παραπάνω έχω τέσσερα παπαγαλάκια μέσα σε μία χειροποίητη κατασκευή στο μπαλκόνι και είναι πολύ δύσκολο να τα μεταφέρω στον κτηνίατρο τηλεφωνικά κάποιος μου είπε να τους ξεκινήσω baytril γιατί είναι λερωμένη η αμάρα ενός εκ των τεσσάρων φουσκώνει και κουρνιάζει και τρώει πάρα πολύ μιλάμε τρώει πάρα πολύ και μου είπαν να το ξεκινήσω baytril δεν βρήκα αυτο βρήκα το γενόσημο και τώρα ψάχνω σα χαζή τη δοσολογία... Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ πολύ να μου απαντήσει.. εννοείται θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και τα τέσσερα...ευχαριστώ πάρα πολύ για την αποδοχή κάποια στιγμή θα στείλω και φωτογραφίες από τα μανάρια μου γιατί τα έχω δώσει και όνομα...
[automerge]1601409849[/automerge]
Όπως σας είπα ντρέπομαι να πάρω τηλέφωνο τον πτηνίατρο και να τον ρωτήσω γιατί εννοείται τηλεφωνικά δεν θα μπορώ και να τον πληρώσω κιόλας...
 
@Stasula ποιος σας είπε να χορηγήσετε αυτό το φάρμακο; Δεν γνωριζω τι είναι αλλά από ότι καταλαβαίνω είναι σαν αντιβίωση; Το baytril ξέρω ότι είναι αρκετά δυνατό. Σας το έδωσε πετ σοπ; Διάγνωση και φάρμακα κάνει και δίνει μόνο ο πτηνιατρος, εγώ θεωρώ πως αν είναι κάτι πρέπει να επισκεφτούν τα πουλάκια έναν πτηνιατρο.
 
το baytril μου το είχε δώσει ένας πτηνίατρος με τον οποίο είχα επικοινωνήσει παλαιότερα στην Χαλκηδόνα αλλά όπως σας είπα είναι μακριά από εμένα και δυσκολεύομαι να μεταφέρω τότε είχα μόνο ένα τώρα έχω 4 και η κατασκευή είναι λίγο δύσκολη για να μεταφέρω και τα τέσσερα οπότε δεν είναι εύκολο να τα ξαναπάω εκεί το spectron είναι παραλλαγή του baytril όχι παραλλαγή μάλλον είναι γενόσημο ίδια ουσία είναι το προμηθεύτηκα από μαγαζί με κτηνιατρικά φάρμακα. απλώς επειδή είναι γενόσημο το κάνει άλλη εταιρεία αλλάζει η συγκέντρωση του φαρμάκου αν είχα bytril το ήξερα πολύ καλά πόσο να δώσω τώρα όμως αυτό είναι πολύ πιο πυκνό σαν διάλειμμα. τέλος πάντων έχω κάνει κάποιους υπολογισμούς και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι πρέπει να δίνω το πολύ 5 σταγόνες μέσα σε 100 ml νερό. Και όλο αυτό με την προοπτική ότι το καθένα πινει 5-10 ml νερό μόνο...
 
Στειλε κοπρανα για εξεταση. Φαρμακα προληπτικα δε δινουμε. Αντιπαρασιτικα και φυτικα οικολογικα σκευασματα θα μπορουσες να δωσεις προληπτικα αν και παλι διαφωνω με τα αντιπαρασιτικα εφοσον υπαρχει καλη καθαριοτητα. Εγω κανω εξετασεις κοπρανων καθε 6 μηνες για 3 κλουβια δινω 50€ το χρονο.
[automerge]1601452495[/automerge]
Η δοσολογια ειναι 0,5 ml στο λιτρο και ειναι 20 φορες ποιο δυνατο απο το baytril 0,5%.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Stasula πρέπει να τα δει κτηνίατρος, και τα τέσσερα. Αν δεν είναι εφικτό αυτό (που δεν είναι) καλέστε σε διαγνωστικό κέντρο για να στείλετε έστω τις κουτσουλιές. Αλλά τώρα το θέμα είναι αφού είναι όλα μαζί πως ξεχωρίζεις ποιανού κουτσουλιά είναι αυτή. Ίσως θα πρέπει να χωριστούν.
 
Back
Top