Γενικά Ποια η τιμή των Ringneck και τι να προσέξω κατά την αγορά του;

Εγγραφή
24 Φεβ 2008
Μηνύματα
78
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω έναν παπαγάλο Ringneck μωρό και θέλω να ρωτήσω ποια κριτήρια θα πρέπει να τηρεί ο παπαγάλος όσον αφορά την τιμή, την προέλευση, το φτέρωμα και τα λοιπά. Εν ολίγοις θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με την αγορά μωρού Ringneck.

Επίσης τι να προτιμήσω, αρσενικό ή θηλυκό;

Τέλος πείτε μου την άποψη σας για το χρώμα. Πραγματικά μου αρέσουν όλα τα χρώματα, και δεν ξέρω τι να επιλέξω. Μεταξύ κίτρινου, μπλε, πράσινου, λευκού και γκρι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Με τιμή
Αθανάσιος Γαλανάκης
 
Καλησπέρα, καταρχήν διάβασε πρσεκτικά αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.2676/

Τιμές δεν ξέρω να σου πω. Απο 100-200 υπολογίζω ίσως και λιγότερα. Το χρώμα είναι καθαρά δικό σου θέμα (εγώ προσωπικά έχω μπλέ). Πάντα μα πάντα προτιμούμε δαχτυλιδωμένο πουλί για να ξέρουμε ακριβώς απο που προέρχεται και απο ποιόν. Θα πρέπει να έχει τα απαραίτητα έγγραφα (εισαγωγής, εμβολίων κτλ) για να είσαι καλυμένος απο όλες τις απόψης. Όσον αφορά την αγορά μωρού θέλει αρκετή προσοχή, αρκετές γνώσεις και υπεβολική υπομονή και χρόνο.

Διάβασε επίσης
Φιλικά
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ...
Το εχω διαβάσει το άρθρο και πιστεύω πληρώ τις προυποθέσεις...Αυτό βέβαια που θέλω και εγω όπως προαναφέρατε είναι το πουλί να είναι δαχτυλιδωμένο και να έχει τα κατάλληλα έγγραφά του...

Σε περίπτωση που κάποιος φίλος γνωρίζει κάποιο μαγαζί το οποίο πληρεί τις προυποθεσεις ΄θα το έβρισκα πολύ εξυπηρετικό να μου το συστήσει μέσω προσωπικού μηνύματος...
Παρακαλω αν γίνεται από Αθήνα...


Ευχαριστώ πολύ...
Με τιμή
Αθανάσιος Γαλανάκης


ΥΓ. Στην εξωφρενική περίπτωση και στο ενδεχόμενο που υπάρχει στο site εκτροφέας Ringneck και έχει μικρά προς διάθεση να επικοινωνήσει ελεύθερα μαζί μου...

Ευχαριστώ εις διπλούν
Αθανάσιος Γαλανάκης
 
Εγω θα επαιρνα αρσενικο γιατι εχουνε τη δυνατοτητα να πουνε και μερικες λεξεις. Ειχα διαβασει καπου πως ειναι πουλια που πρεπει να μη χανουνε επαφη με τον ανθρωπο γιατι ειναι σχετικα ευκολα να βγουνε απο την πολυ εξημερωμενη κατασταση..
 
Και εγώ...Αρσένικό θα διάλεγα για τον ίδιο λόγο και επίσης οτι είναι γενικά πιο ήρεμο απ'οτι το θηλυκό...
Έχετε να μου συστήσετε κάτι άλλο σε σχέση με τους παπαγάλους... Εννοώ κάποιο άλλο είδος... Είμαι αρχάριος και διαθέτω μεχρι 200 ευρώ για μωρό Parakeet ωστε να το εξημερώσω και να περνάω καλά μαζί του...
Τι άλλες επιλογές έχω;

Με τιμή
Αθανασιος Γαλανάκης
 
Σαφέστατα όμως δεν βρίσκω έυκολα... Ένα που βρήκα ήταν στα 65 ευρώ...όμως δεν είχε καν φτέρωμα και ήθελε 8 φορές τη μέρα τάισμα...Ήμουν έτοιμος να το αγοράσω μεχρι που πήγα στο μαγαζί και μου είπε ο πετσοπας οτι ψόφησε...
Επαναλαμβάνω οτι αν υπάρχει κάποιος εκτροφέας από Αθήνα και έχει μωρό ασχετα από τ είδος ενδιαφέρομαι...

Με τιμή
Αθανάσιος Γαλανάκης
 
εγω εχω ενα ringneck γκριζο 6 μηνων και του αρεσει πολυ να πεζεις μαζι του, αν το παραμελας κανει παλα πολυ θορυβο. Επισης του αρεσουν πολυ τα καινουργια παιχνιδια. Τον αγορασα 120 οταν ηταν 1,5 μηνων. Οι τιμες που βρηκα εγω ηταν απο 60e εως 180e
 
@mariannaeleft Συγνώμη που το επισημάνω, αλλά το σχόλιο εκείνο γράφτηκε πριν 7 χρόνια και το μέλος εμφανίστηκε τελευταία φορά πριν 5 χρόνια. Ακόμα και αν απαντούσε οι τιμές έχουν αλλάξει από τότε. Θα πρότεινα να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα για να σου προτείνουν εκτροφείς με τις τωρινές τους τιμές
 
@KONSTANTINOS MICHAIL το πρόσεξα ότι είναι πολύ παλιό θεμα, αλλά δεν πρόσεξα ότι δε έχει συμμετάσχει καθόλου 5 χρόνια τώρα στο φορουμ, ούτως ή άλλως ακόμα δεν βιάζομαι να αποκτήσω ringneck γι'αυτό δεν άνοιξα καινούριο θέμα, κάνω μικρές αναζητήσεις για την ώρα πιο πολύ για τους εκτροφείς, τιμές πάνω κάτω είδα που κυμαίνονται, ευχαριστώ!
[automerge]1713602003[/automerge]
@MARY58 είδα το πρώτο προφίλ και χθες, θα τσεκαρω και το δεύτερο , ευχαριστώ πολύ!!
 
Back
Top