Φροντίδα Σήμερα θα αποκτήσουμε ένα κοκατίλ, τι να προσέξω;

Φωτογραφίες μπορείτε να βάλετε; Φοράει δαχτυλίδι στο πόδι του; Είναι ήμερο;
Δε φοράει δαχτυλίδι
Ειναι ήμερο μας δέχεται δε δείχνει να φοβαται οταν παμε κοντα του

received_2554738421260132.webp
[automerge]1572953138[/automerge]
received_1150359121836681.webp
[automerge]1572953157[/automerge]
received_1150359121836681.webp
[automerge]1572953173[/automerge]
received_1150359121836681.webp
[automerge]1572953598[/automerge]

Το κλουβι ειναι μικρο θα του παρουμε μεγαλο τη πεμπτη, δε ξερω αν βλέπατε το κανο στο κεφαλάκι του και το μαύρο στη πλάτη του
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημερα! Στο μαγαζι δε το είδαμε το κενο στο κεφαλάκι του αλλα μεσα στη κουτα που το μεταφέραμε είδαμε κατω 2-3 φτερα
Βασικά, να το χαίρεστε!
Φτερά ή πούπουλα;
Σας είπαν για το φύλο και την ηλικία του;
 
Το κλουβι ειναι ακαταλληλο εστω και για συντομη διαμονη λογω του οτι ειναι σκουριασμενο.
Το κενο στο κεφαλι οντως υπαρχει αλλα δεν φαινεται να ειναι εκτεταμενο
Ως μαυρο στην πλατη εννοεις αυτο;

received_1150359121836681.webp
 
Το κλουβι ειναι ακαταλληλο εστω και για συντομη διαμονη λογω του οτι ειναι σκουριασμενο.
Το κενο στο κεφαλι οντως υπαρχει αλλα δεν φαινεται να ειναι εκτεταμενο
Ως μαυρο στην πλατη εννοεις αυτο;

View attachment 68091
Ναι! Αυτο που εχεις στο κυκλο!
Το ξερω για το κλουβι 😢 για οικονομικούς λόγους ταλαιπωρείται το καημένο
Αυριο θα του παρω το μεγαλο!
 
Το ξερω για το κλουβι 😢 για οικονομικούς λόγους ταλαιπωρείται το καημένο
Αυριο θα του παρω το μεγαλο!
Σεβομαι απολυτα αυτο που λες Τουλα, η "παρατηρηση" μου εγινε αποκλειστικα και μονο για τις σκουριες μιας και μπορουν να το οδηγησουν σε δηλητηρίαση μιας και τα ειδη αυτα εχουν την ταση να δαγκωνουν τα καγκελα.
Το μεγεθος σε αυτη την περιπτωση ερχεται σε δευτερη μοιρα!

Ναι! Αυτο που εχεις στο κυκλο!
Αν κρινω απο την πρωτη φωτο, αν και δεν φαινεται καλα, ειτε προκειται για μικρο κενο που κανουν εκει τα φτερακια του ειτε για καποια κολλημένη βρωμια σε αυτα.


Για να μην σκορπισεις χρηματα χωρις λογο -και πριν προχωρησεις στην αγορα-πες μας αν θελεις τι κλουβακι και εξοπλισμο σκοπευεις να παρεις.
 
To πουλάκι δείχνει υγιές Τούλα. Η φαλακρίτσα είναι φυσιολογική και σου έγραψα το λόγο πιο πριν. Το μαύρο που λες νομίζω ότι είναι απλά μια σκιά απο τον τρόπο που κλείνουν οι φτερούγεες του. Στην πρώτη φώτο που έβαλες δεν υπάρχει και νομίζω είναι λόγω του πως πέφτει το φως.

Για το κλουβί στα είπε ο Αντώνης. Άλλαξε το χθες. :) Τα πουλιά χρειάζονται φωτεινό χώρο, ελπίζω το δωμάτιο που το έχετε να είναι αρκετά φωτεινό και καλύτερα με φυσικό φως. Αν όχι ίσως να σκεφτείτε αργότερα την αγορά μιας ειδικής λάμπας.
 
Είναι μαύρο σαν κάτι να έχει κολλήσει εκεί (έτσι το καταλαβαίνω τωρα που ηρέμησα και το ειδα καλύτερα! )αύριο που θα τον μεταφέρω στο καινούργιο κλουβί θα το κοιτάξω καλύτερα
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις με βοηθήσετε πολύ και για την υπομονή που δείχνετε 😁
Θα ανεβάσω τα κλουβιά που μου πρότειναν από το μαγαζί να μου πείτε τη γνώμη σας!
Σε διαστάσεις είναι 70×52×41 το πρώτο και το δεύτερο 52×41,5×78,5
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20191105-211309_Chrome.webp
    Screenshot_20191105-211309_Chrome.webp
    95,8 KB · Προβολές: 18
  • Screenshot_20191105-211149_Chrome.webp
    Screenshot_20191105-211149_Chrome.webp
    66,4 KB · Προβολές: 19
47€ το πρωτο
61,50€ το δεύτερο

Εχω το 2ρο, πολυ καλο - μεγαλο - με ξυλινες πατηθρες πολυ ευκολο στο καθαρισμα 2 δοχεια μεγαλα που το ενα μπορει να γινει ποτιστρα ανοιχτη και μπανιερα ταυτοχρονα - ανοιγμα απο πανω . Για 10 κατι ευρω διαφορα κατι που θα παρεις μια φορα Δεν το συζηταμε.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

edit . Τωρα βλεπω πως και το πρωτο δεν ειναι μικρο ενω εχει και αυτο ξυλινες πατηθρες οπως φαινεται.

edit2. Επισης το πρωτο φαινεται να ειναι βαμμένο λευκο. Γενικοτερα θα απεφευγα οτιδηποτε βαμένο καθως αργα η γρηγορα ξεβαφουν η φουσκωνει το χρωμα απο την υγρασια + την σκουρια που θα δημιουργηθει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το δευτερο θα προτεινω κι εγω,θα κοιταγα το πρωτο μονο αν δεν ειχε την ιδιοτροπια στην οροφη μειωνοντας ωφελιμο χωρο.
Η τιμη που το βρισκεις ειναι νορμαλ.

Σκεφτεσαι στο μελλον να παρεις παρεα στο πουλακι;
Πες μας αν θες και σε ποια τιμη το αγορασες!
 
Τι υλικό και ποιας προέλευσης είναι το χρυσό κλουβί γνωρίζουμε; Γιατί στο παρελθόν έχοντας χρησιμοποιήσει τέτοιο αναρωτήθηκα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη αν είναι ασφαλές το μέταλλο ή όχι.
 
Επιστημονικη περιγραφη του μετάλου κατασκευής δεν γνωριζω ουτε εγω, κατασκευαστης αναφερεται Donald ο κωδικος κλουβιου Eva και το μονο που καταφερα ψαχνοντας skroutz - google ( μεχρι το αμαζον με πηγε 😂 ) ηταν να το βρω στη φθηνοτερη τιμη που εχω δει. Δεν ξερω ομως αν προκειται για λαθος κλπ. Οποτε μονο με επιτοπου επισκεψη στο καταστημα η τηλ συνενοηση μπορει να επιβεβαιωθει.

47.9e Αθηνα. ( 60 τοσο το ειχα παρει εγω στα γιαννενα)

https://www.petsupermarket.gr/kloyvi-papagaloy-me-anoigma-52ch41-5ch78-5cm
 
Παιδιά έχω και γω το δεύτερο εδώ και ένα χρόνο χωρίς πρόβλημα. Για ένα δυο κοκατιλ είναι μια χαρά
Όντως το δεύτερο μια χαρά είναι για δύο και εγώ σε παρόμοιο έχω τα δυο δικά μου
 
Από όσα έχω ακούσει και έχω διαβάσει
ο κανόνας είναι ότι όσο πιο μεγάλο και λειτουργικό είναι το κλουβί "τόσο το καλύτερο" και σε αυτή την τιμή.
Αν ισχύει δεν θά τό σκεφτόμουν, το δεύτερο σίγουρα.
 
Καλησπέρα! Το πόκο μας(έτσι τον βάφτισαν τα παιδια😀)τον πήραμε 45€!
Οπότε προτείνετε το δεύτερο κλουβί! Οπότε αυτό θα πάρω.
Ερώτηση: αυτά που έχω διαβάσει για καραντίνα είναι μόνο αν έχω και άλλο πουλί;
 
Καλησπέρα! Το πόκο μας(έτσι τον βάφτισαν τα παιδια😀)τον πήραμε 45€!
Οπότε προτείνετε το δεύτερο κλουβί! Οπότε αυτό θα πάρω.
Ερώτηση: αυτά που έχω διαβάσει για καραντίνα είναι μόνο αν έχω και άλλο πουλί;
Είναι εξημερωμενος ο μικρός;
 
Είναι εξημερωμενος ο μικρός;
Καλημέρα! Δε φοβάται οταν παμε κοντα του και του μιλάμε μας κοιτάει
Αν βαλω όμως χερι να του βαλω τροφη κτλ πετάει τρομαγμένο
 
Back
Top